Geleneksel Türk Okçuluğu Büyükler Türkiye Şampiyonasına Kırşehirli Sporcularda Katıldı!

  Türkiye Geleneksel Türk Okçuluğu Federasyonunun 2020 Yıllık Faaliyet Planında yer alan Geleneksel Türk Okçuluğu Büyükler Türkiye Şampiyonası Puta Yarışları yurdun beş bölgesindeki yarışmalarla devam ediyor.   Aylardan beri devam eden Covit 19 (Korona virüsü) salgını nedeniyle çalışmalarına ara veren Türkiye Geleneksel Türk Okçuluğu Federasyonu 2020 Yıllık Faaliyet planını birtakım kısıtlama ve kurallarla uygulamaya koydu. […]
Genel - 21 Ekim 2020 15:18 A A

 

Türkiye Geleneksel Türk Okçuluğu Federasyonunun 2020 Yıllık Faaliyet Planında yer alan Geleneksel Türk Okçuluğu Büyükler Türkiye Şampiyonası Puta Yarışları yurdun beş bölgesindeki yarışmalarla devam ediyor.

 

Aylardan beri devam eden Covit 19 (Korona virüsü) salgını nedeniyle çalışmalarına ara veren Türkiye Geleneksel Türk Okçuluğu Federasyonu 2020 Yıllık Faaliyet planını birtakım kısıtlama ve kurallarla uygulamaya koydu. Bu bağlamda ilk faaliyet olarak Türkiye Büyükler Puta yarışmasına başlandı. Salgın sebebiyle yarışmalarda sporcu ve yöneticlerin sağlığını tehlikeye atmamak için gerekli önlemler alındı.

 

17 Ekim 2020 tarihinde Ankara, İstanbul ve Bursa’da yapılan ilk eleme yarışlarına 24 Ekim 2020 tarihinde Adana ve Tokat illerinde yapılacak yarışmalarla devam edilecek.

 

Planında yer alan Geleneksel Türk Okçuluğu Büyükler Türkiye Şampiyonasının Ankara elemelerinde Kırşehir Geleneksel ve Atlı Okçuluk Kulübü bu yarışmalarda  4 sporcu ve bir idareci ile Kırşehir’i temsil etti. Yarışmaya Kırşehir’den Ekrem Çelik antrenör ve idareci olarak, Mahmut Seyfeli ve Levent Barsboğa büyük erkekler, Hatice Gündoğan ve Derya Demir büyük bayanlar kategorilerinde katıldılar. Yarışmaların derecelendirilmesi 24 ekim günü yapılacak elemelerden sonra belli olacak.

 

Kırşehir Geleneksel ve Atlı Okçuluk spor Kulübü Başkanı Mahmut Seyfeli : Okçuluk dünyada en eski sporlardan biridir. Atalarımız bunu hem spor, hem avlanma hem de bir savaş aracı olarak ustaca kullanmayı bilmiştir. Hatta ok ve yay yapmada o döneme göre dünyanın en üstün teknolojisini kullanmış, dünyanın en güçlü ve etkili yaylarını üretmişlerdir.  Ünlü şampiyonlarımızdan Tozkoparan İskender’in 845 metrelik rekoruna ve Bursalı Şücaattin gibi daha birçok kemankeşin attığı mesafelere bugün hâlâ ulaşılamamıştır. Günümüzde Türkiye ve dünya rekoru ancak 500 metreye ulaşabilmiştir. Fakat zamanla ihmal edilen bu spor ve savaş sanatı unutulmaya yüz tutmuştur. Geleneksel Okçuluk Türkiye’de henüz yeni sayılabilecek bir spordur.

Kırşehir Geleneksel ve Atlı Okçuluk Spor Kulübü olarak bizim amacımız bu ata sporunu ilimizde yaygınlaştırmak, sporcu sayısını artırmaktır. Amatör bir ruhla giriştiğimiz bu işte Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ve Kırşehir Belediyesinden aldığımız destekle faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Kendilerine müteşekkiriz. Yine bu desteklerden aldığımız güçle, ilimizde 8-12 yaş küçükler, 12-15 yaş yıldızlar, 15-18 yaş gençler ve 18 yaşından büyükler için yetişkinler kategorilerinde önce yetiştirme kursları, ardından ilimiz çapında yarışmalar düzenlemeyi planlıyoruz.

Yetkililerden tek isteğimiz desteklerinin devam etmesi ve bizlere faaliyetlerimizi gerçekleştirebileceğimiz bir mekan ve atış alanı sağlanmasıdır.

Bizlere verilecek destek ve imkânlar arttıkça bu sporda Türkiye dereceleri elde edecek yetenekli gençler yetiştirebileceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Comments

comments

Bu haber 16939 kez okundu.
Sponsorlu Reklam

Genel - 15:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.