MENÜ
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Ahi Evran’ın Ölümünde Cacabey Gerçeği

Hacıgökmen, “Cacabey, Anadolu’da çıkan isyanlar sonucunda Selçuklu Emiri olarak Kırşehir’e gelmiş ve Ahi Evran’ı şehit etmiştir.” Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Orta Çağ Tarihi Ana Bilimdalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen Güney Azerbaycan’dan Kırşehir’e Ahi Evran adlı söyleşi gerçekleştirdi. Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen söyleşide Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen Ahi Evran hakkında bilinmeyenleri […]
Genel - 21 Eylül 2019 11:41 A A

Hacıgökmen, “Cacabey, Anadolu’da çıkan isyanlar sonucunda Selçuklu Emiri olarak Kırşehir’e gelmiş ve Ahi Evran’ı şehit etmiştir.”

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Orta Çağ Tarihi Ana Bilimdalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen Güney Azerbaycan’dan Kırşehir’e Ahi Evran adlı söyleşi gerçekleştirdi.

Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen söyleşide Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen Ahi Evran hakkında bilinmeyenleri anlattı. Söyleşide Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Doç. Dr. Onur Köksal ve Özbağ Belediye Başkanı Rasim Arazay ve tarih meraklıları yerini aldı.

Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen Ahi Evran hakkındaki konuşmasının ardından soruları yanıtladı. Ahi Evran ve Cacabey arasındaki bağlantı ile ilgili soruya Hacıgökmen, “Ahi Evran’ın ölümünde Cacabey’in katli mevcuttur” yanıtını verdi.

Çoğu kaynakta Ahi Evran’ın ölümü ‘Moğollara karşı mücadele ederken şehit oldu.’ lafzıyla geçerken kim tarafından şehit edildiği açıkça yazılmamıştır. Prof. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen bu konuya açıklık getirerek Ahi Evran’ı şehit eden kişinin dönemin Kırşehir Emîri olan Nureddin Cibril bin Cacabey olduğunu açıkladı. Resmi kaynaklara dayanarak bu bilgiyi verdiğini belirten Hacıgökmen, Cacabey’in Moğol soyundan geldiğinin de altını çizdi.

İşte o açıklama;

Comments

comments

Bu haber 20072 kez okundu.
Genel - 11:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.