Tepeköy Depremi Neyin Habercisi?

17 Kasım’da Kaman Tepeköy mevkiinde meydana gelen 3.0 şiddetindeki depremin ardından bölgede çökmelerin meydana geldiği gözlendi.
Manşet Haberleri - 25 Kasım 2019 11:45 A A

17 Kasım’da Kaman Tepeköy mevkiinde meydana gelen 3.0 şiddetindeki depremin ardından bölgede çökmelerin meydana geldiği gözlendi.

Daha önce yaptığı gerçeğe yakın deprem tahminleri ile de gündem olan Sinan Bozkurt bölgede yaptığı yüzeysel araştırmada depremin 3.0 şiddetinden daha fazla etkisi olduğunu belirtti. Büyük depremlerin de habercisi olan bu mikro depremlerin daha iyi yorumlanması gerektiğini ve bölgede derin araştırmalarını da sürdürdüğünü belirten Bozkurt ilk izlenimlerini şöyle aktardı:

“Kaman Tepeköy’de 3.0 büyüklüğünde gerçekleşen depremden sonra yaptığım saha çalışmasında gördüm ki depremin merkez üssü Tepeköy güneyindeki Tepeköy içerisinden geçen dereyi takip eden fay hattı Kaman yönüne doğru hareket etmiş ve merkez üssü olan bölgedeki topraklarda çöküntü meydana getirmiş. 4.5 km derinliğinde olan deprem bu denli hasar yapmaz, şiddeti hissedilmez. Uzun zamandır yaptığımız araştırmalar ve mikro depremler gösteriyor ki Kırşehir’in batısında sismik açıdan boşluk var ve bu boşluk ciddi risk taşıyor. Burada yerleri tespit edilmemiş fay hatları var ve Tepeköy depremi ile anladık ki bu fay hattından bir tanesi harekete geçti. Bu büyük bir depremin olabileceği anlamına geliyor. Kırşehir’in hazır olması ve gerekli önlemlerin alınması gerek. Konu hakkında araştırmaların yoğunlaştırılması gerek.”

İşte Tepeköy’de deprem sonrası meydana gelen çökmeler;

 

Comments

comments

Bu haber 6771 kez okundu.
Sponsorlu Reklam

Manşet Haberleri - 11:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.