KAEÜ Sanal Mezunlarını verdi!

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan korona virüs pandemisi nedeniyle 2019-2020 akademik yılı mezuniyet töreni online bir tören ile kutlandı.  Bu kapsamda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi fiziki mezuniyet töreninin aynısını online olarak hazırladı. 20 Temmuz 2020 tarihinde saat 20.00’da KAEÜ sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanan mezuniyet töreni, mezunları ve onların aileleri, öğretim elemanlar ile […]
Haberler - 22 Temmuz 2020 13:13 A A

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan korona virüs pandemisi nedeniyle 2019-2020 akademik yılı mezuniyet töreni online bir tören ile kutlandı.  Bu kapsamda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi fiziki mezuniyet töreninin aynısını online olarak hazırladı. 20 Temmuz 2020 tarihinde saat 20.00’da KAEÜ sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanan mezuniyet töreni, mezunları ve onların aileleri, öğretim elemanlar ile üniversite personeli tarafından izlendi.

Üniversite Birinciliğini Paylaşan Öğrencileri Onur Listesinde Yerlerini Aldılar

Binlerce öğrenci mezun ederek öğrencilerinin kariyerlerine yön vermeyen çalışan KAEÜ  2019-2020 eğitim-öğretim döneminde üniversite birinciliğini iki öğrenci paylaştı. İlk olarak 4 üzerinden 3,80 not ortalaması ile birinciliği paylaşan Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğrencisi Gülünaz Altunkılıç bir konuşma yaparak KAEÜ’de eğitim gördüğü süre boyunca Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin kendisine kattıklarını anlattı. Amacının bölümünü başarıyla bitirmek olduğunu ve bu başarıyı elde ettiği için gururlu olduğunu belirten Altunkılıç, okumanın yaşı olmadığını, insan isterse her yaşta başarılı olabileceğini söyleyerek “2016-2017 üniversite sınavı ile birinci olarak girdiğim Fen- Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünü birinci olarak bitirirken bu yaştan sonra olmaz diye düşünenlere ispatlamış oldum.” dedi. Gülünaz Altunkılıç konuşmasını tamamlamasının ardından KAEÜ mezuniyet kütüğüne ismini çakarak Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi mezunları arasında yerini aldı.

Törende bir konuşma da Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi Ayşe Mesci yaptı. 4 üzerinden 3,80 not ortalaması ile KAEÜ birinciliğini paylaşan Mesci, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesine farklı hayallerle geldiklerini ve burada hayallerini gerçekleştirirken vizyonunu ve misyonunu geliştirme fırsatı bulduğunu söyledi. Yeni bir başlangıç yaparak Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin adını tüm dünyaya en iyi şekilde duyuracaklarını belirten Ayşe Mesci, konuşmasının ardından KAEÜ mezuniyet kütüğüne ismini çaktı.

 Ahilik Yemini Edildi

KAEÜ Senatosu tarafından alınan kararla üniversite de eğitim gören her öğrenci Ahilik Kültürü ve Medeniyeti dersi almaya başladı. Bununla birlikte mezun olan öğrencilerin de mesleklerine sadık kalacaklarına ve sorumluluklarının farkında bireyler olarak mesleklerini en iyi şekilde yerine getireceklerine dair Ahilik Yemini ettiler.  2018-2019 Akademik Yılı Mezuniyet Töreninde gerçekleştirilen yeminin görüntülerine yer verildiği törende öğrenciler online katılımla Ahilik Yeminine eşlik ettiler.

Rektör Karakaya: “Pandemi Sonrası İlk Mezuniyet Törenine 2020 Mezunlarımız Davetlidir”

2019-2020 Eğitim-Öğretim Dönemi Online Mezuniyet Töreninde bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya pandemi nedeniyle fiziki bir tören gerçekleştiremediklerini ve pandemi sonrası KAEÜ’de yapılacak ilk mezuniyet törenine 2020 mezunlarının davetli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Vatan Karakaya, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinden mezun olan tüm öğrencileri ve onların ailelerini tebrik etti.

AYDEP Türkiye’ye Model Olacak

2019-2020 eğitim –öğretim yılı bahar döneminin büyük bir kısmını uzaktan eğitim yöntemleri ile gerçekleştirdiklerini ifade eden Rektör Karakaya, iki yıl önce insanımızın eğitim-öğretim süreçlerinde yeterliliğe nasıl ulaşması gerektiğine dair geliştirdikleri ve tüm Türkiye’ye model olmasını umdukları Ahi Yeterliliğe Dayalı Eğitim Projesinin (AYDEP) pandemi sürecinde kolaylık sağladığını söyledi. Bu proje sayesinde üç gün içerisinde uzaktan eğitime başladıklarını ve başarıyla bu süreci tamamladıklarını belirten Rektör Karakaya sözlerine şu şekilde devam etti: “Pandeminin durumunu yakından takip ediyoruz. Pandeminin etkilerinin nasıl seyredeceği eğitim-öğretim açısından çok önemlidir. Eğitim-öğretim mekanizmalarını daha güçlü ve daha güvenilir hale getirmek için çalışmalarımız devam ediyor. Bu süreçte sizlere de çok önemli görevler düştü. Sizlerde bu görevlerinizi büyük bir özen ve gayretle yerine getirdiğiniz için de ayrıca teşekkür ederim.”

Rektör Karakaya: “Hayatın Bedelini Ödedikçe Kendinizi Mutlu Hayatınızı da Anlamlı Bulacaksınız”

Öğrencilerin gelecek umutlarını gerçekleştirmek için büyük çabalar harcayarak kazanmış oldukları bölümden mezun olma vaktinin geldiğini hatırlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Her başlangıç bir sona, her son da yeni bir başlangıca kapı aralar.” dedi. Mezunlara yeni bir başlangıcın yanında sosyal hayatın onurlu ve bir o kadar da ağır yükünü üstlendiklerini ve bu sorumluluğu yerine getirmek için almış oldukları bilgi, beceri ve yetkinlikleri çağın ötesinde sözlere dönüştürmenin Anadolu topraklarında yetişen gençlerin temel görevleri arasında olduğunun altını çizen Rektör Karakaya mezunlara şu şekilde seslenmeye devam etti: “İnsanlığa hizmet etmeyi şeref sayan tarihinizin karakterlerinin ruh ikizleri olarak yeniden doğacak ve insanlığa umut olacaksınız. Sizin bulunduğunuz her sektör yeniden hayat bulacak ve sizle buluşan her insan yeniden doğacaktır. Sahip olduğunuz inanç ve ahlakın bunu yapmak için sizi motive edeceğine inancım sonsuz. Milletimizin geleceğine, devletimizin bekasına göz diken içerden ve dışardan gelen tüm hain planlara karşı hazırlıklı olmalısınız. Eğitimini aldığınız alanlarda en iyi olmanın çabası içerisinde gayret göstermelisiniz. Sektör ihtiyaçlarından tutun ülkenin temel ihtiyaçlarına kadar en iyi şekilde belirleyerek uzmanlaşmak ve yoğun çalışmayla bu milletin tarihi misyonuna katkı sunmak temel göreviniz olmalıdır. Hayatın bedelini ödedikçe kendinizi mutlu hayatınızı da anlamlı bulacağınızı unutmayın.”

Rektör Karakaya: “Zaman Bendedir ve Mekân Bana Emanettir”

Mezun olan öğrencilere yıllarca üstü örtülmüş şanlı tarihimizin kapılarını aralayarak bin yıllık medeniyetin ortaya koyduğu özgüvenin bekçileri olmaları yönünde tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Vatan Karakaya, mezunların insan ve değerlerini maddeleştiren hâkim medeniyete karşı insanlık değerlerini savunan, “Zaman bendedir ve mekân bana emanettir” şuurunda bir gençlik olarak geleceğe umut olmaları gerektiğini vurguladı.

Rektör Karakaya: “Becerilerinizi Ahilik Anlayışı ile Uygulayarak Ahilik Yemininize Sadık Kalın”

Konuşmasına mezunlara yeni hayatları için tavsiyelerde bulunan Rektör Karakaya, hangi alanda olursa olsun mezunların yapılanları taklit etmeden, gerekli çalışma ve emeği harcadıktan sonra kendi sözünüzü söyleyecek kadar oluşturduğu bilgi ve birikime güvenmeleri gerektiğini söyledi. “Alanınızdaki becerileri Ahi Evran-ı Veli’nin öğretisi olan Ahilik anlayışı içerisinde uygulayınız ve Ahilik yeminine sadık kalınız.” diyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, büyük emekler sarf ederek binlerce mezun yetiştiren tüm öğretim elemanlarına ve onlar için her türlü fedakarlığı yaparak evlatlarının başarısına tanıklık eden tüm velilere teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Rektör Karakaya’nın konuşmasının ardından her yıl olduğu gibi bu yıl da bayrak-flama devir teslim töreni gerçekleştirildi. Tıp Fakültesi öğrencisi Kağan Karagüllü şanlı bayrağımızı Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencisi Yusuf Akkurt’a teslim etti. Tıp Fakültesi öğrencisi Orhan Güney ise üniversitemizin flamasını Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencisi Gizem Öztürk’e devretti.

Mezun Olan Binlerce Öğrencinin İsmine Törende Yer Verildi

2019-2020 Eğitim-Öğretim Dönemi Online Mezuniyet Töreninde dekanlar ve müdürler, mezun olan öğrenciler için mezuniyet mesajları hazırladılar. Farkındalık oluşturarak katılımcı bir yaklaşım sergileyen üniversitemiz, fiziki mezuniyet töreninde olduğu gibi tüm mezunları düşünerek bir tören gerçekleştirdi. Birim bazında dereceye giren öğrencilerin resimlerinin yer aldığı ve mezun olan tüm öğrencilerin isimlerinin bulunduğu online mezuniyet töreninde öğrencilerin daha önceki dönemlerde kep attığı görüntülere yer verilmesinin ardından tören sona erdi. Renkli görüntülerin yer aldığı törende öğrenciler yaptıkları yorumlarla Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinden mezun olurken mezuniyet duygusunu online da olsa yaşamaktan büyük keyif aldıklarını belirttiler.

Mezunlara Hediyeleri Kargo ile Gönderildi

Öğrencilerin mezuniyet sevincine katkı yapmak için hediyeleri kendilerine gönderildi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da dereceye giren öğrenciler için hazırlanan hediyeler, plaketler ve mezuniyet belgeleri özenle hazırlanarak ev adreslerine kargo ile gönderildi.

Comments

comments

Bu haber 16256 kez okundu.
Haberler - 13:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.