2.Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali Başladı

“Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş”ı anmak amacıyla düzenlenen ‘2. Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali’ başladı. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi ile Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle 25 Eylül 2012 tarihinde vefat eden “Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş”ı anmak amacıyla Cacabey Meydanında düzenlenen program düzenlenen ‘2. Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali’nin […]
Genel - 4 Ağustos 2018 03:11 A A

“Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş”ı anmak amacıyla düzenlenen ‘2. Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali’ başladı.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi ile Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle 25 Eylül 2012 tarihinde vefat eden “Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş”ı anmak amacıyla Cacabey Meydanında düzenlenen program düzenlenen ‘2. Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali’nin açılış programına Vali İbrahim Akın ve eşi Saliha Akın’ın yanı sıra Ankara Milletvekili Hacı Turan, Milletvekillerimiz Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Sincan belediye Başkanı Murat Ercan, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Erol Parlak, il protokolü ve protokol eşleri, siyasi partilerin il temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile binlerce vatandaşımız katıldı.

 

Programda konuşma yapan Kırşehir Valisi İbrahim Akın, sözlerine Türk Halk Müziği’nin ve bozlak kültürünün en önemli temsilcilerinden birisi olan Bozkırın Tezenesi merhum Neşet Ertaş’ı rahmetle anarak başladı.

Tarihi ve kültürel değerleriyle her döneme damgasını vuran Kırşehir’in bozlak ve abdal kültürünün yaşatıldığı önemli bir merkez olduğunu belirten Vali Akın, “Bu yönüyle ilimiz asırlar boyunca birçok saz ve söz ustasına ev sahipliği yapmıştır. Neşet Ertaş da bu kültürün içinde yoğrularak şekil bulmuş, kendi deyimiyle “Aynı ruhun insanlarıyız” dediği babası Muharrem Usta’nın yolunu takip ederek, yeri göğü inleten yanık sesi ve elinden hiç düşürmediği sazı ile birçok eseri havalandırmıştır.

 

Kendine has üslubuyla gönül telimizi titreten Neşet Ertaş, en büyük ilhamını yoksullukla ve acılarla dolu hayatından almış, üzüntüsünü, sevincini, sevgisini ve hasretini türkülere dökmüş, sazıyla teselli bulmuştur. O, sadece iyi bir saz ve söz ustası olmasının ötesinde, özündeki insan sevgisi ve hoşgörüsüyle, insanları güzele ve kardeşliğe çağıran yeri doldurulamaz bir halk ozanıdır.

 

Sanatçı duruşu ve mütevazı kişiliği ile ünü ülke sınırlarını aşan Neşet Ertaş, 2006 yılında “TBMM Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görülmüş, 2010 yılında ise UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazinesi” ilan edilmiştir. Hayat verdiği bozlaklarla halkımızın gönlünde taht kuran Neşet Ertaş; acılarla, yoksullukla ve gurbet hasretiyle doldurduğu ömrünü 25 Eylül 2012’de tamamlayarak sevenlerini derinden üzmüştür.

Sesiyle, sazıyla, engin hoşgörüsü ve yüreğimizi ısıtan eserleriyle kalbimizde yaşayacak olan sanatçımızı, bugün Cumhurbaşkanlığımızın destekleriyle hazırlanan programla saygı ve rahmetle anıyoruz.” dedi.

 

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de konuşmasında, “Bu toprakların yetiştirdiği, ülkemize ve Türk milletine mal olmuş bir isimdir Neşet Ertaş. Hayatı boyunca hep yoklukla mücadele etmiş, çileler çekmiş ama hiçbir zaman karamsarlığa kapılmamış. Kimseyi hor görmemiş, kimseyi ötekileştirmemiş, gerçekten derviş ruhlu Neşet Ertaş, müziğiyle, hayat felsefesiyle bizlere örnek olmaktadır. Bizlere düşen görev onun ismini ona yakışan en güzel şekilde yaşatmaktır. Bu duygularla, Neşet Ertaş’ı rahmetle anıyoruz.” sözlerine yer verdi.

 

Güzel Sanatlar ve Müzik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Parlak da Ertaş’ın türkülerinde yer alan dizelerle başladığı konuşmasında, Anadolu’nun Kırşehir‘den doğan sanat güneşi, ustalar ustası, büyük üstadın anısı için bir kez daha bir araya geldiklerini ifade etti.

Onun ışığı, nefesi, felsefesi ve güzelliğinin oluşturduğu bu kıymeti hep beraber paylaşmak, yeniden hatırlamak için buluştuklarına vurgu yapan Parlak, şunları kaydetti:

“Onun için ne söylense ve yapılsa azdır. Bu güzel etkinlikte, güzel sahnede birbirinden değerli sanatçılarla bir arada olacağız. Her gün televizyonlarda aşina olduğunuz arkadaşlarımız karşınıza gelecek. Neşet Ertaş türkülerini paylaşacaklar, saygılarını gösterecekler. Halk müziğimizin çok değerli sanatçıları sizlerle beraber olacak. Amerikalı dostumuz, Neşet Ertaş türküleri söyleyecek. Hollanda’dan rock grubu Neşet Ertaş türküleri seslendirecek. Bu topraklarda yetişmiş ustaları da hep beraber bu sahnede dinleyeceğiz.”

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Erol Parlak’ın da konuşmasının ardından sahneye sırasıyla Ahmet Yazgan, Buse Katılmış, Aytuğ Özdemir, Elif Buse Doğan ve Ferhat Göçer çıkarak Neşet Ertaş türküleri seslendirdiler.

BUSE KATILMIŞ TÜRKÜYÜ KESTİ ALKIŞI ALDI

NEŞET ERTAŞ KÜLTÜR SANAT FESTİVALİNDE SAHNE ALAN BUSE KATILMIŞ, OKUNAN EZANA SAYGI GÖSTEREREK TÜRKÜYÜ KESMESİ SEYİRCİLERDEN ALKIŞ TOPLADI

Kırşehir Aktüel paylaştı: 3 Ağustos 2018 Cuma

NEŞET ERTAŞ-FERHAT GÖÇER-KIRŞEHİR

FERHAT GÖÇER NEŞET ERTAŞ KÜLTÜR SANAT FESTİVALİNDE KIRŞEHİRLİLERLE NEŞET ERTAŞ TÜRKÜLERİ SÖYLEDİ

Kırşehir Aktüel paylaştı: 3 Ağustos 2018 Cuma

 

 

 

‘2. Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali’ ikinci gününde Cacabey Meydanında saat 19:30’da başlayacak konserlerle devam edecek. Festivalin 2. gününde Kibariye, Alp Kardeşler, Bob Beer, Yudum ve Erkut Özkan sahne alacak.

 

Comments

comments

Bu haber 10133 kez okundu.
Genel - 03:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.