ÜNİKOP KIRŞEHİR’DE TOPLANDI

KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP) Rektörleri, 33. Ahilik Haftası kapsamında Kırşehir’de bir araya geldi.   Ağalar Konağı’nda gerçekleştirilen UNİKOP Rektörler Buluşması’nda konuşan Vali İbrahim Akın, Kırşehir’in Ahilik Teşkilatının merkezi olduğunu söyledi.   Ahilik felsefesinin gelecek nesillere aktarılması ve Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli’nin anılması amacıyla 33. Ahilik Haftası etkinliklerinin devam ettiğini belirten  Akın, “Ahilik Haftası […]
Haberler - 19 Eylül 2020 09:43 A A

KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (UNİKOP) Rektörleri, 33. Ahilik Haftası kapsamında Kırşehir’de bir araya geldi.

 

Ağalar Konağı’nda gerçekleştirilen UNİKOP Rektörler Buluşması’nda konuşan Vali İbrahim Akın, Kırşehir’in Ahilik Teşkilatının merkezi olduğunu söyledi.

 

Ahilik felsefesinin gelecek nesillere aktarılması ve Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli’nin anılması amacıyla 33. Ahilik Haftası etkinliklerinin devam ettiğini belirten  Akın, “Ahilik Haftası Kutlama programını daha önceki yıllarda olduğu gibi yine çok kapsamlı şekilde hazırlamıştık. Ancak devam eden Koronavirüs salgını nedeniyle programımızda kısıtlamalara gittik. Kısıtlamalara rağmen, KOP’a dâhil illerde eğitim veren üniversitelerimizin değerli Rektörleri ile bugün bir araya geldik. Akademisyenlerimizle Ahilik kültürünün gelecek nesillere aktarılması için neleri yapabiliriz, bunların değerlendirmesini yapacağız.” dedi.

 

Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan da Ticaret Bakanlığı olarak Ahiliğin tanıtılması, geliştirilmesi ve daha fazla insana ulaştırılması için çalışma yürütmeye devam ettiklerini vurgulayarak, “Ahiliğin başkenti Kırşehir’dir. Ahiliğin merkez organizasyonu da Kırşehir’de yapılıyor. İllerde yaptığımız paneller ve seminerlerde üniversitelerimiz ve akademik çevremiz her zaman bizlere destek veriyorlar. Değerli Rektörlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Vekili Halil İbrahim Tongur da Ahiliğin insanı geliştirmeye yönelik önemli bir disiplin olduğunu ve bu disiplinin günümüze ışık tutacağını ifade etti.

 

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ise konuşmasında “UNİKOP olarak üniversite Rektörlerimizle güzel bir sinerji ve çalışma içerisindeyiz. Ahilik ile ilgili rektörlerimizin fikir ve önerilerini alacağız. Biz üniversitenin tüm bölümlerinde Ahilik ile ilgili dersler veriyoruz. Yıl sonunda öğrencilerimize şed kuşatarak, Ahilik yemini ettiriyoruz. Ahiliği üniversitenin her alanında öğrenci ve idarecilerimizle birlikte uyguluyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Toplantı Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Nevşehir Hacıbektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Zekeriya Mızrak ile KOP Başkan Vekili Halil İbrahim Tongur’un katıldığı toplantı rektörlerin yaptığı konuşmalar ile sona erdi.

Comments

comments

Bu haber 17872 kez okundu.
Sponsorlu Reklam

Haberler - 09:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.