MENÜ
17° Açık
  • EURO
  • DOLAR

SAĞLIK İÇİN KIRŞEHİR PEKMEZİ

Kendine has kokusu ve özelliği ile dikkat çeken Kırşehir kara üzüm pekmezi yüzyıllardır süren geleneksel yöntemlerle hazırlanıyor. İnsan vücuduna sayısız faydaları olan üzüm pekmezinin her üründe olduğu gibi doğal olanı tercih ediliyor. Üzümü işlemek ve pekmeze dönüştürmek oldukça zahmetli ve yorucu bir iş olarak dikkat çekerken, köylerde geleneksel yöntemlerle pekmez üretiliyor. Kırşehir  ilçelerinde ve köylerinde […]
Genel - 17 Eylül 2018 23:21 A A

Kendine has kokusu ve özelliği ile dikkat çeken Kırşehir kara üzüm pekmezi yüzyıllardır süren geleneksel yöntemlerle hazırlanıyor. İnsan vücuduna sayısız faydaları olan üzüm pekmezinin her üründe olduğu gibi doğal olanı tercih ediliyor. Üzümü işlemek ve pekmeze dönüştürmek oldukça zahmetli ve yorucu bir iş olarak dikkat çekerken, köylerde geleneksel yöntemlerle pekmez üretiliyor.

FOTOĞRAF: İBRAHİM SAVAŞ

Kırşehir  ilçelerinde ve köylerinde hayatını sürdüren  vatandaşlar, yıllardır kara üzüm pekmezi yaptıklarını belirterek, bu geleneği devam ettireceklerini ifade ettiler. Pekmez yapımı ile ilgili bilgi veren Vatandaşlar, “Yöremizde üzüm pekmezi üretimi geleneksel olarak asırlık bir geçmişe sahip. Bir kilogram üzüm pekmezi ortalama 5–6 kilogram üzümden çıkmaktadır. Pekmezlik üzümler çeşitli şekillerde sıkılır ve şırası elde edilir. Bu şıra üzerinde ekşiliği giderme işlemi uygulanır. Bu sürenin sonunda şıra kaynatma kazanına boşaltılır. Kaynatma işlemi açık yayvan kaplarda yapılır ve düşük ısıda koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Kaynatma kazanında şıra kaynamaya başlayınca köpük oluşur. Bu köpükler kepçe ile alınır. Kaynama ilerledikçe şıranın üstü kırmızı köpük bağlar, şıra içten içe kızarır göz göz olarak kaynar ve pekmez kokusunu yayar” dedi.

FOTOĞRAF: İBRAHİM SAVAŞ

“VAZGEÇİLMEZ ŞİFA KAYNAĞI”

Uzun yıllardır pekmez yapan Köy ve ilçe halkı, amaçlarının pekmez kaynatma geleneklerini sürdürmek eş dost ve akrabalara doğal pekmez yedirmek olduğunu belirterek doğal pekmez yapmak çok zahmetli bir iş olduğunu söylüyor. Yüzyıllardır üretilen ve kış aylarının vazgeçilmez şifa kaynağının pekmez olduğunu ifade eden vatandaşlar, “Biz küçükken antibiyotik veya ilaç nedir bilmiyorduk. Öksürdüğümüzde, üşüttüğümüzde bize pekmez yedirirlerdi iyi olurduk. Onun için pekmezin küçük çocuklara da yetişkinlere de çok faydası var. Artık son yıllarda birçok hastalığa da iyi geldiğini araştıranlar söylüyor”

FOTOĞRAF: İBRAHİM SAVAŞ

“PEKMEZ KAYNATMAK USTALIK İSTER”

Artık pekmez kaynatmanın nostaljik bir hal aldığını kaydeden Vatandaşlar, “İyi bir pekmez için bahçelerimizde yetiştirdiğimiz üzümlerimizle pekmez yapıyoruz. Bakır kazan bu işin vazgeçilmezidir. Az da olsa gurbetteki çocuklarımıza torunlarımıza gönderiyoruz, kendimiz tüketiyoruz”

FOTOĞRAF: İBRAHİM SAVAŞ

PEKMEZ’İN FAYDALARI

Pekmez hızla kana karışabilecek nitelikte bir gıda maddesi olduğundan acil enerji ihtiyacı için gerekli bir gıda maddesidir. İki yemek kaşığı 20 gram pekmez insan vücudu için çok değerli olan 2 miligram demir, 80 miligram kalsiyum ve enerji içermektedir. Üzüm pekmezinin özellikleri açısından bala göre daha zengin olduğu tespit edilmiştir. Yapılan bir diğer araştırmaya göre 1 kilogram üzüm ve 200 gram pekmezin kalori açısından bin 150 gram süte, 300 gram ekmeğe, 390 gram ete eşdeğer olduğu belirtilmektedir.

FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM SAVAŞ

 

 

Comments

comments

Bu haber 17260 kez okundu.
Genel - 23:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.