DÜZENSİZ YAPILAN HAYVANCILIK MİLLETİ CANINDAN BEZDİRDİ

                              Yaz Sıcaklarıyla Beraber Mandıraların Kokusu Şehri Tehdit Etmeye Başladı Ankara-Kayseri karayolu üzerinde bulunan ve Kırşehir genelinde Boztepe yolu, Mucur İlçesi, Kaman İlçesi,  Ortaköy yolu (Şeker Fabrikası yanı) ve üzerinde yer alan mandıraların atıkları felaket saçıyor. Mandıra yakınlarında bulunmak zorunda olanlar […]
Genel - 10 Ağustos 2018 01:49 A A

                              Yaz Sıcaklarıyla Beraber Mandıraların Kokusu Şehri Tehdit Etmeye Başladı

                                                                                                               FOTO YER : HER GÜN BİNLERCE ARCIN GEÇİŞ YAPTIĞI KIRŞEHİR-MUCUR İSTİKAMETİ

Ankara-Kayseri karayolu üzerinde bulunan ve Kırşehir genelinde Boztepe yolu, Mucur İlçesi, Kaman İlçesi,  Ortaköy yolu (Şeker Fabrikası yanı) ve üzerinde yer alan mandıraların atıkları felaket saçıyor.

Mandıra yakınlarında bulunmak zorunda olanlar özellikle sinek ve sivrisineklerin  aşırı derecede yoğun olmasından şikayet ederek, bulaşıcı hastalık taşıma riskini beraberinde getirmesinden çekiniyor.

 

Mandıraların kokusu şehirle bütünleşirken büyüyen Kırşehir’de kimler standart arıyor?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uyarırken İl Müdürlüğü gerekli önlemleri alıyor mu? Eğer İl Müdürlüğü gerekli önlemleri alıyorsa şehirle bütünleşmeye başlayan atık ve koku ne?

Kırşehir Aktüel internet portalı tarafından yapılan araştırma sonrasında acı gerçek ortaya çıktı. Bakanlık tarafından yayınlanan genelgede;

  • Yüksek kokulu atıktan çıkan gaz filtre edilir.
  • Tam bir temizlik ve kuruluk sağlanır
  • Tesiste koku giderme ünitelerine sahip havalandırma sistemleri bulunmalıdır.
  • Katı dışkılar için sızdırmaz kapalı bir depolama alanı yapılmalıdır. (Sinek ve koku için)
  • Kümes ve ahırlarda sıvı dışkı depolama alanları arasında ek koku önleyici tedbirler alınır.
  • Sıvı ve katı dışkıların uygun şekilde bertaraf sağlanır. Atık eğer hemen bertaraf edilemiyorsa en az 3 ay depo edilecek kadar büyük bir kapalı depo yapılır ve orada depolanır.
  • 2872 sayılı Çevre Kanunu ‘Kirletme Yasağı’ başlıklı 8. Maddesinde her türlü atık ve artığın çevreye zarar verecek şekilde, ilgili yönetmeliklerde belirlenen standart ve yöntemlere aykırı olarak doğrudan ve dolaylı biçimde ortama vermek ,depolamak , taşımak , uzaklaştırmak ve benzeri faaliyetlerde bulunmak yasaktır. Hükmü yer almaktadır.

Hayvancılıkta marka şehir olma yolunda gayret içerisinde olan Kırşehir’de mandıraların kapasite artırımı hangi yollarla yapılıyor, izinsiz kapasite artırımı iddiaları doğru mudur, mandıraların atık bertaraf sistemleri var mıdır? vahşi depolama yapılarak çevre felaketine yol açtıkları iddiaları doğru mudur? Bölgelerden su numunesi alınarak yer altı kaynak sularına Nitrat karışarak toprak ve gelecek nesillerin zehirlenmesini engelleme çalışması yapılacak mı? Kırşehir’in bütün komşu il ve ilçelere bağlantı yollarında bulunan mandıralarda istenmeyen bir durum oluşarak KARANTİNA İLAN EDİLECEK OLURSA MİLLET HANGİ YOLLARI KULLANACAK. özellikle Mucur’a doğru açılmaya başlayan şehrin önü mandıralar la kesilmeyemi çalışılıyor?

Kırşehir’in İlçelerine bağlanan yolları üzerinde ki mandıralar nasıl ruhsat aldı. Alınan ruhsatlar kaçar hayvanlık ve denetim yapılıyor mu? Örneğin bin hayvanlık alınan bir mandıra ruhsatında mandıra sahibi 30 bin hayvan bulundurabiliyor mu? Bu konularda yetkili birimler (Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü) cezai işlem uygulamışlar mı?

Genelge böyleyken Kırşehir’de kriterlere uyuluyor mu sorusunu bizler kendimize sorduk. Sorunun cevabını ise fotoğrafların bir kısmı ile birlikte yayınlıyor ve yetkilileri göreve davet ediyoruz.

 

 

 

Comments

comments

Bu haber 8259 kez okundu.
Genel - 01:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.