MENÜ
30° Açık
  • EURO
  • DOLAR

AHİ EVRAN-I VELİ NİN ESERLERİ TÜRKÇEYE ÇEVİRİLECEK

Ahi Evran-ı Veliye ait eserlerin çevirisi, basımı ve yayınlanması için Ticaret ve Gümrük Bakanlığı çalışma başlattı. Kırşehir Ticaret İl Müdürlüğünün hazırladığı projenin kapsamı ve detayları belli olmaya başladı. Ahi Evran-ı veliyi ve fikirlerini anlamak için eserlerinin günümüz Türkçesiyle okunması, ticari ve sosyal hayata tatbik edilebilmesi amacıyla başlatılan çalışmada Ahi Evran-ı Velinin bizzat kaleme aldığı ve […]
Genel - 3 Şubat 2018 15:02 A A

Ahi Evran-ı Veliye ait eserlerin çevirisi, basımı ve yayınlanması için Ticaret ve Gümrük Bakanlığı çalışma başlattı.

Kırşehir Ticaret İl Müdürlüğünün hazırladığı projenin kapsamı ve detayları belli olmaya başladı.

Ahi Evran-ı veliyi ve fikirlerini anlamak için eserlerinin günümüz Türkçesiyle okunması, ticari ve sosyal hayata tatbik edilebilmesi amacıyla başlatılan çalışmada Ahi Evran-ı Velinin bizzat kaleme aldığı ve kütüphanelerimizde mahfuz bununan eserler için çalışma başladı.

10 yıl içerisinde 8 eserin, her yıl bir tanesinin çevirisi yapılıp 40 bin civarında baskısı gerçekleştirilerek yayın hayatına kazandırılması planlanan çalışmada sayfa ve risaleler de çalışma proğramı içerisine alınacak.

İlk çeviri yapılacak eserin, Anadolunun ilk ilmihali olma özelliğine sahip . “Menahic-i Seyfi” isimli eserden başlanacağı bilgisi alındı.

Ahiliğin kurucusu Ahi Evran (Şeyh Nasuriddin Mahmud El-Hoyi) nin eserlerinin tasnifi şu şekilde tasnif edildiği bildirildi :

A)TELİF ESERLERİ

1-Menahic-i Seyfi
2-Metaliü’l-İman
3-Tabsıratu’ l-Mübtedi ve Tezkiratü’l-Müntehi
4-Leta’if-i Gıyasıyye
5-Leta’if-i Hikmet
6-Ağaz u Encam
7-Mürşidü’ l- Kifaye
8-Ahlak-i Nasiri

 

B)KAYIP ESERLERİ

1-Tuhfetu’ ş- Şekur
2-Ulum-ı Hakiki
3-İlmu’ t- Teşrib
4- Kitabül- afai

Comments

comments

Bu haber 27149 kez okundu.
Genel - 15:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.