MENÜ
20° Açık
  • EURO
  • DOLAR

ÖKÜZÜN GAMSIZI KASABIN BIÇAĞINI YALARMIŞ

  Bir kaç açıdan çok derin manalara evrilebilen bu atasözünü duyduğum da tarife sığdıramadığım kimseleri satır satır izah eden bu sözle açığa kavuşturdum. Teşbih de hata aranmazmış diyerek başlayalım kelam’a.. Öküz kim, gamsız kim, kasap kim diye hesap etmenize gerek duymayacak kadar net olan cümleyi böldükçe anlam yitirecek, bütün ele alalım onun için teşbih de […]
Genel - 2 Ocak 2018 20:19 A A

 

Bir kaç açıdan çok derin manalara evrilebilen bu atasözünü duyduğum da tarife sığdıramadığım kimseleri satır satır izah eden bu sözle açığa kavuşturdum.

Teşbih de hata aranmazmış diyerek başlayalım kelam’a..

Öküz kim, gamsız kim, kasap kim diye hesap etmenize gerek duymayacak kadar net olan cümleyi böldükçe anlam yitirecek, bütün ele alalım onun için teşbih de hata aramayalım.

Yerel basın da üstad diyeceğimiz isimler bu hafta yazılarında, YALAMAK la ilgili çok güzel noktalara temas etmişler. Onların sözlerine katıldığımı, her kelimelerine saygı ile teşekkür ettiğimi bildireyim.

Beklentisizliğin, bireye cesaret vermesi anlamına cuk diye oturan, öküzün gamsızı yapabileceği hiç bişeyi olmadığı için, en iyi bildiği şeyi yaparak sonuna razı olmasını simgeliyor.

Kırşehir’de güzel olan şeyler var, Allah taşı taş üstüne koyandan razı olsun.. bu yapılanları herkese açık mecralardan, sitelerinden, sosyal medyadan, kendi mecmualarından yayınlayıp büyük kitlelere sunuyorlar. Peki koca koca ismi olan GAMSIZ BASIN ne yapıyor, bültenlerden ve makamların sosyal medyasından kopyalayıp kopyalayıp KASABIN BIÇAĞINI yalar gibi yapıştırıyor.

Sağlık il müdürlüğünde yapılan yeni düzenlemede 150 doktoru 1 sağlık görevlisine bağlıyorlar sende basın olarak AMAN NE GÜZEL DİYE manşet atıyorsun, adama kör müsün kardeşim demezler mi ?

Bilip, görüp, duyupta araştırmayan, sorgulamayan, üzerine gitmeyen basına ne demeli.

Çiçekdağın da devletin temsiliyet gücünü kullanan koltuk sahibi, zorbalıkla polisleri sürgüne gönderen, kafasına göre devletin kasasından harcama yapan sadece işgal ettiği koltuk kadar cürmü olanları bilirsinde neden dile getirmezsin.

Hangi kasabın bıçağını yalasam diye kurum kurum gezip kendine yeni kasaplar ararsın.

Şirin sempatik olduğunu mu zannediyorsun… Kime şirin görünmeye çalışacağını şaşırıp kendine yeni alalar açarken küçük düştükçe bayağılaşıyorsun.

Anlıyoruz ki başka bişey gelmiyor elinden, ama etme birazda ezileni gör, liyakatsızlığı gör, birazda gelecek nesillere adam akıllı bir toplum bırakmanın sorumluluğundan nasibini al..

Bu şehir de boyundan büyük el arabasıyla çöplük karıştıran bebeler var ….

Çöp kutularının içerisine çocuğunu sarkıtıp ekmek çıkartan Babalar var…. Ve hiç birimiz o Babadan daha şerefli daha onurlu değiliz… boşuna kasılıp durmayın ağalar….

Hiç birimizin çocuğu o çocuklardan daha önemli değil, bu meseleyi tekrar tekrar düşünelim lütfen.

Kendisin tanımayan bir kişi çadıra girip sizin devlet lideriniz kim diye sorar, ayakta su dağıtan Peygamber Efendimiz S.A.V in kim olduğunu belli etmeyen tevazusu karşısında şaşırır kalır.  Peki böyle bir Peygamberin  tevazusunu omuzda palto elinde tesbih ile anlatmaya çalışırsan “ İLM-İ HAL İLM-İ KAL DEN İYİDİ” DEMEZLER Mİ.

Makama, yaşa saygı kesinlikle olmazsa olmaz lakin abartmayın kardeşim… kasabın bıçağı dilinizi kesmezse bile Allah’ü Teala’nın adaleti yakar……

 

Comments

comments

Bu haber 10743 kez okundu.
Genel - 20:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.