MENÜ
13° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

“Harabat Ehlini Hor Görme Zâkir, İçlerinde Defineye Malik Nice Viraneler Var”

İnce Ömer kimdir? Merkezde bulunan Camiye adi verilen ve Camiyi yapan Mustafa bey kimdir? Necip Bey ve Müftü Hayrullah efendi kimdir? Çiçekdağı’nda Bu soruların cevabını verecek kaç kişi var? 
Genel - 20 Ekim 2018 13:58 A A

Çiçekdağı ilçemizin kalbi ve merkezinde yer alan, Tarihi Boyalık mahallesinde Mustafa Bey  camisi  ve bahçesi tarihi mezarlıklar olduğu kadar” TARİHE MEZAR OLUYOR”

 

İbadete açık caminin bahçesinde,Kültür’ün katledilmesinin acı selası camiden çıkan her cemaatin yüzüne çarparken, vefasızlık, bilinçsizlik ve vurdumduymazlıkla değerlerimiz kaybolup gidiyor.

 Çiçekdağı’nı  Çiçekdağı yapan , bu güzel ilçeyi bu günlere getiren şahsiyetlerin kabirleri ile dolu olduğundan  kaç kişinin haberi var?

İnce Ömer kimdir?

Camiye adı verilen ve Camiyi yapan Mustafa bey kimdir?

Necip Bey ve Müftü Hayrullah efendi kimdir?

Bu soruların cevabını verecek ilçede kaç kişi var?

Bu sorulara cevap verecek gençlerin olmaması zaten ilçe olarak  başlı başına bir ayıpken,  Asıl ve daha büyük ayıp kabirlerinin şu andaki mevcut durumları değil midir?

Bu medfun şahsiyetler çok değil daha 1 asır öncesine kadar tarihimize ışık tutmuş, bir medeniyet kurmuş, hatta bir destan yazmış, memleketimiz ve vatanımız için ter dökmüş, can vermiş kişilerdir.

Biz bırakalım bu şahsiyetlerin mücadelesini, bıraktıkları Çiçekdağı gibi mirasına sahip çıkmayı,  daha mezarlarına bile sahip çıkamamışız.

Bu  en hafif bir tabir ile büyük bir vefasızlık ve tarihimize saygısızlıktır.

Hiç bir mazereti olmayan büyük bir suçtur.

Ve bu büyük suç tüm ÇİÇEKDAĞLILARINDIR.  Herkes bu suça ve vefasızlığa ortaktır.

 

Tarihini, medeniyetini bilmeyen bir nesil yetişiyor diye veryansın eden büyüklerimiz, hacı amcalar bir sözde  size;

Her gün bu caminin bahçesinde gezerken görmüş olduğunuz bu manzara kanınıza dokunmuyor mu?

Zaten camide çocuk azarlayıp çocukları camiden soğuttunuz yetmiyormuş gibi, caminin şu anki durumunu dile getirmeyip geçmişini bilmeyen bilinçsiz nesiller yetişmesine bilmeyerek zemin hazırlamıyormusunuz?

Her cuma namazından sonra tamamı ile işi sulandırıp şova döken ve lokum dağıtan siyasi partiler;

Bu insanların yıkılan harabeye dönmüş mezarlarının başında helva ve lokum dağıtıp resim çektirmekten utanmıyor musunuz?

Ey Diyanet ve müftülük yetkilileri: Caminin ısıtma ve soğutma sistemleri için, avizeleri için, yok bilmem ne haceti için yardım parası toplarken, bahçenizde bulunan   Müftü  Hayrullah efendinin mezarının durumu sizi rahatsız etmiyor mu? Utandırmıyor mu?

Şu ana kadar Belediye Başkanlığı yapmış tüm büyükler,

Necip Bey’in mezarı size bir şey ifade etmiyor mu? Düne kadar Şehremini olan Necip beyin  durumuna ELHAK sizlerde düşeceksiniz.

Mehmet Akif Ersoy’un şu dizelerini hatırlatmak istiyorum:

Sahipsiz vatanın batması haktır,

Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır. 

Kimseyi suçlamak istemiyoruz.

Aslında suçlanacak çok şeyler var. Şu enkazı ve rezilliği ortadan kaldırmak istiyoruz.  Bu ayıbı ve vefasızlığı ortadan kaldırmak için tüm Çiçekdağlıları ve yöneticileri göreve davet ediyoruz.  Olan olmuş. Gelin hep beraber bu ayıbı ortadan kaldıralım.

Çiçekdağı’mızın sahipleridir bu yatanlar. Onlar zamanında bize sahip çıktılar. Gelin şimdi hep beraber biz sahip çıkalım.

Çiçekdağı sahipsiz değildir. 

Comments

comments

Bu haber 19262 kez okundu.
Genel - 13:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.