Yapılan Denetimlerle Vatandaşlar Bir Kez Daha Uyarıldı!

Kırşehir’de Koronavirüs (Covid-19) tedbirlerine yönelik Vali İbrahim Akın başkanlığında denetim yapıldı. İş yerleri, caddeler ve insanların yoğun olarak bulunduğu alanlarda Türkiye genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de gerçekleştirilen denetimlere Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz, İl Sağlık Müdürü Ali Bulut, Kırşehir TSO Başkanı Mustafa Yılmaz ve genel […]
Haberler - 11 Eylül 2020 10:45 A A

Kırşehir’de Koronavirüs (Covid-19) tedbirlerine yönelik Vali İbrahim Akın başkanlığında denetim yapıldı.

İş yerleri, caddeler ve insanların yoğun olarak bulunduğu alanlarda Türkiye genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de gerçekleştirilen denetimlere Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra İl Emniyet Müdürü Murat Türesin, Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz, İl Sağlık Müdürü Ali Bulut, Kırşehir TSO Başkanı Mustafa Yılmaz ve genel kolluk birimleri katıldı.

İş yerlerini gezerek vatandaşlara Koronavirüs tedbirlerine uyulması konusunda hatırlatmalarda bulunan Vali İbrahim Akın Akın, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Bilindiği gibi ülkemizde Mart ayından bu yana Koronavirüsle mücadele konusunda önemli kararlar alarak uygulamaya koyuyoruz. Son zamanlarda ilimiz yöneticileri, ilgili kurum amirleri ve tüm kolluk birimleri ile denetimler gerçekleştirmek üzere sahadayız. Bu yaptığımız denetimlerde salgın hastalığın bitmediğini, toplum sağlığını korumak için tedbirlere mutlaka riayet edilmesi gerektiğini vatandaşlarımıza anlatıyoruz.” dedi.

Vatandaşların sağlığını korumak adına her türlü gayreti gösterdiklerini, gerekli tedbirleri alarak uygulamaya çalıştıklarını belirten  Akın “Aldığımız tedbirlerin uygulanmasında şüphesiz ki vatandaşlarımızın da bu konuda sorumluluk hissederek duyarlılık göstermesi son derece önemlidir. Bütün vatandaşlarımızın kendi kendinin denetçisi olması gerekmektedir. Salgınla mücadelede temel unsur olan maske, mesafe ve temizlik kurallarına mutlaka riayet edilmelidir. İlimiz genelinde evlerimiz hariç tüm alanlarda maske takma zorunlu hale getirildi. Bugüne kadar yaptığımız denetimlerde vatandaşlarımızı hep uyardık, hatırlatmalarda bulunduk. Fakat, geldiğimiz noktada bunun yeterli olmadığını gördük. Bundan sonra daha kararlı, etkili ve caydırıcı bir denetim yapmaya özen göstereceğiz. Yaptığımız bu işlemlerin tamamı vatandaşlarımızın sağlığını korumak içindir. Vatandaşlarımızdan da bu konuda bizlere yardımcı olacağına inanıyorum.” dedi.

Sağlık Bakanlığının uygulamaları doğrultusunda pozitif hastanın sağlığı ağır değilse bu hastaların tedavilerine evlerinde devam edildiğini ifade eden Vali Akın, “Bu vatandaşlarımızı günlük olarak emniyet, jandarma ve sağlık teşkilatından oluşan denetim ekiplerimizle hem telefondan hem de evlerine giderek kontrol ediyoruz. Yapılan denetimler sonucu bazı vatandaşlarımızın kurallara uymadığına şahit oluyoruz. Herkes birbirinin sağlığından sorumludur. Bu nedenle evde izolasyona aldığımız vatandaşlarımızın dışarı çıktığını tespit ettiğimizde hem idari para cezası uyguluyor, hem de salgını yaymaktan Cumhuriyet Başsavcılığımıza suç duyurusunda bulunuyoruz. Vatandaşlarımızdan izolasyonda olup da dışarı çıkan hastaları gördükleri halinde 112, 155 ve 156’yı arayıp ihbar etmelerini istiyoruz. Ayrıca, Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden de ihbarda bulunma imkanı mevcut. İzolasyonda bulunan vatandaşlarımızdan kendilerine verilen talimatlara mutlaka riayet etmeleri, sağlık birimlerimizin bilgisi olmadan hastaneye dahi gitmek için evlerinden çıkmamalarını, gerekirse evlerine hekim gönderip, hekimin tavsiyeleri doğrultusunda ihtiyaç varsa hastaneye yatışlarının sağlık ekipleri nezaretinde yapılmasını sağlayacağımızı bilmelerini isterim. 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız dışarı çıkmak zorunda kaldıkları zaman, işlerini bir an evvel halledip tekrar evlerine dönsünler. Yine, gençlerimiz de aynı şekilde salgın hastalığa karşı dikkatli olsunlar. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülen Koronavirüs salgınına karşı ülkemiz genelinde ve ilimizde topyekûn bir mücadele örneği sergilemekteyiz. İlimizin tüm dinamikleri ile birlikte bu konu hakkında toplumda farkındalık oluşturmalıyız. Bu konuda vatandaşlarımızdan destek beklediğimizi, maske, mesafe ve temizlik konularına tüm hemşehrilerimizin hassasiyet göstermelerini bekliyorum. Aldığımız bu tedbirlerle salgınla mücadelede en kısa sürede başarılı bir noktaya geleceğimize inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Comments

comments

Bu haber 22176 kez okundu.
Haberler - 10:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.