112 Personeli Eğitime Devam Ediyor

112 Personellerine yönelik Acil Obstetrik Bakım Eğitimi devam ediyor.
Manşet Haberleri - 19 Eylül 2019 14:42 A A

112 Personellerine yönelik Acil Obstetrik Bakım Eğitimi devam ediyor.

Konuyla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü yazılı bir açıklama yayınladı.

“Gebelik, doğum eylemi ve lohusalık esnasındaki komplikasyonlar, gelişmekte olan ülkelerde üreme yaşındaki kadınlar arasında önde gelen ölüm ve sakatlık nedenidir. Çok boyutlu bir kalkınma göstergesi olarak anne ölüm düzeyi, üreme sağlığı hizmet sunumu kalitesi ile yakından ilişkilidir. Dünyada her yıl dörtyüz bin civarında anne ölümünün gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Bin Yıl Kalkınma Hedefleri’nin 5. hedefi; anne sağlığındaki iyileşmeleri izlemede temel göstergelerden biri olarak anne ölümlerinin azaltılmasını belirlemiştir. Ülkemizde 2003 yılından bu yana uygulanmakta olan Sağlıkta Dönüşüm Programı’nda da anne ve çocuklara özel önem verilmesi öncelikli konular arasında yer almıştır.

Bu çerçevede yapılan çalışmalar sonucunda anne ve bebek ölümlerinde önceki yıllara göre çok daha yüksek oranlarda azalmalar sağlanmıştır. Anne ölümleri yüzbinde 18,5, bebek ölümleri binde 13 civarına düşürülmüştür. Bu sonuçların alınmasında Ülkemizdeki genel gelişmenin yanında, kalkınmada öncelikli bölgelerdeki sağlık personeli sayısının artırılması, hastanelerdeki erişkin ve yenidoğan yoğun bakım hizmetlerindeki gelişmeler ve 112 acil yardım ve kurtarma hizmetlerindeki gelişmenin büyük katkısı olmuştur.

Anne ve bebeklerimizin sağlık kuruluşlarına güvenli bir şekilde nakillerini sağlamak amacıyla Müdürlüğümüz tarafından ilimizde görev yapmakta olan tüm 112 personeline yönelik Acil Obstetrik Bakım ve Sevk Mekanizması, Doğum ve Yenidoğan sevkine yaklaşım konularında eğitimler verilmeye başlanmıştır. Katılımcılara sertifikaları Sağlık Hizm. Başkan Yardımcımız Yunus Dağ tarafından verilmiştir.”

Comments

comments

Bu haber 3717 kez okundu.
Manşet Haberleri - 14:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.