İlkokul Mezunu Şair Kız Çocuklarına Umut Oldu

Şair Safiye Samyeli 12 yıldır kız çocuklarının okutulması için “Bırakın Kızlar Okusun” kampanyasını yürütüyor.
Manşet Haberleri - 13 Aralık 2019 16:12 A A

Şair Safiye Samyeli 12 yıldır kız çocuklarının okutulması için “Bırakın Kızlar Okusun” kampanyasını yürütüyor.

Kültür Bakanlığı Halk Şairi Safiye Samyeli 12 yıl önce başladığı ile kız çocuklarının okumasına vesile oluyor. Kendi çabalarıyla başladığı “Bırakın Kızlar Okusun” kampanyası sosyal medyada duyulunca yurtdışından da destek görmeye başladı.

Kendisi de ilkokul mezunu olan Safiye Samyeli’nin başlattığı kampanya kısa sürede yurtdışına kadar yayıldı ve uluslararası sosyal sorumluluk projeleri içine girdi.

KÜTÜPHANELER KURDU KİTAP ÇIKARDI

Kız çocuklarının okutulması için destek sunmayı amaçlayan projenin kurucusu Safiye Samyeli kampanyanın adını taşıyan ve 230 şairin kaleminden şiiri barındıran antoloji kitabını çıkardı. Yine kampanya kapsamında bağışlarla toplanan 5000 üzerinde kitap ile Van, Afyon ve Şanlıurfa başta olmak üzere birçok köy okulunda kütüphane oluşturuldu. Safiye Samyeli başarılarını, katıldığı seminer ve konferanslarda anlatıyor.

DÜNYAYA SESLENDİ

Kampanyasını başlattığında tek başına olduğunu belirten Samyeli dünyanın dört bir yanına eğitime destek çağrısında bulundu. Samyeli, “Birçok kütüphane açtık ama 300’den fazla okul için 10 milyonun üstünde kitaba ihtiyacımız var. Çocuklarımızın okuması için daha fazla imkâna ve köylerde okullar yapılmasına ihtiyacımız var. Sesimizin ulaştığı herkesten bu konuda duyarlılık bekliyoruz.” dedi.

“KIZ OLDUĞUM İÇİN OKUTULMADIM”

İlkokul mezunu Samyeli, içindeki okuma isteğinin hiç sönmediğini belirterek, “Ben sadece kız doğduğum için ilkokuldan sonra okul yüzü görmedim. Okumayı çok istedim ama devam ettirmediler. İçimdeki o kız çocuğunun haykırışıyla dünyaya sesleniyorum. Artık bırakın da kızlar okusun. Ben okuyamadım ve ukdesini hep içimde yaşadım. Kızlarımızın önünde engel olmayalım. Bunun için de tüm dünya sesime ses versin.” dedi.

Comments

comments

Bu haber 6074 kez okundu.
Manşet Haberleri - 16:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.