“İl Özel İdarenin Bu Yaptığı Zulümdür”

Kırşehir İnaç Köyü’nde inşa edilen hobi bahçeleri için İl Özel İdaresi tarafından yıkım kararı verildi. Hak sahipleri mevzuata aykırı işlemler yapıldığını iddia etti.
Genel - 20 Ocak 2020 12:25 A A

Kırşehir İnaç Köyü’nde inşa edilen hobi bahçeleri için İl Özel İdaresi tarafından yıkım kararı verildi. Hak sahipleri mevzuata aykırı işlemler yapıldığını iddia etti.

Kırşehir Merkeze bağlı İnaç Köyü’nde inşa edilen hobi bahçeleri, 13 farklı kurumdan alınan “marjinal tarım arazisi(tarıma elverişli olmayan)” raporu olan bir arazide yer alıyor. Hak sahipleri bölgenin imara açık olmadığı ancak imara açtırmak için birçok kez dilekçe verildiğini belirten hak sahipleri kendilerinde sürekli eksik bulunduğunu ancak başka arazilere olur verildiğini iddia etti.

Kırşehir İl Özel İdaresi, sınırları içinde yer alan, 20’den fazla hobi evine ve 100’e yakın hak sahibine, bölgenin imara açık olmadığı gerekçesiyle 162.460 TL’lik ceza tebligatı gönderdi.

Ancak aynı tebligatı yıkım kararı olarak da gösteren İl Özel İdare hak sahiplerine evlerini yıkmalarını, yıkmadıkları takdirde kendilerinin yıkacaklarını, yıkım araçlarının bedelini de hak sahiplerinden alacaklarını belirttiler. Hak sahipleri, ceza tebligatının geldiğini ancak yıkım tebligatının gelmediğini yalnızca sözlü olarak belirtildiğini ve herhangi bir tebligat olmamasına rağmen hak sahiplerinin ceza ödememek için evlerini kendi çabalarıyla yıkmak zorunda kaldıklarını söyledi.

“ÖZELLİKLE BİZE KARŞI”

İl Özel İdaresinin özellikle kendi kooperatiflerine yönelik işlem yaptığını belirten Yımaz Çelik, “Kırşehir birçok yerinde İl Özel İdaresine bağlı araziler üzerine yapılmış hobi bahçeleri bulunuyor ancak onlar özellikle bize karşı bir tutum sergiliyorlar.İl Özel İdare kendiniz yıkacaksınız yoksa biz yıkarız ve para cezasını da ödersiniz dedi.Yanlarına gittiğimiz zaman boynumuzu büküyoruz yüzümüze dahi bakmıyorlar. Siyaset mi güdüyorlar bilmiyoruz.Bu işin A Partisi, B Partisi, C Partisi olmaz.” dedi.

“80 YAŞINDA KENDİ YAPTIĞI EVİ YIKIYOR”

Evinin bir kısmını yıkan ve yıkıma devam eden Menderes Kaya ise , “İl Özel İdare bu kış günü diğer yerler ile ilgili yıkım kararı almamış sadece bizimle ilgili yıkım kararı almış. Gördüğünüz gibi bu arazi kist ve tarıma elverişli değil. Biz bu araziyi tarıma elverişli hale getirmek için kamyon kamyon toprak getirdik. Bize İl Özel İdare 162 bin TL para cezası kesmiş. Yıkmadığımız takdirde yine para cezası keseceklerini söyledikleri için evlerimizi kendi imkanlarımızla yıkıyoruz. 80 yaşındaki adam şu soğukta kendi yaptırdığı evi kendi yıkıyor neden çünkü İl Özel İdaresi pazartesiye kadar yıkmazsanız kendimiz yıkarız ve ceza yazarız diyorlar bundan daha kötü ne olabilir ki.” dedi.

73 yaşındaki İsmail Salman, alınan yıkım kararı nedeniyle ceza almamak için evini kendisinin yıkmaya başladığını belirterek “Ben bu eve 25 bin TL para harcadım. Kışın bu soğuğunda kendim yıkmaya çalışıyorum. Yapacak bir şey yok gitti elden.” dedi.

MARJİNAL TARIM ARAZİSİ RAPORU VAR

Yıkım kararı alınan söz konusu hobi bahçelerinin bulunduğu alan ile ilgili “marjinal tarım arazisi” raporu alındığı belirlendi. Hak sahipleri arazinin tamamen kist olduğunu daha önce herhangi bir tarım veya dikim yapılmadığını, kendilerinin araziyi tarıma kazandırmak ve bahçe işleriyle uğraşmak için burayı aldıklarını belirterek söz konusu yıkım kararı ile ilgili bölge idare mahkemesine dava açtıklarını belirtti.

Comments

comments

Bu haber 4335 kez okundu.
Sponsorlu Reklam

Genel - 12:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.