99 Yıl Sonra Gelen Şehitlik

Kırşehirli 79 yaşındaki Mehmet Ali Memiş 99 yıl önce Kurtuluş Savaşı’nda şehit olan amcası er Musa’nın İstiklal Madalyası’nı aldı.
Genel - 23 Ocak 2020 15:50 A A

Kırşehirli 79 yaşındaki Mehmet Ali Memiş 99 yıl önce Kurtuluş Savaşı’nda şehit olan amcası er Musa’nın İstiklal Madalyası’nı aldı.

Kırşehir Depo Bölüğü’nde Er olarak görevli olan Mustafa Kahya oğlu Musa 8 Ocak 1921 Karkın Kızık Harbi’nde Şehit oldu. Er Musa’nın İstiklal Madalyası ise 99 yıl sonra yeğeni Mehmet Ali Memiş’e verildi. Kırşehir Özbağ nüfusuna kayıtlı 79 yaşındaki Memiş hakkında çok az şey bildiği amcasının şehitlik gururunu yaşıyor.

Mehmet Ali Memiş, 2 yıl önce 1921 yılında şehit olan Er Musa’nın mirasçısı olarak istiklal madalyasını almak için Kırşehir Valiliği’ne başvuruda bulundu. Memiş, 2 yıl bekleyişin ardından Türkiye’de aynı durumda olan 13 aile ile birlikte istiklal madalyasını aldı. Yıllar sonra yaşadığı gururu dile getiren Memiş, “Dedem askerlik teskeresini aldıktan sonra ihtiyat askerliği için tekrar göreve çağrılmış. O sırada bir çete ile girdikleri çatışmada şehit olmuş. Nereye defnedildiğini bilmiyoruz. Hakkında tek bildiğim bu. Yıllar sonra onun en büyük mirasını emanet aldım. Çok mutlu ve gururluyum.” dedi.

“ARTIK ŞEHİT AİLESİYİM”

Şehitlerimizin hatıralarına hep saygı duyduğunu belirten Memiş, “Öğrenmem yıllarımı alsa da artık şehit ailesiyim. Şehit Aileleri Derneği’ne kaydımı yaptırdım. Her konuda yardımcı olmak ve her an yanlarında olmak istiyorum. Onlara her zaman saygı duyuyordum şimdi onlardan biriyim. Tüm şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Bu önemli davada Allah devletimizin yardımcısı olsun.” dedi.

Comments

comments

Bu haber 4123 kez okundu.
Sponsorlu Reklam

Genel - 15:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.