AHİKA Niğde’de Toplandı

  Ahiler Kalkınma Ajansı Aylık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı, 27 Nisan 2017 Perşembe Günü, Niğde’de Yapıldı. Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Aksaray Valisi Aykut Pekmez Başkanlığındaki toplantı Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri Valilerinin yanı sıra Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Başkanları, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları ve Ahiler Kalkınma Ajansı Genel […]
Bölge Haberleri - 28 Nisan 2017 16:53 A A

 

Ahiler Kalkınma Ajansı Aylık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı, 27 Nisan 2017 Perşembe Günü, Niğde’de Yapıldı.

Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Aksaray Valisi Aykut Pekmez Başkanlığındaki toplantı Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri Valilerinin yanı sıra Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Başkanları, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları ve Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Bekir Varol’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Bir önceki Yönetim Kurulu Toplantısı’nda alınan kararlarla ilgili çalışmaların değerlendirilmesiyle başlayan toplantıda AHİKA’nın çalışmalarına ilişkin bilgiler veren Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Aksaray Valisi Aykut Pekmez, “Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen faaliyetler arasında; TR71 Bölgesindeki ilkokul öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen ‘AHİKA ile bölgemizi tanıyoruz’ etkinliği, 6-9 Nisan tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen Dünya Sağlık, Spor ve Kongre (HESTOUREX) Fuarına katılım, Kırıkkale Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen 2. Uluslararası Savunma Sanayi Sempozyumu sayılabilir. Ayrıca AB destekli ‘Ahiler Kalkınma Ajansı Kayıtlı İstihdamı Teşvik Ediyor’ projesi faaliyetleri geçen ay da devam etmiştir. Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından bölgede düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitimleri devam etmiş; Kırşehir’de 2, Nevşehir’de 1 ve Niğde’de 1 olmak üzere toplam 4 adet Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi verilmiştir. Kırıkkale’de Jeolojik ve Jeofizik Etüt Çalışması için gerçekleştirilen ihale tamamlanmış, Ulusal Ajansa Erasmus+ Programı kapsamında Etki Analizine yönelik proje hazırlanarak sunulmuş, KOP’un Kırşehir, Nevşehir ve Kırıkkale’deki Eylem Planı hazırlıkları kapsamındaki çalışmalarına destek verilmiş, Bims (Pomza) sektöründe faaliyette bulunan işletmelerin birlikteliklerini güçlendirmeye ve biraraya gelmelerine yönelik çalışmalar yapılmış ve TRT 23 Nisan Çocuk Şenliği Organizasyonuna destek verilmiştir. Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir ve Nevşehir illerinde toplam 158 kişinin katılımı ile 5 adet Proje Yazma Eğitimi verilmiştir” dedi.

AHİKA’nın Nisan ayı toplantısında gündem maddeleri arasında ajansın yürüttüğü 2015 Yılı Enerji Altyapısı Mali Destek Programı kapsamındaki projelerin değerlendirilmesi yapılarak, AB destekli “Ahiler Kalkınma Ajansı Kayıtlı İstihdamı Teşvik Ediyor” isimli projenin faaliyetleri, bölge illerindeki Proje Yazma Eğitimleri, 9-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan 13. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarına stant ile katılım ve Ömer Halisdemir Üniversitesi işbirliği ile Niğde Yenilenebilir Enerji Tanıtım günü düzenlenmesi gibi Mayıs ayında planlanan çalışmalar görüşüldü.

Toplantı diğer konuların görüşmesiyle sona erecek.

Comments

comments

Bu haber 7218 kez okundu.
Bölge Haberleri - 16:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.