Dünya Engelliler Gününde Vali Akın’a Ziyaret!

Vali İbrahim Akın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle engelli vatandaşları makamında ağırlayarak altyapılarını erişilebilir hale getiren kurum amirlerine Erişilebilirlik Belgesi verdi. Vali İbrahim Akın, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, her yıl 3 Aralık gününün engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm bulmak, hayat standartlarını yükseltmek ve toplumda bu konuda farkındalığı arttırmak amacıyla Dünya Engelliler Günü olarak kabul edildiğini […]
Genel - 4 Aralık 2020 15:43 A A

Vali İbrahim Akın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle engelli vatandaşları makamında ağırlayarak altyapılarını erişilebilir hale getiren kurum amirlerine Erişilebilirlik Belgesi verdi.

Vali İbrahim Akın, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, her yıl 3 Aralık gününün engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm bulmak, hayat standartlarını yükseltmek ve toplumda bu konuda farkındalığı arttırmak amacıyla Dünya Engelliler Günü olarak kabul edildiğini söyledi.

Dünya Engelliler Günü vesilesiyle, engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmaya yönelik olarak yapılan iyileştirmelerin gözden geçirildiğini belirten Vali Akın, “Son yıllarda ülkemizde engelli kardeşlerimizin istihdamına veya gündelik hayatta yaşadığı zorlukları aşmalarına yönelik önemli adımlar atıldı. Engellilerimizin kolay erişim sağlamaları için kamu kurum ve kuruluşlarında, cadde ve sokaklarda, toplu taşıma araçlarında engelli kardeşlerimizin rahat ulaşımının sağlanmasına yönelik gerekli tedbirler alınmaktadır. Tüm bu çalışmalar, engelli kardeşlerimizin hayatın içinde olmalarına yönelik adımlardır. 2020 Yılı, tüm kurum ve kuruluşlar tarafından yapılacak erişilebilirlik çalışmalarının planlı, programlı ve standartlara uygun bir şekilde yürütülmesi, uygulamalara hız verilmesi, bu alanda fiziksel, dijital ve zihinsel dönüşümün sağlanması ve erişilebilirlik kültürünün oluşturulması amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Erişilebilirlik Yılı’ ilan edilmiştir. Bu çerçevede ilimizde çeşitli çalışmalar yürütüldü. Bu çalışmalar sonucunda birçok kamu kuruluşumuz eksikliklerini gidererek ‘Erişilebilirlik Belgesi’ almaya hak kazandı.” dedi.

Bugün sağlıklı görünen her bireyin engelli adayı olduğunu belirten  Akın, “Bu nedenle, bütün vatandaşlarımızın kendisinin her an engelli olabileceğini varsayarak hareket etmesi gerekmektedir. Engelli vatandaşlarımıza fırsat verildiğinde spor, sanat gibi her alanda başarı yakaladıklarına şahit oluyoruz. Onlardan bu azim ve iradelerini bırakmamalarını, hayata dört elle sarılmalarını istiyoruz. Bu vesileyle, her zaman engelli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu ifade ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Vali İbrahim Akın, daha sonra Koronavirüs salgını nedeniyle ziyaretine gelemeyen Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kalan engelli vatandaşlarla video konferans yöntemi ile görüştü

Comments

comments

Bu haber 17975 kez okundu.
Sponsorlu Reklam

Genel - 15:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.