Zigon Sehpa Modelleri

80 kuşağı çok iyi hatırlayacaktır, annelerimiz gündüz oturmalarına, aileler akşam oturmalarına gelir giderdi. Annelerimizin komşularla konuşmalarından aklımızı zorlayan bir kelime kalmıştır “fiskos sehbası”. İşte sehbalar konusunda akıllarda kalanı günümüz modernizasyonu ile salonlarımızda şenlendiren yenilik Bellona zigon sehpa ile geldi. Geçmiş ile günümüz arasında bağlaç olarak duran annelerimizin dantelleri, işlemeleri, oyaları evvelce evimizin her bir köşesinde […]
Genel - 11 Aralık 2017 14:59
Zigon Sehpa Modelleri

80 kuşağı çok iyi hatırlayacaktır, annelerimiz gündüz oturmalarına, aileler akşam oturmalarına gelir giderdi.

Annelerimizin komşularla konuşmalarından aklımızı zorlayan bir kelime kalmıştır “fiskos sehbası”. İşte sehbalar konusunda akıllarda kalanı günümüz modernizasyonu ile salonlarımızda şenlendiren yenilik Bellona zigon sehpa ile geldi.

Geçmiş ile günümüz arasında bağlaç olarak duran annelerimizin dantelleri, işlemeleri, oyaları evvelce evimizin her bir köşesinde arz-ı endam ederken, televizyonların büyük olduğu zamanlarda haber sunan spikerlerin başını göstermeyen dantellerimiz şimdilerde sadece Bellona zigon sehpalarımızı süslüyor, aynı zamanda geçmişle bugün arasında serinletici bir köprü vazifesi sunuyor bizlere.

Yine seksen kuşağı çok iyi bilecektir ki, evimize gelen misafirlerimizin konuştuğu konulardan bir tanesinde, kanepelerin, koltukların,berjerlerin, sehpaların mobilya kaliteleri, ağaç yapısı ham maddesi gibi konu başlıklarıydı.

O zamanlar herkes her işten anlamasa bile her işe yatkınlığı vardı. Zor zamanların zorluk çekmiş insanları sanata estetiğe zaman ayırmasa bile çok eski kilimlerimizden, yerlerdeki çullarımızdan anladığımız kadarıyla motifcilik vardı, oda bi sanat değil mi.

Yunus Emre nin hikayesinde anlatılır, eşi olacak kadını ilk gördüğünde ismi kulağına çarpar “sitare”

Ve ertesi gün Yunus Emre nin heybesinin üzerinde yıldız motif işlemesi vardır. Sitare nin yıldız demek olduğunu o kitabın cümleleriyle öğrenmiştir bir çoğumuz.

Zaman ne kadar hızlı devinsede, sular seller gibi çağlayıp aksada, sanat ve içimizdeki modelleme tutkusu, estetik yapıya muhtaçlık gitmiyor ve bitmiyor. Bunun en büyük örneğini yine Bellona zigon sehba da görebiliyoruz. Her zaman dinamik ürün yelpazesinin yanında bizden olan bir şeyler her zaman duruyor bu sehbanın üzerinde, önceden annelerimizi dantelleri vardı şimdi dantelsiz duruyor.

Bizi biz yapanlar kadar bizi bizde tutanlar da önemli. Önem verdiklerimizin kıymetini bilmek kadar bu kadirşinaslığı ilerleyen zamanın sahipleri olan gelecek nesillerimiz çocuklarımıza da aktarabilmeliyiz. Bu aktarımı öğretimle yapabilmek zor ve meşakkatli olmakla beraber yetersiz kalabilir, aile içi eğitim ve kalıtım olarak evlatlarımıza sunacağımız en güzel vasiyet estetik bakış açısı olabilir.

 

Kaynak: https://www.zevklidekorasyon.com

 

Comments

comments

BENZER HABERLER