İYİ Parti’den Azerbaycan Açıklaması

İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşananlar sonrasında bir basın açıklaması yayımlayarak Azerbaycan’a destek verdi. Göçen açıklamasında Güney Kafkasya’da 4 bin 400 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Dağlık Karabağ (Yukarı Karabağ), Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki en büyük sorun olarak yıllardır çözüm beklemektedir. Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçası olan Yukarı Karabağ, yıllardır Ermenistan’ın […]
Haberler - 30 Eylül 2020 12:49 A A

İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşananlar sonrasında bir basın açıklaması yayımlayarak Azerbaycan’a destek verdi. Göçen açıklamasında Güney Kafkasya’da 4 bin 400 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Dağlık Karabağ (Yukarı Karabağ), Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki en büyük sorun olarak yıllardır çözüm beklemektedir. Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçası olan Yukarı Karabağ, yıllardır Ermenistan’ın işgali altında olmasına rağmen maalesef uluslararası toplum bu konuda sessiz kalmaktadır diyen Göçen’in açıklaması şu şekilde :  “Sorunun kaynağını Sovyetler birliği döneminde Stalin’in uyguladığı Sovyetler Birliği egemenliği altındaski toplumları birbirine düşman ederek Sovyetler’e muhtaç etmek; buna bağlı olarak “Böl ve Yönet” diye özetlediğimiz korkunç planı yatmaktadır. Bu plana göre Türkiye Cumhuriyeti ile Kafkaslar ve Orta Asya Türkleri arasındaki bağlar koparılmış;  bütün Türk topluluklar birbirlerine düşman edilmiştir. Ayrıca Ermenistan sınırları bir hançer gibi Azerbaycan ile aramıza girmiş, Dağlık Karabağ ve Nahçıvan’a özerklik verilmiştir.

 

Gorbaçov döneminde Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra bölgedeki sorunlar alevlendi. Ekim 1987’de Erivan’da talebe gösterileri düzenlendi. Gösterilerden birkaç gün sonra, 18 Ekim 1987’de, bugün hâlâ sınır bölgesinde zaman zaman yaşanan çatışmaların ilk temeli atıldı. Dağlık Karabağ’ın Çardaklı Köyü’ndeki Ermeniler, Bakü yönetiminden çıkmayı talep ederek bölgedeki Azeri nüfusa saldırı düzenledi.

 

Çardaklı olaylarının büyümesiyle birlikte Ermenistan’da yaşayan Azeriler Azerbaycan’a, Azerbaycan’da yaşayan Ermeniler de Ermenistan’a göç etti. Ardından yaşanan Ermeni saldırıları ile Dağlık Karabağ işgal edilmiş, burada yaşayan altı yüz bini aşkın Azeri kardeşimiz yerinden yurdundan uzaklaştırılmıştır. 27 yıldır bu kardeşlerimiz yersiz yurtsuz olarak Azerbaycan’da sığıntı hayatı yaşamaktadır. Ermenilerin bölgeyi ele geçirmelerinin ardından özellikle Hocalı’da yaptıkları soykırım da 20. yüzyılda insanlık için bir yüzkarasıdır.

 

Ermenistan, daha önceki saldırılarına dünyadan gereken tepkiyi görmediği için son günlerde hadsizliğini arttırarak alçakça saldırılarda bulunmaktadır. Buna Rusya, Fransa ve Amerika’nın başında bulunduğu Minsk Grubu da bir çözüm getirememiştir. Çeşitli Avrupa ülkelerindeki Ermeni lobilerinin faaliyetleri sonucu iyice cesaret bulan Ermenistan saldırılarına hız vererek Kafkaslar’da barışın önündeki en büyük engel durumuna gelmiştir.

 

Haziran 2010, Haziran 2012, Ocak 2014, Ocak 2015 ve Nisan 2016’da ölümcül çatışmalar yaşanmış; her seferinde birkaç gün süren ve gerilimi tırmandıran çatışmalar sonrası, 20 yılı aşkın süredir devam eden statükoya dönülmüştür.

 

Ermenistan, yaptığı tahriklerin, tehdit ve saldırıların tepkisiz kalmasından aldığı cesaretle Temmuz ayında Tovuz bölgesinde ve son olarak geçtiğimiz hafta cephe hattındaki köylerde sivil halka alçakça saldırmıştır. Ancak bu saldırılarda gereken karşılığı görmüştür. Bundan ders almayan Ermenistan, emperyalist emellerini gerçekleştirmek için bir kez daha saldırmıştır. Bu saldırısının daha şiddetle karşılık görmesi karşısında uluslararası kamuoyundan destek beklemiş, ancak bu emeline ulaşamamıştır.

 

İyi Parti olarak, dost ve kardeş ülke Azerbaycan’a Ermenistan’ın yaptığı saldırıyı şiddetle kınıyoruz.  Kardeş Azerbaycan halkına ve kahraman ordusuna şehitleri için başsağlığı ve haklı davalarında muzafferiyet diliyoruz. Kafkaslar bölgesinde âdeta bir terör devleti olarak huzur bozan Ermenistan’ı aklını başına devşirmeye ve işgal ettikleri Dağlık Karabağ’dan çekilmeye davet ediyoruz. Tek millet iki devlet düsturuyla her koşulda Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu; Azerbaycan’ın uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını her platformda koşulsuz desteklediğimizi ve sonuna kadar savunacağımızı ilan ediyoruz.”

Comments

comments

Bu haber 13074 kez okundu.
Sponsorlu Reklam

Haberler - 12:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.