Araç Sahipleri Dikkat! 625 TL Para Cezası Var

Türkiye genelinde kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor. Kış lastiği olmayan ticari araç sürücülerine 625 lira para cezası uygulanacak. 
Manşet Haberleri - 27 Kasım 2019 12:28 A A

Türkiye genelinde kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor. Kış lastiği olmayan ticari araç sürücülerine 625 lira para cezası uygulanacak.

Türkiye genelinde kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor. Kış lastiği olmayan ticari araç sürücülerine 625 lira para cezası uygulanacak. Kış lastiği taktırmadan ikinci kez uygulamaya takılan sürücünün aracı ise trafikten men edilecek.

 Ulaşımda 43 ilin geçiş güzergahındaki belirlenen kritik noktalarda Kırıkkale İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, 1 Aralık Pazar günü ticari araçlarda kış lastiği denetimi yapacak.

Kırıkkale-Kayseri ve Ankara-Samsun kara yolundaki belirlenen trafik denetleme noktalarında yapılacak olan uygulamada kış lastiği bulundurmayan ticari araçlar sürücülerine 2918 Sayılı KTK`nın 65/a Maddesi gereğince 625 lira para cezası uygulanacak. Kış lastiği taktırmadan ikinci seferde de uygulamaya takılan sürücünün aracı ise kanun gereğince trafikten men edilecek.

KIRŞEHİR’DE DE DENETİMLER YAPILACAK

1 Aralık itibariye tüm ülkede olduğu gibi şehrimizde ve iller arası yollarda kontrollerin devam edeceğini belirten emniyet ekipleri, yollarda bulunan ve kritik denilen bölgelerin sürekli denetim altında olacağının uyarısını verdi. Özellikle Kırıkkale-Ankara kara yolundaki Irmak virajlar, yine Kalecik Kavşağı denilen kavşağın civarı, Kırşehir yolu güzergahındaki Hasandede rampaları, Rafineri Kavşağı, yine Çorum yolu istikametinde yağlı rampalar, Aytaç virajları denilen virajlı bölgelerde özellikle de kışın sürücülerin dikkatsizliği ve tedbirsizliği neticesinde kazaların bolca yaşandığını ve bu noktalarda kışın özellikle kazaların engellenmesi adına özellikle ticari araçlardaki kış lastiklerinin denetiminin yapılacağı da belirtildi.

“KIŞ LASTİĞİNİ TAKACAK YA DA TRAFİKTEN MEN EDİLECEK”

2019’un geçerli kurallarına göre 2918 sayılı Karayolları Trafik Kuralları 65/a maddesi gereğince 625 Türk Lirası para cezası uygulanacağını belirten emniyet ekipleri, “Uygulayacağımız cezalardan sonra da aracın normal şartlarda lastiğinin kışlık lastik olmadan yola devamına müsaade etmeyeceğimiz için vatandaşı da mağdur etmemek adına en yakın yerleşim yerine gidene kadar kendisine bir izin belgesi tanzim edip, vereceğiz. En yakın vermiş olduğumuz belgeden daha ileriye de giderse kayıtlarında daha önce de işlem yapıldı, kendisine izin verildiği görüldüğünden dolayı daha ilerisine gitmeyecek ya kışlık lastiğini takacak ya da trafikten men edilmesi sağlanacaktır” uyarısında bulundu.

1 Aralık tarihinde başlayacak olan ticari araçlarda kış lastiği uygulaması 1 Nisan 2020 tarihinde sona erecek.

Comments

comments

Bu haber 4253 kez okundu.
Manşet Haberleri - 12:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.