MENÜ
12° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

TOKİ’de Kendi Sitelerine Sahip Çıkamıyorlar!

TOKİ’de Kendi Sitelerine Sahip Çıkamıyorlar!
Ekonomi - 23 Ekim 2019 22:38 A A

Kendi Aidat Paralarının Hesabı Kendilerine Verilmeyen, Dışarıdan Gelme ve Atama Site Müdürlerden de, Bakımsızlıktan da Yüksek Aidat Ücretlerinde de Muzdarip TOKİ Sakinleri; 

KENDİ SİTELERİNE SAHİP ÇIKAMIYORLAR.

KırşehirBağbaşı mahallesi TOKİ konutlarındaki içler acısı çevresel manzara bir yana konut sahiplerinin hiçbir şekilde söz ve karar sahibi olamadığı dahası hesaplarını bile denetleyemediği “atama TOKİ Site Yönetimi”nde yıllardır ciddi zaaflar ve kötü yönetim; üçüncü ve ikinci etap’da bulunan 1500’ü geçkin daire sakinlerini çileden çıkarıyor.

 

İŞTEN EL ÇEKTİRİLEN SİTE MÜDÜRÜ EMLAKÇILIK YAPIYORMUŞ

Gerek TOKİ gerekse TOKİ’nin konutlarında yönetim işlerini alan “TOKİ Emlak Yönetimi”nin Bağbaşı konutlarına atadığı 3 ve 2 etap konutların “site yönetim müdürleri” hakkında yapılan şikâyetlerin ardı arkası kesilmezken, Son olarak TOKİ 2 Etap Emlak Yönetim Müdürü Erol Özen’in, geçtiğimiz günlerde hakkında yapılan onlarca şikâyet sonucu savunması da alınarak işi dışında araç ve daire alıp satarak emlakçılık ve galericilik işleri yapması nedeniyle görevden alınarak iş akdine son verildiği öğrenildi.

Öyle ki TOKİ’den emlak satın almak ve satmak isteyen büyük bir piyasayı tamamen kontrolü altında bulundurduğu ve yardımcı olmanın ötesinde alım satım komisyonları aldığı bu durumu letgo ve benzer internet ve sosyal medya hesapları üzerinden yaptığının belirlendiği bu nedenle de şirket disiplin kurulunca iş akdine son verildiği bildiriliyor.

Bu görevden el çektirilerek iş akdi sonlandırılan site müdürüne ilişkin olarak 2 Etap TOKİ sakinlerine gönderilen bir gsm mesajında şöyle duyuruldu:

“Kırşehir Merkez Kayabaşı 2.Etap Toki Site Müdürü olarak çalışmakta olan Erol ÖZEN şirketimiz disiplin kurulunda alınan karar gereği is akdi sonlandırılmıştır.”

 

80 DAİREYE BİR KAPICI, AİDAT 100 TL ŞİMDİ 135 OLACAKMIŞ

TOKİ sakinleri “yönetici ve personel maaşları dışında  3 ve 2 etap sakinlerinden TOKİ Emlak yönetimi şirketine  ayrı ayrı her ay 7 biner TL ödendiğini” de belirterek   “yönetimin kendilerine devri durumunda seçtikleri yöneticiler eliyle profesyonel apartman yöneticileri şirketleri aracılığıyla hem daha ucuza hemde  daha şeffaf ve kaliteli  hizmet sunumu sağlayabiliriz”dediler.

Binalarının bodrum katlarının birçoğuna nem ve rutubetten girilemediğini, toplamda  1555 adet konuttan 44’ünün kapıcı dairesi olduğunu bu kapıcı dairelerinde 22 personel,2 yönetim ofisi, iki de asansörcü olmak üzere 26 kişinin oturduğunu dolayısıyla 18 kapıcı dairesinin boş tutulduğuna işaret eden sitelerin sakinleri şöyle dediler:

“BU AY ŞU HARCAMAYI ŞU İŞLERE KARŞILIK VERDİK, GELİRİMİZ DE BU’ DEME ZAHMETİNDE BİLE BULUNMUYORLAR

“TOKİ konutlarımız hoyratça ve keyfi yönetiliyor. Yılardır başımıza atanan bir müdürün disiplin kuruluna verilerek görevden el çektirilmesi ve bunun  ne için yapıldığının açıklanmış olması bile laçka ve sakinlerce denetlemeyen bir yönetimin ne hale geldiğini anlatmaya yeter.

 Yeşil doku içler acısı bizlerden toplamda ortalama 100er lira aidat parası alınıyor. iki etapta 1500 civarında aidat alınan konut var. Şimdi de kalkmışlar kışa girer girmez aidatları yüzde 30-40 artıracağız diyorlar. Aidat veren biz ve bizim paramızla bütçe oluşturup bizim adımıza yönetiyorlar da lütfedip ‘bu ay şu harcamayı şu işlere karşılık şuralara verdik gelirimiz de bu’ deme zahmetinde bile bulunmuyorlar. 

BİZLER DENETLEYEMİYORUZ, KENDİ İÇİMİZDEN YÖNETİM SEÇİP YÖNETEMİYORUZ.

Kırşehir’e bile dışarıdan TOKİ emlak yönetimi ya da siyasilerden torpilli olarak atanan ve site müdürü olan sonra site sakinlerine ‘ben size hesap vermem TOKİ’ye veririm’ de. Üstelik bizim paramızın hesabını bize verme. Duyumlarımıza göre 3 Etap’ın kasasında para kalmamış 2 Etap’da biraz varmış.2 Etap’ın site müdürünün emlakçılık yaptığını sağır sultan biliyordu. Kulağımıza gelen duyumlar iki site yönetimin bazı faturalandırmalarda anlaşmazlık yaşadığı birinin diğerinin açığını ortaya dökülmesini sağlayarak, onunda görev alanını kendine bağlama olduğunu iddia edenler bile var. Bunlar dedikodu belki, ama acı olan bizler denetleyemiyoruz kendi içimizden yönetim seçip yönetemiyoruz. Birileri çıkıp diyor ki asansör harcamaları ve faturalandırılmaları şişirme diyor. Alım yapılan işlerde düzgün iş yapılmıyor diyor.kimsenin günahını almayız ama bunlar olur konuşulur. Çünkü TOKİ sakinleri verdiği aidat paralarının nereye nasıl harcandığını bilemezse denetleyemezse yönetime katılamasa kargaşa kaos olur böyle.”

KARARLILAR! YÖNETİMİ DEVRALACAKLAR…

  Bağbaşı TOKİ’ de bulunan vatandaşlar;  “TOKİ konutlarında borç bitene kadar tapu verilmediğini, bu nedenle TOKİ’nin kişileri kat maliki olarak görmediğini bu nedenle de  kendilerine TOKİ’de yöneticiliği mevcut emlak yönetimi yapar” şeklinde görüşler beyan edilerek  girişimlerine engel olunmaya çalışıldığını da ileri sürerek şöyle dediler:

TOKİ’ buna dayanarak ‘Oturduğunuz binalardaki yönetimi ben seçerim’ diyorsa yanlış bir iş yapıyor…  Yöneticiler dışarıdan atandığı için yönetimle oturanlar arasında alt- üst ilişkisi oluşuyor. Yönetim bir iş yapacaksa masrafını sakinlerden topluyor, ancak hesabını sakinlere vermiyor. Çünkü bizleri  muhatap görmüyorlar.

‘DAYATMA VAR’

“Bırakın insanlar kendileri yönetsin şayet sözleşmede bizler vatandaşlar matbu bir belgeye imza atmak zorunda kaldıysak ki öyle diyenler var   bu  Bir dayatmadır ve  haksız sözleşmedir. Biz Konut sahipleri   bu duruma itiraz edeceğiz ve varsa böyle bir sözleşmenin iptalini isteyeceğiz biz  bu yönetim firmasıyla çalışmak istemiyoruz niye diyemeyelim. TOKİ tarafından sürekli idari ve mali açıdan denetlendi söyleniyor ama bizlerin hiçbir şeyden haberi yok. Bu atanmış yönetimleri denetlendiği söyleniyorsa yeşilimizin kurumasını gören duyan yok mu?

İLK BİR YIL BELKİ GEREKLİYDİ

“ Belki  komşuluk ilişkileri oluşmamış, aidat ödeme kültürü oturmamış, ortak alan abonelik işlemleri gerçekleştirilmemiş 1 iki yıl sitelerde  bu avantajlı oluyor. Diyelim ama artık bağbaşı birinci ve ikinci etap bu süreci aştı”

YEŞİL DOKUYU OLUŞTURAMADILAR. 

Peyzaj işlerini yürütmek ve bakmakla yükümlü TOKİ 3ve 2. site  Emlak Yönetimi her bir daireden ortalama  100 ytl ye  varan aidat almasına karşılık yeşil dokudan eser olmadığı gibi var olan çimler tümüyle kuruduğundan TOKİ site yönetiminin satın aldığı çim biçme makineleri çimlerin olmaması nedeniyle baharda çıkan otları ve dikenleri biçmekten gayri işlev yapmıyor. Birçok şehirde TOKİ ve Emlak Konut Bahçe Bakım Eğitimi  verilirken  Kırşehir’de işlerden eser yok. Bağbaşı TOKİ’nin adeta “TOKİKONDU” görüntüsü şehrin imajını da olumsuz etkiliyor.

 

 

 SİTE YÖNETİMLERİ  HAKKIYLA YAPILMAMIŞ PEYZAJ İŞİNİ TESLİM ALMIŞ MI?

Bağbaşı TOKİ’de oturan vatandaşlar çimlerin ağaçların ve güllerin kuruması üzerine  gerek dönemin   başbakanlık TOKİ idaresine gerek TOKİ  emlak yönetimine defalarca şikayette bulundular   vaktiyle müteahhit firmanın yeşil alanlara da çim ve ağaç diktiği ‘toprağın eski kistli toprak ve inşaat molozlarının düzlenerek ekim dikim yapıldığı ve toprak yapısı üzerinde yeşilliğin kalıcı olamayacağına dair raporlar düzenlendiği”, buna rağmen ‘toprağı değiştiriyoruz denilerek ‘kuru gübre saçtırıldığı’ bu işlemi de 15-20 cm yüzey toprağı atıldı’ şeklinde raporlatarak Site yönetimlerince yönetimince  hakkıyla yapılmamış bir işin teslim alındığı da iddia ediliyor.

 

 

Comments

comments

Bu haber 24972 kez okundu.
Ekonomi - 22:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.