Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliği Kursu Sertifikaları Verildi

İŞKUR İl Müdürlüğü ve Agronet Seracılık A.Ş. arasında ortaklaşa düzenlenen  ‘Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliği Meslek Edinme Kursu’nu başarıyla tamamlayan 58 kursiyere sertifikaları verildi.
Manşet Haberleri - 23 Kasım 2019 13:28 A A

İŞKUR İl Müdürlüğü ve Agronet Seracılık A.Ş. arasında ortaklaşa düzenlenen  ‘Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliği Meslek Edinme Kursu’nu başarıyla tamamlayan 58 kursiyere sertifikaları verildi.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Agronet Seracılık A.Ş. arasında ortaklaşa düzenlenen,  Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğünün de eğitim desteği ile açılan istihdam garantili ‘Örtü Altı Sebze Yetiştiriciliği Meslek Edinme Kursu’nu başarıyla tamamlayan 58 kursiyere sertifikaları verildi.

Karakurt mevkiinde yer alan Agronet Seracılıkta düzenlenen sertifika dağıtım törenine Vali İbrahim Akın, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, İş-Kur İl Müdürü Metin Ülgen Kaya, Agronet Seracılık Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Eygün, ilgili kurum amirleri ve serada işe başlayan kursiyerler katıldı.

Sertifikaların sahiplerine dağıtılmasından sonra konuşan Vali İbrahim Akın, “Bilindiği gibi Valiliğimiz, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüz ve Agronet Seracılık AŞ firması arasında vatandaşlarımıza yeni iş imkânı sağlayacak projenin protokolünü imzalamıştık. Bugün de kurslarını tamamlayarak buradaki sera alanında işe başlamaya hak kazanan kursiyerlerin sertifikalarını verdik.

Üniversitemiz jeotermal alanda pilot üniversite seçildikten sonra bu doğrultuda önemli çalışmalar yürütmeye başladı. Bu kapsamda, Agronet Seracılık AŞ ile irtibata geçilerek ilimizde jeotermal alanda sera projesi ile ilgili değerlendirmelere başlandı. Neticesinde, Karakurt bölgesinde tespit edilen alanda seracılık projesinin hayata geçirilmesi kararlaştırıldı. Biz de Valilik olarak bu çalışmalara katkılar sunduk. Bugün de bu çalışmalar meyvelerini vermeye başladı ve sonucunda da ilimiz için önemli bir istihdam alanı oluştu. Bugünkü programda, bu serada istihdam edilecek olan vatandaşlarımızın sertifikalarını dağıtıyoruz. Hem şehrimiz hem ülkemiz için büyük bir sorun olan işsizliği önlemek için yürütülen bütün çalışmaları destekliyoruz. Bu vesileyle, sertifikalarını verdiğimiz kardeşlerimizi tebrik ediyor, çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.” dedi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya da konuşmasında, “Üniversitemiz seracılık, tarım ve jeotermal alanlarında pilot seçilmiş bir üniversitedir. Bugün yapılan bu iş de bunun en iyi göstergesidir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üniversitemizin bilgi ve becerilerini kullanarak şehrimize faydalı işlerde bulunmaya devam edeceğiz. Amacımız Kırşehir’de jeotermalin serada kullanımını yaygınlaştırmak. Bugünkü programda sertifikalarını alan kursiyerlerimize hayırlı olsun diyorum.” sözlerine yer verdi.

İş-Kur İl Müdürü Metin Ülgen Kaya da konuşmasında, “Yüklenici olan Agronet Seracılık AŞ’nin %50 istihdam zorunluğu varken, kursu bitiren 86 kişiden 43 kişiyi istihdam etmesi gerekirken fazladan 15 kişiyi daha ilave ederek toplam 58 kişiyi istihdam etmiştir. İŞKUR’un Agronet Seracılık AŞ’ye desteği bununla sınırlı kalmadı ve şuan hali hazırda Mesleki Eğitim Ve Beceri Geliştirme Projesi (MEGİP)Kapsamında 34 Kişi; İşbaşı Eğitim Programı (İEP)kapsamında 21 kişiyi Serada direk eğitim alarak iş sahibi yapacaktır. Bu yeni programlardan toplam 55 kişi daha yaralanacaktır. Yine %50 istihdam taahhüdünü üzerine çıkarak almış oldukları kişilerin başarısına göre %100’ünü de alabilecekleri ifade edilmektedir. Bu yeni yapılan programlarda çalışanların her birine İŞKUR olarak asgari ücret kadar maaş yatırılmakta ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) yapılmaktadır.” dedi.

Agronet Seracılık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Eygün de konuşmasında sertifikaların kursiyerler ve Kırşehir için hayırlı olması temennisinde bulundular.

Sertifika dağıtım töreni, protokolün kursiyerlere belgelerini vermeleri ve ardından sera alanında yaptıkları inceleme ile sona erdi.

Comments

comments

Bu haber 1974 kez okundu.
Sponsorlu Reklam

Manşet Haberleri - 13:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.