KIRŞEHİR HASTANELERİNİN EN BAŞARILI BİRİMİ ÇALIŞTIRILAMIYOR

24 Ocak 2018 tarihinde Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde uzman hekimler tarafından Koroner Bypass Operasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirilerek hasta sağlığına kavuşturulmuştu. Aradan geçen 2 yılın ardından hem yoğun bakım hem ameliyathane imkânları ile bir çok özel hastaneyi tercih eden Kırşehirlinin şehirdeki imkânlardan yararlanmasına vesile olmuş ve yapılan […]
Genel - 28 Temmuz 2020 17:39 A A

24 Ocak 2018 tarihinde Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinde uzman hekimler tarafından Koroner Bypass Operasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirilerek hasta sağlığına kavuşturulmuştu.

Aradan geçen 2 yılın ardından hem yoğun bakım hem ameliyathane imkânları ile bir çok özel hastaneyi tercih eden Kırşehirlinin şehirdeki imkânlardan yararlanmasına vesile olmuş ve yapılan yüzlerce ameliyatın ölümsüz gerçekleşmesi ile hastanenin en başarılı birimi olmuştu.

Doktor kalitesi ve yoğun bakım ünitesinin işbirliği ile giren hastaların sorunsuz şekilde sağlığına kavuştuğu 2 yılın ardından, covid-19 pandemi süreciyle sekteye uğradı ve kademeli olarak açılması beklenen kalp damar ameliyathanesi açılmadığı gibi yoğun bakım ünitesi Covid servisi olarak kullanılmaya başlandı.

Hekim kalitesinde yüksek standartlara sahip Kırşehir kalp cerrahisinden son olarak Uzm. Dr. Gökhan Tanrısever’in de ayrılmak zorunda bırakılmasıyla birim daha da sorunlu hale geldi.

Alınan bilgiye göre Kırşehir’de olmaktan memnun olan ve Kırşehirlilere hizmet vermek isteyen Kalp Cerrahı Gökhan Tanrısever’in hemşire eşini Kırşehir’e tayin ettiremediği için Denizli’ye tayin istediği öğrenildi.

Sağlık yönetiminin kaliteli hizmet veren birimlerindeki hekimleri çalıştırmakta, elinde tutmakta beceriksizlik olarak değerlendirilirken, yine çok yoğun birimlerden olan Ortopedi hekimi Mustafa Özçamdallı’nın da İstanbul Şehir Hastanesine tayinini istediği ve yakında yolcu olduğu öğrenildi.

Milyonlarca liralık yatırım yapılarak kurulan Kalp Damar Cerrahisi biriminin atıl halde, ilgisizlikten dolayı da hekimlerinin gitmesi ilgisizliği gözler önüne sererken, anjiyo operasyonlarının devam ederken kalp cerrahinin çalışmaması ayrı bir riski de beraberinde getiriyor.

Anjiyo operasyonlarında damar yırtılmasının oranının yüksek olduğu bilinirken, en acil ve hayati önem taşıyan Kalp Damar Cerrahi Ameliyathanesinin kapalı olması hayati tehlikeyi de beraberinde getiriyor.

Eleştirilerin odak noktası haline gelen Kırşehir Sağlık yönetiminin siyasi isteklere koşturmasından ve en son yapılan 135 hemşire atamasının masa başına verilmesinin etkileri Hastanenin Korona ile mücadelesinin sekteye uğratmış buna rağmen sağlık çalışanlarının fedakârlıkları sayesinde hasta sayısında en fazla azalma yaşayan ilk 5 ilde Sağlık Bakanı Koca tarafından zikredilmiş ve bunun sevincini yaşayan sağlık yönetimi durumun keyfini çıkartmıştı.

Vaka azalmasının ardından son günlerde onlarca yeni vaka görülen Kırşehir’de 30 sağlık çalışanının covid testleri pozitif çıktığı öğrenildi.

Torpil ve kayırma ile masa başında oturan hemşireler yüzünden servislerde yetersiz Hemşire ve sağlık görevlisi olmasının 30 sağlık çalışanının Covid olmasında etkili olduğu görüşü belirginleşiyor.

Normalleşme sürecinin bakanlık tarafından açıklanmasının ardından hastanelerin ameliyathanelerinin açılması beklenirken, Kırşehir’de kalp biriminin uzun süre daha açılmayacak olması ve hekimlere de sahip çıkılmaması sağlıktaki sahipsizliği tekrar gözler önüne serdi.

 

Comments

comments

Bu haber 19833 kez okundu.
Genel - 17:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.