DEFALARCA YILDIRIM DÜŞTÜ

Bu akşam saatlerinde başlayan sağanak yağışla beraber Onlarca defa meydana gelen Yıldırım düşmesi sonucu  Gökyüzünü gündüz aydınlığına çevrildi. Fotoğraf sanatçısı Tolgahan Kalender gökyüzündeki şöleni ölümsüzleştirerek fotoğraflar yakaladı.Kendi Blog sayfasından görselleri yayınlayan Kalenderin elde ettiği görüntüleri sunuyoruz. Daha Fazlası ve dtaylar için:  https://www.tolgahankalender.com/blog/yine-yildirim-pesindeyiz YILDIRIM VE ŞİMŞEK NEDİR ? Yıldırım, bulutla yer arasındaki elektrik iletimidir. Bu iletim […]
Genel - 25 Mayıs 2018 00:03 A A

Bu akşam saatlerinde başlayan sağanak yağışla beraber Onlarca defa meydana gelen Yıldırım düşmesi sonucu  Gökyüzünü gündüz aydınlığına çevrildi.

Fotoğraf sanatçısı Tolgahan Kalender gökyüzündeki şöleni ölümsüzleştirerek fotoğraflar yakaladı.Kendi Blog sayfasından görselleri yayınlayan Kalenderin elde ettiği görüntüleri sunuyoruz.

Daha Fazlası ve dtaylar için:  https://www.tolgahankalender.com/blog/yine-yildirim-pesindeyiz

YILDIRIM VE ŞİMŞEK NEDİR ?

Yıldırım, bulutla yer arasındaki elektrik iletimidir. Bu iletim sonucu büyük bir enerji açığa çıkar; bazen can ve mal kayıplarına neden olur.

Şimşek, iki bulut arasında elektrik boşalması sırasında gerçekleşen çizgi biçimindeki ışıktır. Yıldırım ise gökyüzü ile yeryüzü arasındaki elektrik boşalmasıdır. Diğer bir deyimle şimşek iki bulut arasında, yıldırım ise gökyüzü ile yeryüzü arasındaki elektrik boşalmasıdır. Yıldırım sırasında çizgisel ışık ve gök gürültüsü meydana gelir.

Hava kütlelerinin yükselmesi, alçalması; içindeki su buharının yoğunlaşması ve su damlacıklarının birbirlerine sürtünmesi havanın elektrikle yüklenmesine neden olur. Bu karmaşık olaylar sonucu pozitif ve negatif elektrik yükleri ayrılır. Bulutun tepesinde pozitif, alt kısımlarında ise negatif yüklenme gerçekleşir ve elektriksel bir gerilim meydana gelir. Bu gerilim, yıldırım ve şimşek gibi olaylarla giderilir. Yeryüzünde ise binalar ve ağaçlar gibi yüksek yerler, pozitif elektrik yüklenir.

Hava iyi bir iletken olmadığından buluttaki enerji birikimi zaman geçtikçe artar ve elektriksel bir gerilim oluşur. Bu gerilimin ileri bir düzeye ulaşması sonucunda bulut ile yeryüzü arasında bir koridor oluşur. Enerji aktarımı bu koridor boyunca gerçekleşir. Bu akım buluttan yere olabileceği gibi yerden de buluta gerçekleşebilmektedir.

Comments

comments

Bu haber 11626 kez okundu.
Genel - 00:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.