ANKARA’NIN KIRŞEHİRLİ BAŞKANLARI

32 esnaf piri Ahi Evran-ı Veli’yi, Türk dilinin öncüsü Aşık Paşa’yı, halkça bölüşümü insancıllığı baş tacı etmiş Hacı Bektaş-ı Veliyi, gönül dilini ilmek ilmek dokuyan Neşet Ertaş’ı bağrından çıkaran bu müstesna Anadolu Bozkır şehri Başkentte de iki Büyükşehir Belediye Başkanı çıkartmanın haklı gururunu yaşamıştır. Ankara’da yaşayan 209 bin  Kırşehirli varlığını ve şehrimiz insanını mutlu eden, Murat […]
Manşet Haberleri - 2 Ocak 2019 10:53

32 esnaf piri Ahi Evran-ı Veli’yi, Türk dilinin öncüsü Aşık Paşa’yı, halkça bölüşümü insancıllığı baş tacı etmiş Hacı Bektaş-ı Veliyi, gönül dilini ilmek ilmek dokuyan Neşet Ertaş’ı bağrından çıkaran bu müstesna Anadolu Bozkır şehri Başkentte de iki Büyükşehir Belediye Başkanı çıkartmanın haklı gururunu yaşamıştır.

Ankara’da yaşayan 209 bin  Kırşehirli varlığını ve şehrimiz insanını mutlu eden, Murat Ercan’ın Sincan Belediye Başkanlığına tekrar aday gösterilmesi de , ilk defa geçtiğimiz genel seçimlerde Başkent’de değişik siyasi partilerimizden 5 KIRŞEHİRLİ Milletvekili ile  temsil edilmesi dahil,  Kırşehir’den çıkan Siyaset ve Bürokrasi insanları her zaman Kırşehir halkının  desteğini almış ve gururu olmuştur.

Kırşehir ekonomik hayatı ve gelişmişlik yönüyle maalesef makus talihini yenememişte olsa genel bir tabirle “yatağını yorganını satar çocuğunu okutur”şeklinde özetlenebilen bir duruma hep yaşadı… Bu yüzdendir üniversite sınavlarında ülke çapında ön sıralarda yer alması….

Kırşehir eğitime, bilime ve sosyal ahlaka büyük önem veren bir kent olduğu için, içinden çıkardığı kıymetli insanlarda Ülke’nin dört bir yanında adeta ışık meşalesi olmuşlardır.

İşte yerel seçimler öncesi  iki değerli hemşehrimizin Ankara Büyükşehir Eski Belediye Başkanları

 

Halil Sezai Erkut

Bürokrat, siyaset adamı, milletvekili, Ankara Belediye Başkanlarından (D. 1908, Mucur / Kırşehir – Ö. 29 Şubat 1988). Baba adı H. Sait, anne adı Hatice’dir. Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten (1931-32) sonra Divan-ı Muhasebat Murakıbı, Müddeiumumi Muavini (1930 – 43), Ankara Defterdarı (1943 – 47), Çalışma Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü (1947 – 50) olarak görev yaptı.

Kırşehir Milletvekili olarak 1950 – 54 arası, Ankara Milletvekili olarak 1957- 60 arası TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. 1954 – 57 arası serbest avukatlık yaptı. 6 Ocak 1961–25 Ekim 1961 arası Kurucu Meclis üyeliği görevinde bulundu. 1963 yerel seçimlerinde Ankara Belediye Başkanı seçildi. Okumayı, hayır derneklerine vakit ayırmayı severdi. Cumhuriyet Halk Partisi üyesiydi. 1955’te evlendiği Refahat hanımdan 4 kız, 1 erkek çocuk babasıydı. 29 Şubat 1988’de hayatını kaybetti.

Ali Dinçer

Endüstri yüksek mühendisi, siyaset ve devlet adamı, Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanlarından (D. 1945, Razgart /Bulgaristan – Ö. 2007, Ankara). Caz sanatçısı Yıldız İbrahimova’nın eşidir.

Dört yaşında iken ailesi ile birlikte Türkiye’ye gelerek önce Kırşehir’e, daha sonra Ankara’ya yerleştiler. Ankara Yıldırım Beyazıt Lisesinden sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Fakültesini bitirdi ve Endüstri Mühendisliği Bölümünde yüksek lisans yaptı. Üniversite öğrenciliği yıllarında Sosyal Demokrasi Derneklerine girerek siyasetle ilgilenmeye başladı. Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları (TMMOB) Makina Mühendisleri Odası Başkanlığı yaptı. 1978’de Ankara Belediye Başkanlığına (1978-80) seçildi. Kent Koop Batıkent Konut Kooperatieri Birliği Kurucu Başkanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği ve İslam Ülkeleri Başkentler Birliği Kurucu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 12 Eylül 1980 askeri darbesi sürecinde kısa bir süre İzmir Buca Cezaevinde tutuklu kaldı. Ali Dinçer, 12 Eylül’den sonra bir süre Riyad’da (Suudi Arabistan) çalıştı. 1995 genel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) listesinden Ankara ve 2002 genel seçimlerinde Bursa Milletvekili seçildi. Tansu Çiller Hükümetinde Devlet Bakanı (30.10.1995-6.3.1996) olarak görev aldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu Başkanlığı, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu üyeliği ve TBMM Başkanvekilliği görevlerinde bulundu. Aralık 2006’da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesinde, kanser hastalığı nedeniyle, bir karaciğer nakli ameliyatı geçirdi. 2007 yılında Ankara’da hayatını kaybetti.

KAYNAKLAR: Türkiye Kültür ve Sanat 2008 Yıllığı (2008), Afşin Oktay – Kemal Bağlum / Biyograler Ansiklopedisi (1959).

SİNCAN BELEDİYE BAŞKANI MURAT ERCAN KİMDİR?

Murat Ercan, 1974 yılında Kırşehir’in Mucur İçesinde doğdu. Gaz Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.Kamu Yönetim ve Siyaset Bilim alanında Yüksek Lisans programını tamamladı.
Murat Ercan, AK Parti Ankara İl Başkanlığı komisyonlarında görev aldı. Mahalle Komisyon Başkanlığı, İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği ve İlçe Başkan Yardımcılığında ve AK Parti’nin çeşitli kademelerinde görev yaptı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde ise AK Parti Sincan Belediye Meclis Üyesi seçildi. Ercan, evli ve 3 çocuk babası.

Comments

comments

BENZER HABERLER