KAEÜ’den E-Seminer!

Koronavirüs Salgını tedbirleri kapsamında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından yürütülen uzaktan eğitim çalışmaları devam ediyor. Öğrencilerin eğitimlerine kesintisiz devam edebilmeleri ve uzaktan eğitim hakkında kapsamlı bilgiye sahip olabilmeleri amacıyla 1 Ekim 2020 tarihinde Uzaktan Eğitimde Ders Tasarımı isimli çevrimiçi webinar online seminer düzenlendi. KAEÜ Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen ve Eskişehir Anadolu […]
Genel - 2 Ekim 2020 09:43 A A

Koronavirüs Salgını tedbirleri kapsamında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından yürütülen uzaktan eğitim çalışmaları devam ediyor. Öğrencilerin eğitimlerine kesintisiz devam edebilmeleri ve uzaktan eğitim hakkında kapsamlı bilgiye sahip olabilmeleri amacıyla 1 Ekim 2020 tarihinde Uzaktan Eğitimde Ders Tasarımı isimli çevrimiçi webinar online seminer düzenlendi. KAEÜ Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Hakan Aydın’ın konuşmacı olarak katıldığı çevrimiçi webinar online seminere KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz ve KAEĞ öğretim elemanları ile Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü personelleri katıldı.

 

Rektör Karakaya: “Senatomuz Uzaktan Eğitimi Kalite Güvence Sistemi İçerisine Aldı”

 

Uzaktan Eğitimde Ders Tasarımı seminerinin açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya yaptı. Her şartın bir imkân doğurduğunu anlatan Rektör Karakaya, bu tip çevrimiçi webinarların pandemi günlerinde yolumuza ışık tutması açısından faydalı olacağına inandığını söyledi. Kalite güvence sistemimiz ile uzaktan eğitimin bir ivme yakaladığına değinen Rektör Karakaya, KAEÜ senatosunda aldıkları kararla uzaktan eğitimi kalite güvence sistemi içerisine dâhil ettiklerini kaydetti. Bu şekilde uzaktan eğitimin artı ve eksilerini hesaplayacak duruma geleceklerini ifade eden Prof. Dr. Vatan Karakaya, seminerin faydalı olmasını dileyerek sözlerini tamamladı.

 

Aydın: “Yüz Yüze Eğitim Bir Performans Sanatıyken Uzaktan Eğitim Bir Tasarım Sanatıdır”

 

KAEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın açılış konuşmasının ardından Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Hakan Aydın Uzaktan Eğitimde Ders Tasarımı adlı sunumunu yaptı. Uzaktan eğitim sürecini değerlendiren Aydın, uzaktan yapılan eğitimlerde içinde yaşadığımız salgının getirdiği olumsuz psikolojiyi düşünerek öğreticilerin en büyük amacının öğretimi kolaylaştırmak olması gerektiğini ifade etti.  Yüz yüze eğitimin bir performans sanatıyken uzaktan eğitimin bir tasarım sanatı olduğunu belirten Aydın, teknolojiyle zenginleştirilmiş bir eğitimin öğrencilerin derse olan motivasyonunu artıracağını ve derse olan ilgilerinin canlı tutulacağının altını çizdi. Korona Salgını sonrası yine yüz yüze, teknolojiyle zenginleştirilmiş ve hibrit eğitimin önemli olacağını değerlendiren Aydın, harmanlanmış (blended) ve uzaktan (distance) eğitiminde pandemi sonrası eğitimde önemli bir yer tutacağını sözlerine ekledi.

 

 

Aydın: “Öğrencileri Yeterliliğe Ulaştırmak En Önemli Görevimiz”

Öğrenme amaçlarına dayanan her modüle standart bir plan hazırlamak gerektiğine değinen Prof. Dr. Cengiz Hakan Aydın, planların çok açık ve net yönlendirmeler içermesi gerektiğini söyledi. Öğrencileri yeterliliğe ulaştırmanın en önemli görev olduğunu anlatan Aydın, temel yeterliliklerin kazandırılması gerektiğinin altını çizdi. Tasarım stratejileri, ders yapısı, açıklayıcı ve keşfedici sistemler, ölçme ve değerlendirme için öneriler gibi uzaktan eğitimin temel dinamiklerine yönelik bilgilendirmeler yapan ve sunum esnasında canlı anketlerle geri dönütler sağlayan Aydın, uzaktan öğreten olmak için öncelikle uzaktan öğrenen olmak gerektiğine dikkat çekti.

 

Çevrimiçi webinar semineri katılımcıların sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

Comments

comments

Bu haber 12885 kez okundu.
Sponsorlu Reklam

Genel - 09:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.