MENÜ
17° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

KIRŞEHİR’DEN RUKİYE’YE MİNİK ZİYARETÇİ

Kırşehirli Montessori eğitmeni Mustafa Kürşad Şahin kızının hayalini gerçekleştirdi. Sakarya’da tek parmağı ile kitap yazmayı başaran ve Tüm Türkiye’nin konuştuğu Rukiye Türeyen’i 2,5 yaşındaki minik kızı Alya ile tanıştırdı. Kızının en sevdiği masal olan “Masalcı Kız” öyküsünde ki karakteri küçükken geçirdiği hastalık sonrası yatağa bağımlı yaşayan, vücudunda sadece tek parmağını kullanabilen ve tek parmağı ile […]
Genel - 3 Aralık 2018 12:47 A A

Kırşehirli Montessori eğitmeni Mustafa Kürşad Şahin kızının hayalini gerçekleştirdi. Sakarya’da tek parmağı ile kitap yazmayı başaran ve Tüm Türkiye’nin konuştuğu Rukiye Türeyen’i 2,5 yaşındaki minik kızı Alya ile tanıştırdı.

Kızının en sevdiği masal olan “Masalcı Kız” öyküsünde ki karakteri küçükken geçirdiği hastalık sonrası yatağa bağımlı yaşayan, vücudunda sadece tek parmağını kullanabilen ve tek parmağı ile kitap yazmayı başaran Rukiye Türeyen’e benzeten Montessori eğitmeni Mustafa Kürşad Şahin ,2.5 yaşındaki minik kızı Buğlem Alya ile Kırşehir’den Sakarya’ya gitti ve Masalcı kız olarak isim verdikleri Türeyen’i ziyaret etti.

Şahin” Masalcı Kız Öyküsü kızımın en çok sevdiği öykülerden biriydi. Bu öyküyü her okuduğumda kızım çok etkilendiği için “masalcı kız nerde yaşıyor baba “diye sürekli bana soruyordu. Masalda ki masalcı kızın ayakları yok, minik kurbağa onu gezdiriyor ve göle götürüyor. Gölde balıkla karşılaşıyor balık masalcı kıza deniz kabuğu bulması için yardım ediyor. Deniz kabuğu bulan masalcı kız evde ayağa kalkamadığı için deniz kabuğundan hikâyeler dinliyor. Bu aslında bir bebek öyküsü, bu hikâye dayanışma, arkadaşlık, engelleri aşmak, çabalamak ve hayal kurmak gibi kavramların vurgulandığı sıcacık bir öykü. Bu öykünün gerçek hayattaki karşılığını biz Rukiye’de gördük.


Kızıma hikâyeyi okuduğumda “ Baba orda ki kahramanın ayağı yok ama benim ayağım var. O yürüyemiyor minik kurbağa iyi ki ona yardım etti “gibi sözler söyleyince kızıma söz verdim “Seni masalcı kıza götüreceği” dedim ve Kırşehir’den Sakarya’ya kadar gittik. Rukiye’yi ziyaret ettik. 2,5 yaşındaki bir çocuğu bu kadar etkileyen bir hikâyenin gerçek kahramanı onunla tanıştırmam gerektiğini düşündüm. Alya ile Rukiye arasındaki tarif edilemez o bağ beni de çok etkiledi. Beklide bu ziyarette beni en çok etkileyenlerden bir tanesi de Rukiye’nin “Tekrar dünyaya gelsem yine aynı kaderi yaşarım” sözleri oldu.


” Rukiye “Aşılamayacak engel yoktur” sözünün en güzel örneklerinden bir tanesi. O tek parmağı ile birçok kişinin yapamadığı bir şeyi yaptı.” Kanadı kırık Meleğin Kanadına takılanlar” adlı kitabı adeta biz azmim öyküsü. Yazdığı kitabın kitlelere ulaşması için elimizden gelen desteği sunacağız. Sosyal medyada sosyal sorumluluk projelerine yer verdiğimiz ” Bilgebaba” Instagram adı ile açmış olduğum yeni bir sayfamız var. Şuan 20 bin ile 25 takipçi arasında değişiyor. Gerek kendi sosyal medyamızdan gerekse yazılı ve görsel medyadan Rukiye’nin kitabının bir çok kesime ulaşması için gayretlerimiz şimdiden başladı. Unutmayalım ki hayatı paylaşmak için asla engel yoktur.” İfadelerini kullandı.


Sakarya’nın Karapürçek ilçesinde yaşayan ve henüz üç aylıkken yakalandığı menenjit hastalığı sebebiyle yüzde 98 engelli olan Türeyen, konuşabiliyor ve sadece tek parmağını kullanabiliyor.
Yaşadığı zorluklara rağmen yaşama sevincini hiç kaybetmeyen Kitap yazmaya 4 yıl önce karar veren Türeyen tek parmağını kullanarak “Kanadı Kırık Meleğin Kanadına Takılanlar” kitabını yazdı. Kendi yaşadığı zorlukları kaleme alarak geniş kitlelere ulaşmayı amaçlayan Türeyen, kitabının geliriyle kendisinin eli kolu olan annesine ev almayı istiyor.
Sosyal medya kullanıcılarından da destek gören ilk kitabının yayınlanmasının ardından ikinci kitabını yazmaya başlayan Türeyen, bu kitabının geliriyle de rehabilitasyon merkezi kurarak kendisi gibi engelli olanlara yardım etmenin hayalini kuruyor.

Comments

comments

Bu haber 13569 kez okundu.
Genel - 12:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.