MENÜ
17° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

İş Sağlığı Ve Güvenliğinde Hedef Belirlendi

İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyonu İmzalandı… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul 3. Havalimanında düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyon İmza Töreni’ne katıldı. Bakan Müezzinoğlu, “İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyon” imza törenindeki konuşmasında, iş sağlığı ve güvenliğinin öncelikli işlerinden olduğunu, bu alanda yakalanan rakamların başarı gibi […]
Akçakent - 18 Mayıs 2017 15:49 A A

İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyonu İmzalandı…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul 3. Havalimanında düzenlenen İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyon İmza Töreni’ne katıldı.

Bakan Müezzinoğlu, “İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyon” imza törenindeki konuşmasında, iş sağlığı ve güvenliğinin öncelikli işlerinden olduğunu, bu alanda yakalanan rakamların başarı gibi görünse de dünya standartlarına göre hala açık ve kayıpların büyük olduğunu anlattı.

Dünyada her 15 saniyede 160 iş kazası yaşandığını ve 1 işçinin hayatını kaybettiğini dile getiren Bakanımız Müezzinoğlu, her gün yaklaşık 6 bin kişinin iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu öldüğü bilgisini vererek, “Bu da her yıl 2,3 milyondan fazla kişinin yaşamını yitirmesi anlamına geliyor. Bu, yalnız ülkemizin sorunu değil, ancak ülkemiz bu alanda sorumluluğunu alarak, ona göre önlemler alması gerekiyor” dedi.

Bakan Müezzinoğlu, iş kazası meslek hastalıklarının ekonomiye yıllık etkisinin dünya genelinde yaklaşık 3 trilyon dolar olduğuna dikkat çekti.

İş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesinin kültürel bir anlayış oluşturulmasından geçtiğini vurgulayan Müezzinoğlu şunları söyledi:

“İş kazası ve meslek hastalıklarının ekonomiye etkisi, dünya milli hasılasının yaklaşık yüzde 4’ünün üzerinde. Bu da 3 trilyon dolar gibi bir rakam yapıyor. O zaman bu rakamı farklı boyutlarıyla, tedbir, duyarlılık olarak harcayabilmek, bunu bir kültüre dönüştürmek bizim sorumluluğumuz. O nedenle bakanlık olarak, gerek Türkiye Belediyeler Birliği, gerek işveren sendikaları, işçi sendikaları, milli eğitim gibi diğer paydaşlarımızla bu konuyu önümüzdeki dönemde ‘yalnız yasa çıkardık, kanun koyduk, uygulamaları takip ediyoruz, cezaları kesiyoruz’ boyutuyla bırakmayacağız. Bundan sonraki süreçte sosyolojik olarak bir dönüşüme gitmeyi hedefliyoruz. O nedenle de artık ilkokul öğrencilerimizde, iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilinç oluşturacağız. Evdeki iş kazalarına anne ve babayı duyarlı hale getirebilirsek, çocuklarda da bir iş kazası duyarlılığı veya tedbir kültürü oluşur.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ocak ayında başlatılan Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kapsamında istihdam rakamında şimdiden 1 milyonu geçtiklerini kaydetti.

Kırşehir’de bin 540 kişinin istihdamının sağlandığı milli seferberlik kapsamında yılsonu hedefinin 1,5 milyon olduğunu hatırlatan Bakan Müezzinoğlu, “Ocak’ta başlattığımız çalışma hayatında milli seferberlikte yılsonu itibariyle hedeflediğimiz 1,5 milyon istihdamda 1 milyon rakamını geçtik. Bunu 4 ayda geçtik. Artık bu anlamda hedeflediğimiz noktaları yakalamada topyekun bir sorunumuz yok. O yüzden diyoruz ki önümüzdeki dönemde çalışma hayatında milli seferberliğin ana başlığı iş sağlığı ve güvenliğidir. Uyaracağız, danışmanlık yapacağız, eğitim destekleri vereceğiz ama buna rağmen tedbirini almayan, kurallara uymayan yerlerde de cezai müeyyidelerde merhametli olmak, hani derler ya ‘merhametten maraz doğar’ diye, burada işte bu anlayışını canlarla kaybediyoruz. Arkasında bıraktığı ailelerle, yetimlerle, öksüzlerle ödüyoruz. Ülke ya da firma olarak da iş kazalarındaki marka değeri ya da saygınlıktaki düşüşlerle ödüyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Müezzinoğlu, Deklarasyona taraf olan Türkiye Belediyeler Birliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOBB, TİSK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK, İNTES, Türkiye

Müteahhitler Birliği, Yapı Denetim Kuruluşları Birliği, TSE ve çalışan temsilcileriyle “İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklarasyonu”nu imzalayarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Törene ÇSGB Müsteşarı Ahmet Erdem, Müsteşar Yardımcısı Tarkan Alpay, Genel Müdür Doç. Dr. İsmet Köksal ile ÇSGB yöneticileri de katıldı.

Comments

comments

Bu haber 6776 kez okundu.
Akçakent - 15:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.