Acil Durumda Yalnızca Bu Numarayı Arayın!

Acil durumlarda aranan emniyet, sağlık, jandarma, itfaiye gibi numaralar tek sistem altında toplandı. Artık acil durumlar tek numara ile ihbar ediliyor.
Manşet Haberleri - 10 Şubat 2020 10:43 A A

Acil durumlarda aranan emniyet, sağlık, jandarma, itfaiye gibi numaralar tek sistem altında toplandı. Artık acil durumlar tek numara ile ihbar ediliyor.

Kırşehir 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre artık tüm acil durum numaraları 112 altında toplandı. Yani artık sağlık ekibi, emniyet, itfaiye, AFAD ya da jandarmaya ihtiyaç duyulduğunda 112 numarasını tuşlamak yeterli olacak.

Birden fazla olan acil çağrı numaralarının tek numara (112) altında toplanmasını sağlamak üzere 112 Acil Çağrı Merkezlerinin kurulum çalışmaları İçişleri Bakanlığı koordinesinde yürütülüyor. Bu kapsamda pilot iller arasında Valilik bünyesinde kurulan 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, 7/24 esasına göre çalışıyor.

2013 yılında“110” acil çağrılarını karşılayarak faaliyete geçen 112 Acil Çağrı Merkezine, 2014 yılında “112” ve “122” acil hatları da entegre edilerek il geneli acil çağrılar karşılanmaya başlandı. Çağrı merkezinde görev yapan Çağrı Alıcı personelin yanında İl Sağlık Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İtfaiye Müdürlüğü ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü çağrı yönlendirici personeli acil duruma göre harekete geçerek ilgili birime çağrı yönlendiriyor. 112 Acil Çağrı Merkezi’ne intikal eden tüm çağrılar ve çağrı yönlendirme işlemleri kayıt altına alınmakla birlikte 112 Acil Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak suretiyle meşgul edenler hakkında; 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 42/A maddesi ve 112 Acil Çağrı Merkezleri Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliğinin 23 üncü maddesi uyarınca idari yaptırım uygulanıyor.

 

Comments

comments

Bu haber 1292 kez okundu.
Sponsorlu Reklam

Manşet Haberleri - 10:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.