MENÜ
15° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

Necati Çolak ‘Geçmişi kurcalamayalım demeyeceğiz’

Kaman Belediye Başkanı Necati Çolak gündemdeki konular hakkında açıklama yaparak  ‘Geçmişi kurcalamayalım demeyeceğiz’ ifadelerini kullandı Yaptığı yazılı açıklamayla konuları değerlendiren başkan Çolak şu ifadelere yer verdi; “Sevgili Kaman halkına; Seçim döneminde şeffaf bir belediyecilik yapacağımızı, yemeyip yedirmeyeceğiz, çalmayıp çaldırmayacağız, halkın efendisi değil, halkın hizmetkârı olacağız gönül belediyeciliği yapacağız sloganı ile yola çıktık. Allah nasip eyledi […]
Kaman - 30 Nisan 2019 12:13 A A

Kaman Belediye Başkanı Necati Çolak gündemdeki konular hakkında açıklama yaparak  ‘Geçmişi kurcalamayalım demeyeceğiz’ ifadelerini kullandı

Yaptığı yazılı açıklamayla konuları değerlendiren başkan Çolak şu ifadelere yer verdi;

“Sevgili Kaman halkına;

Seçim döneminde şeffaf bir belediyecilik yapacağımızı, yemeyip yedirmeyeceğiz, çalmayıp çaldırmayacağız, halkın efendisi değil, halkın hizmetkârı olacağız gönül belediyeciliği yapacağız sloganı ile yola çıktık. Allah nasip eyledi 31.04.2019 tarihli seçim neticesinde halkımız teveccüh gösterdi Belediye Başkanlığını tarafıma layık gördü. 03.04.2019 Çarşamba günü Belediyeyi devir teslim almaya gittiğimde, devir töreninde önceki Başkan Erhan Talu; Belediye bütçesi, Belediye borçları ve 10 yıl içerisinde yaptıkları ve yapamadıkları hakkında açıklamalarda bulundu. Netice olarak Belediyenin bütçesine, borçlarına, makine teçhizat durumuna, ne yapıp ne yaptıklarına ve personel durumuna baktığımızda hiçte Sayın Talu’nun açıklamaları gibi olmadığını gördük ve Belediyenin teslim aldığımız andaki durumu 17.04.2019 tarihi itibarıyla halkımızla paylaştık.

Mali durumun açıklanmasında yapmış olduğumuz tutarlar Kaman Belediyesi Muhasebe Müdürlüğünden alınmıştır. Bütün belediyelerin yapmış olduğu gibi biz de seçimi kazandıktan sonra halkın evi olan Kaman Belediyesinin durumunu vatandaşlarımıza göstermek amacıyla basın açıklaması yaparak gelir-gider bilgilerini kamuoyu ile paylaştık.

10 yıllık süreç boyunca Kaman Belediyesinin yapmış olduğu projelerde az veya çok milletvekillerimizin katkısı olmuştur. Açıkladığımız rakamlarda gerçeği çarpıtmak veya yapılan hizmetlerin üstünü örtmek gibi bir amacımız yoktur. Tabii ki Kaman Belediyesi ve idarecileri de 10 yıllık süreç boyunca ellerinden geleni yapmaya çalışmışlardır.

Belediye hizmet binası yapım olarak Kaman şehir merkezine yapılmış çok büyük bir beton yığını olarak tarihteki yerini alacaktır. Belediye hizmet binasının ilk yılı olmasına rağmen binanın her projesi problemli ve dökülmeler başlamış. Binanın altında su kuyusu bulunmakta ve buradan çıkan su pompa yardımı ile atık suya karışmaktadır. Binanın toplam maliyetinin yaklaşık 7 Milyon 300 bin TL olduğu söylenmekte. Belediye binasının önünde bulunan 4 adet büyük dükkan ve diğer iş yerlerinin satışından 9 Milyon 66 Bin 200 TL gelir elde edilmiştir.  Ayrıca sosyal tesisler ve spor tesisinde toplam 5 kişi maaş alıyor. Ancak bu yerlere ait hiç gelir görünmüyor veya faturaları ortada yoktur.

60 yıllık virane Belediye Hizmet binasını yıktık diyorsunuz. Bahsedilen 60 yıllık hizmet binası Kaman halkına aitken, şuan ki 7 katlı, Kaman’a yakışmayan Belediye Hizmet Binasının 35 ortağı var. Kaman Belediyesine ait sadece 2 kat ve 3 tane ofis tarzı iş yeri bulunmaktadır.

2009 yılında Belediye devredilirken borç 6,5 Milyon TL, Belediye bütçesi 8,5 Milyon TL iken, 2019 yılında borç 25 Milyon 618 bin TL,  bütçe ise 42 Milyon TL’dir. Madem 42 Milyon TL bütçesi olan bir belediye var ortada neden 16 Milyon 360 Bin TL’lik gayrimenkul satışı yapıldı. Bu satışlarda kimlere nereler verilmiş, 10 yıldır el de edilen gelir ile nerelere ne hizmetler yapılmıştır?

1 aylık süreç içerisinde birçok konuyu takip edip çözüme kavuşturmaya başladık. Arıtma tesisi faal değildi, aktif hale getirmek için 23 bin TL masraf yaptık. Güneş enerji sisteminin bir tanesi için 40 bin TL, sulama için kullanılan güneş enerji sistemine 38 bin TL harcadık. Kilit parke tesisi senede 20 bin metre kare + 40 Bin TL + KDV ile anlaşmaya verilmişken biz gelmeden önce yapılan yeni sözleşmede 2 bin TL + KDV ile yeni ihaleye verilmiş, belediyenin geliri düşürülmüştür.

Atatürk Bilgi Evi’nin toplam işçi ve sigorta bedeli aylık 40 Bin TL gibi bir maliyeti oluyor. Burada çalışan işçiler de sadece belediye çalışanlarının yakın akrabası. Burası gençlerin eğitim görmeleri için kurulmuş etüt merkezi gibi bir yerdi. Bunu MEB zaten okullarda veriyor. Atatürk Bilgi Evinde çocuklara çizgi film izletip, spor yaptırmakla vakit geçirmeleri yerine bu gideri ortadan kaldırmak vatandaşlarımız adına daha faydalı olur.

Pazar yeri her ne kadar belediye tarafından yapılmış olsa da halen borcu ödeniyor. Park ve bahçelere kullanılmak için alınan malzemeler ne parklarda ne de belediye deposunda mevcuttur. 3 Adet çöp kamyon, 1 Adet çöp süpürme aracı, 1 Adet ekskavatör, küçük araçlar gibi birçok aracın tamiri için toplam 183 Bin TL harcama yaptık.

Milletvekilimiz Sayın Mustafa Kendirli devir teslim töreninde “Önce can, sonra canan” demiştir. Buradan yola çıkarak hükumetin Kaman için bir şey yapmayıp cezalandırıldığını iddia etmişler. İktidar partisinin engellerine rağmen yaptık dedikleri her projede iktidarın, hükumetin, milletvekillerinin emeği vardır. Devlet yatırımları kimseyi ayırmadan, belediyenin hangi ideolojide olduğuna bakmadan belediyelere verilir.

Kaman’a hizmet getirmediler dedikleri milletvekillerinden Sayın Mikail Arslan Kaman Belediyesinin TOKİ’ye olan 8,5 Milyon TL’lik borcunun 5 Milyon TL’sini sildirdi. Sadece bir örnek verecek olursak daha önce iktidar tarafından yaptırıldığı iddia edilen 14.10.2014 tarihinde ihaleye çıkan ama hiç yapılmamış gibi gösterilen 3 adet 112 Acil Servis binalarının yeniden yapılması için özel ihale çıkarılan bu binalar belediyeyi önemli zarara uğrattı. Acaba hangi akraba, dost zarardan çıksın diye bu binalar tekrar ihaleye çıktı?

Şeffaf Belediyecilik anlayışı ile biz gerekli bilgileri halkımıza paylaştık ve gerektiği takdirde de paylaşmaya devam edeceğiz. Borç, enkaz edebiyatı yapmak yerine Kaman’a hizmet etmek için bu makama talip olduk ve siz değerli Kaman halkının desteği ve teveccühü ile de şahsımı buraya layık gördünüz. Hepinize teşekkür ederim.

 

“TAKİPÇİSİYİZ”

Biz işin başındayız, konuların takipçisiyiz. Kesinlikle peşini bırakmayacağız. Çünkü sonuçta bizim paramız, bu ilçede yaşayan herkesin parası.

“MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

‘Geçmişi kurcalamayalım demeyeceğiz’. Biz buna müsaade etmeyeceğiz.”

Comments

comments

Bu haber 7015 kez okundu.
Kaman - 12:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.