MENÜ
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

KIRŞEHİR UMKE BAŞARILI BİR TATBİKATI DAHA GERİDE BIRAKTI

Kastamonu-Abana ilçesinde, “9. Bölge Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) Eğitim ve Tatbikat Kampı” gerçekleştirildi. Hacıveli mevkisinde ev sahibi Kastamonu, Kırşehir , Ankara, Çankırı, Çorum, Kırıkkale,ve Yozgat’tan gelen yaklaşık 200 UMKE gönüllüsü sağlık personelleri eğitimlere tabi tutuldu. Kırşehir Umke sorumlusu Feyzullah Çetin’in de Eğitmen olarak katıldığı Tatbikatı bir çok yetkilinin yanı sıra JAK ( Jandarma Arama ve […]
Genel - 29 Nisan 2018 03:03 A A

Kastamonu-Abana ilçesinde, “9. Bölge Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) Eğitim ve Tatbikat Kampı” gerçekleştirildi.

Hacıveli mevkisinde ev sahibi Kastamonu, Kırşehir , Ankara, Çankırı, Çorum, Kırıkkale,ve Yozgat’tan gelen yaklaşık 200 UMKE gönüllüsü sağlık personelleri eğitimlere tabi tutuldu.

Kırşehir Umke sorumlusu Feyzullah Çetin’in de Eğitmen olarak katıldığı Tatbikatı bir çok yetkilinin yanı sıra JAK ( Jandarma Arama ve Kurtarma ) yetkilileri de takip etti.

Tatbikatlarda senaryo gereği çoklu yaralanmalarda olay yeri yönetimi, olay yeri güvenliği, arazide kaybolma, ormanlık alandan hasta nakli, sahile vuran Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer (KBRN) şüpheli varile müdahale, su üstü kurtarma ve trafik kazası olayları canlandırıldı.

Kastamonu Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve jandarma iz takip köpeği “Füme” ile arama ve kurtarma köpeği “Gezgin”, Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), İnebolu TCSG-96 Bot Komutanlığı, Kanyon Araştırma Derneği (KAD), Kastamonu Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği (KADASK) ve Abana Belediyesi itfaiye ekipleri de tatbikata destek verdi.

Sahadaki senaryoları yerinde izleyen Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, üstün gayretlerinden dolayı UMKE gönüllülerini telsiz anonsuyla tebrik etti.

Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı ise, 1999 depreminden sonra, 2004’te Sağlık Bakanlığınca kurulan UMKE’nin sürekli bakış açısını, donanım ve teçhizatı ile personellerini geliştirdiğini belirtti.

UMKE’nin yerel, ulusal ve uluslararası alandaki her türlü afet ve kriz anında müdahalede bulunduğuna dikkati çeken Yazı, “Bu hizmetlerinde UMKE tek başına değildir. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, emniyet teşkilatımız, belediyelerimiz, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) gibi kurumlarla işbirliği içerisindedir. Kastamonu da Ankara’ya bağlı 9. Bölgenin içerisinde yer almaktadır ve 104 UMKE gönüllümüz bulunmaktadır. Bu personellerimizin tamamı gönüllülük esasına göre faaliyetlerde yer almaktadır.” bilgisini paylaştı.

Dr. Yazı, UMKE’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Zeytin Dalı Harekatı kapsamında da aktif görev aldığına işaret etti.

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Bozkurt Kaymakamı ve Abana Kaymakam Vekili Murat Acar, Kastamonu İl Jandarma Komutanı Albay Metin Özbek, Kastamonu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ayhan Atseven, Abana Belediye Başkanı Altan Erdoğan, kurum müdürleri, davetliler ve vatandaşlar izledi.

Tatbikatların ardından UMKE gönüllülerine sertifikaları takdim edildi.

Comments

comments

Bu haber 10593 kez okundu.
Genel - 03:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.