13 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞU BİLGİSAYAR OYUNUYLA İNTİHAR ETTİ İDDİASI

Tüm Dünyada özellikle 10-14 yaş grubu üzerinde etkili olan ve şu ana kadar 200’e yakın  çocuğu intihara sürükleyen Mavi Balina oyunu Kırşehir’de bir çocuğu intihara sürükledi iddia edildi. Kırşehir- Nasuhdede Mahallesinde ikamet eden 13 yaşındaki A.N.K.’nin odasındaki ranzaya kendisini astığı ve babasının fark etmesiyle Kırşehir Ahi Evran Hastanesinde Yoğun Bakım Servisinde tedavi altına alındığı  öğrenildi. […]
Genel - 24 Şubat 2019 23:04 A A

Tüm Dünyada özellikle 10-14 yaş grubu üzerinde etkili olan ve şu ana kadar 200’e yakın  çocuğu intihara sürükleyen Mavi Balina oyunu Kırşehir’de bir çocuğu intihara sürükledi iddia edildi.

Kırşehir- Nasuhdede Mahallesinde ikamet eden 13 yaşındaki A.N.K.’nin odasındaki ranzaya kendisini astığı ve babasının fark etmesiyle Kırşehir Ahi Evran Hastanesinde Yoğun Bakım Servisinde tedavi altına alındığı  öğrenildi.

Kaynak: (EHA) – Evran Haber Ajansı

MAVİ BALİNA OYUNU NEDİR ?

Rusya’da geliştirilen ve sosyal medya üzerinden yayılan Mavi Balina oyunu nedeniyle dünya genelinde 100’den fazla çocuğun intihar ettiğinin bildirilmesi birçok ülkenin bir dizi önlem almasına neden oldu.

Bu oyuna bir şekilde katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor. 50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor. 50. günün sonunda da kişiye son aşama olan “yüksekten atlayarak ya da kendini asarak” intihar etme komutu veriliyor.

Oyunun adıyla ilgili ortaya atılan bir başka iddia da zaman zaman balinaların açıklanamaz şekilde karaya vurup intihar eden hayvanlar olması.

Oyunun hızla yayılmış olmasında sosyal medya önemli rol oynuyor. Özellikle 10-14 yaş arasındaki gençler hedef alınıyor. Bu oyunu düzenleyenler, belli etiketler kullanarak ya da sıkça ziyaret edilen gruplara mesaj atarak gençleri oyuna dahil etmeye çalışıyor.

Bu oyun, Rusya’da ilk kez araştırmacı bir gazetecinin 12 yaşındaki bir kız çocuğunun intiharının ardından yaptığı araştırma sonucunda ortaya çıkarıldı. Rusya’da 2016 yılında Nisan ve Kasım ayları arasında 130’dan fazla çocuk intihar etti.

Gazeteci, Mayıs 2016’da ergenler arasında bu tarz oyunların oldukça popüler olduğunu ve bu gençlerin internette kendi aralarında iletişim kurabildikleri çok sayıda “ölüm grubunun” bulunduğunu tespit etti.

Çocukları intihara sürükleyen bu oyun, genellikle Rus sosyal medya sitesi Vkontakte ve Instagram üzerinden yayılıyor.

 

Comments

comments

Bu haber 18575 kez okundu.
Genel - 23:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.