KILIÇÖZÜ’NDE AKARSU BİTTİ! KENT PARK ENDİŞE VERİYOR

Şehrin ortasında yorgun haliyle uzanmış kent tarihiyle bütünleşmiş  Kılıçözü Çayı, can çekişiyor. Hacı bektaş vilayetnamesinde ; Ol zaman Kırşehri ulu şehri idi Orta yerinden geçen hem nehridi Onsekiz bin derler evi var idi Burç-u baru çevresi hisar idi Beği adı idi Nureddin Cece Diyeyin anın ahvalin nice Sancağı beği idi Kırşehri’nin Padişahtan sancağı idi anın” […]
Genel - 27 Eylül 2018 16:42 A A

Şehrin ortasında yorgun haliyle uzanmış kent tarihiyle bütünleşmiş  Kılıçözü Çayı, can çekişiyor.

Hacı bektaş vilayetnamesinde ;

Ol zaman Kırşehri ulu şehri idi

Orta yerinden geçen hem nehridi

Onsekiz bin derler evi var idi

Burç-u baru çevresi hisar idi

Beği adı idi Nureddin Cece

Diyeyin anın ahvalin nice

Sancağı beği idi Kırşehri’nin

Padişahtan sancağı idi anın”

Denilerek gönderme yapılan kılıçözü çayı,“Ahi Evren ile dostlarının, debbah ahilerinin çalıştıkları Kırşehir ırmağı boyunca buluşurlardı”denilen tüm kentli kuşakların anılarını süsleyen “Kırşehir Irmağı”tarih mi oluyor?

30 kilometre boyunca Çuğun Baraj gölü ve Güzler arasında uzanan Kılıçözü’nün şehir içinde kalan kısımları DSİ tarafından yaklaşık 3 aydır temizleniyor. Ama taban sızıntısı küçük su birikintilerinden  gayri çaydan gürül gürül akan sudan eser kalmadığı gibi akar bitti..

KENT PARK’IN, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR.

Akmadığı için kendi kendini temizlemeyen su birikintileri gerek kent parkta gerekse güzler bölgesinde etrafa korkunç ve rahatsız edici kokular yayıyor,her iki bölgede ciddi harcamalar yapılarak düzenlenen alanların güzelliğini ve en önemlisi sürdürülebilirliğini tehdit ediyor.Suyun varlığı baz alınarak suya endeksli olarak  projelendirilen şehrin vizyon projelerinden Kent Park’ın bu durumda zaten zorlanılan sürdürülebilirliği de böylece büyük bir tehdit altında…

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin en şık projelerinden birisi olarak inşa edilen KENT PARK arasında temizlik yapılarak, su akışı normale bindirilmeye çalışıldı ama bu sefer yüzyıllardır kentle cisimleşen ve kent   tarihinde derin izler bırakan kılıçözü çayında suyun tamamen kesildiğine tanık olundu..
ÇAY AKMIYOR AMA KENT PARK NEREDEN DOLUYOR.
Gerek kuraklık, gerekse suyun yanlış kullanımı neticesinde barajdaki doluluk oranları dibi görmüş oldu ve Vizyon proje olan Kent Park’ı besleyen kaynak resmen çölleşmeye meyletti.
3 aydır Temizlik yapılan 8 km’lik alanda 6 aydır bir damla bile suyun bulunmayışı dikkat çekiyor.

Kent park için bir iddia;   içme suyu sıkıntısı yaşanan şehirde zaman zaman çamurlu akan şebeke sularının kesinti sebebi, kent Park’ı şehir içme suyu ana su ishale hattıyla doldurma iken ,diğer bir iddia ise belediyenin  değişik yerlerinden sondaj kuyuları açarak,Kent Park’ı beslemeye çalıştığı..

KENT PARK UZUN HAVUZUNU, KADIN İŞÇİLER UZUN ÇİZMELER GİYEREK TEMİZLİYOR

Aktüel ekibinin kent park girişinden kilometrelerce çay boyunca yaptığı incelemede saptadığı bu görüntüleri yetkilileri kenti bilgilendirmeye davet ederek,Kırşehir kamuoyuyla paylaşıyoruz
Kent Park’ın göz doldurma özelliği yerini ağır Koku ve iki güne bir uzun çizmelerle suya girerek kent park devasa havuzunda zemini temizlemeye çalışan kadın işçilerin ve de iş makinelerinin görüntüsüne bıraktı.

KENT PARK BOYUNCA AĞIR KOKU VAR

Hizmet vermeye başladığı günden bu yana akıntı sorunu yaşayan ve Ana Başlığı su olan Kent Park, aylardır çevresine kötü koku yayarak buradaki konut sakinlerini ve işletmelerdeki misafirlerini rahatsız ediyor. Hafif bir rüzgarda bile doğduğu kaynağa doğru akıntıya geçen kent Park’ın mimari hatalarla dolu olduğu iddiaları da var…
Eskişehir porsuk benzetmesi yapılan yapının zemininin askıdaki pisliği emmediği,zeminde toprak kum  geçirgenliğin bulunmamasının hatalı olduğu yönünde iddia sahipleri de var..

BAŞKAN BAHÇECİ’NİN BÜYÜK SIKINTISI

park girişinde arıtma olmadığı için 30 km boyunca topladığı pisliği beton zeminde tutan, bakterilerle çabuk yosunlaşan Kent Park’ın etrafa yaydığı kokuların şikayetleriyle haklı olarak zor ve sıkıntılı süreç yaşadığı bunun içinde kokuyu gidermek için   İş_Kur’dan temin edilen onlarca bayan personel yoluyla iki günde bir temizletmeye çalıştığı gözlenirken,bayan işçilerin suyun içinde uzun çizmelerle zemin ve duvar temizliği yaparak  çalışması üzüntüyle takip ediliyor.


ÖRDEK, GAZ, PELİKANLAR ZORUNLU GÖÇLE, GÜZLER’E TAŞINDI.

Güzel bir yapıya kavuşan şehirde kent park keyfi, Park’ın bir kısmına kurulan su hayvanları ile süslenmişti, fakat kokunun ve sineği artırmasına dayalı olarak parktaki hayvanların yer değişikliğine gidilerek güzler evcil hayvanlar bölgesine taşındığı gözlendi.

DSİ KIRŞEHİR, KAYSERİ BÖLGENİN EN ÇOK ÇALIŞAN ŞUBESİ …

2006 ve 2010 yıllarında dönemim Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan genelgede Şehir içi dere yataklarının belediyeler tarafından temizlenmesi belirtilmesine rağmen Bu sene içerisinde Avgun deresi, Değirmen deresi, Bulgur deresi, sellik gibi alanları temizleyen ve baskınlarla mücadele eden DSİ,Meytaş kavşağı ile özbağ arasını temizleyerek, Kılıçözü çayı’nın şehir içerisinde kalan kısımlarının tamamını temizlemeye çalıştığı  dere yatakları temizlik çalışmalarında bölgede en iyi çalışan şube olduğu da öğrenildi.

HALK SAĞLIĞI DURUMDAN HABERDAR MI?

Etrafına koku yaymakla beraber çirkin ve bataklık görüntüsü uyandıran Kent Park için, Kent Halk’ının sağlığını tehdit etme ihtimalini değerlendirmesi gerekecek olan Kırşehir İL sağlık müdürlüğü bünyesindeki Halk sağlığı birimi numune alıp sıhhi değerlendirmeleri ve olası tehdit öngörülerini saptıyor mu?

Şehrin ortasında susuzluktan kıvranan ve Dev yapıt için kim veya hangi kurum sorumluluk üstlenerek çözüm üretecek?

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ ŞİMDİLİK KOSKOCA BİR SORU İŞARETİ

Yapılan özverili çalışmalara rağmen, yüzlerce milyon lira Harcanarak Kılıçözü çayının akar hali düşünülerek kurulan Kent Park ve devam projesinin suyun olmayışından kaynaklı olarak sürdürülebilirliği şimdilik koskoca bir soru işareti olarak şehirde de kaygı ve endişe ile izleniyor..

 

 

 

Comments

comments

Bu haber 23122 kez okundu.
Genel - 16:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.