MENÜ
19° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

KIBRIS HAREKATI’NIN TANIĞI ANLATTI

Kıbrıs Adası’nda Türklerin uğradığı baskı ve zulmü ortadan kaldırmak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın üzerinden 44 yıl geçti. “Ayşe tatile çıksın” parolasıyla başlatılan harekat, adada akan kanı durdurdu. Kırşehir Muharip Gaziler Derneği Mensubu ve Kıbrıs’a çıkartma yapan birlikler içerisinde yerini alan 1954 Kırşehir Özbağ doğumlu Hasan Tuna, Adaya yapılan iki harekatta […]
Genel - 19 Temmuz 2018 19:37 A A

Kıbrıs Adası’nda Türklerin uğradığı baskı ve zulmü ortadan kaldırmak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın üzerinden 44 yıl geçti. “Ayşe tatile çıksın” parolasıyla başlatılan harekat, adada akan kanı durdurdu.

Kırşehir Muharip Gaziler Derneği Mensubu ve Kıbrıs’a çıkartma yapan birlikler içerisinde yerini alan 1954 Kırşehir Özbağ doğumlu Hasan Tuna, Adaya yapılan iki harekatta da görev aldı ve görevini icra etti. Yaşadıklarını ve Kırşehirli  Şehidimiz Orhan Kürkçü ile olan hatıratını paylaştı.

 

 

 

Harekatta 415’i Kara, 65’i Deniz, 5’i Hava ve 13’ü Jandarma olmak üzere 498 Türk askeri şehit olmuş, 1200 askerimizde yaralanmıştır. 70 Kıbrıslı Mücahit ve 270 Kıbrıs Türk’ü şehit olmuş, 1000 Kıbrıslı Türk de yaralanmıştır.

ŞEHİT ORHAN KÜRKÇÜ DEFİN İŞLEMLERİ SIRASINDA

Kırşehir nüfusuna kayıtlı 2 Kahraman Mehmetçiğimiz Piyade Er Orhan Kürkçü ve Piyade Er Recep Bilge 23 Temmuz 1974 tarihinde şehit düştükleri Kıbrıs Topraklarında vatanımız için şehit düşmüş ve Kıbrıs topraklarındaki şehitliğimizde yatmaktadır.

 

KIBRIS GAZİMİZ HASAN TUNA 

 

 

Comments

comments

Bu haber 12351 kez okundu.
Genel - 19:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.