5 BİN ÖĞRENCİYE GÜVENLİ GELECEK EĞİTİMİ

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından, birinci ve ikinci sınıfların ağırlıkta olduğu yaklaşık 5 bin üniversite öğrencisine terör örgütlerine karşı eğitim verildi. İl Emniyet Müdürlüğünün “Gençlik ve Güvenli Gelecek Projesi” kapsamında Ahi Evran Üniversitesinin (AEÜ) merkez ve ilçelerdeki yerleşkelerinde terör örgütleri ve özelliklerinin anlatıldığı eğitim programları planlandı. Terörle Mücadele ekiplerinin AEÜ Bağbaşı Yerleşkesindeki eğitim programı, […]
Genel - 8 Mart 2018 12:05 A A

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından, birinci ve ikinci sınıfların ağırlıkta olduğu yaklaşık 5 bin üniversite öğrencisine terör örgütlerine karşı eğitim verildi.

İl Emniyet Müdürlüğünün “Gençlik ve Güvenli Gelecek Projesi” kapsamında Ahi Evran Üniversitesinin (AEÜ) merkez ve ilçelerdeki yerleşkelerinde terör örgütleri ve özelliklerinin anlatıldığı eğitim programları planlandı.

Terörle Mücadele ekiplerinin AEÜ Bağbaşı Yerleşkesindeki eğitim programı, Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

AEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, programın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ve yakınındaki bazı ülkelerin terör olayları ve terör örgütlerinden fazlasıyla canının yandığını söyledi.

Örgütlerin hedeflerine ulaşmak için çoğu zaman gençleri kullandığını vurgulayan Karakaya, “Gençlerimiz, hayatlarını tehlikeye atmamak ve zarara uğramamak için güvenlik konusundaki uyarıları dikkate almalılar. Bu eğitimlerle terör ve terör örgütleri hakkında hayati önem taşıyan bilgiler veriyorlar. Bu uyarılara özellikle gençlerimizin hassasiyetle dikkat etmeleri gerekiyor.” dedi.

İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz de polisin her zaman öğrencilerin yanında olduğuna işaret ederek, her türlü sıkıntılarında çekinmeden yardım alabileceklerini dile getirdi.

Türkiye’de demokratik düzeni yıkmaya yönelik faaliyet gösteren terör örgütleri bulunduğunu anlatan Akyüz, bazılarının da uluslararası odakların yerel unsurları olduğunu, öğrencilerin tüm örgütlere karşı dikkatli hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Terör örgütlerinin genelde farklı illerden gelen öğrencileri hedef seçtiğini belirten Akyüz, şunları kaydetti:

“Hepiniz farklı farklı illerden Kırşehir‘e geldiniz ve üniversite eğitimi alıyorsunuz. Hepiniz kendinize göre belirli kapasitesi olan insanlarsınız. İsteğimiz şu ki sizlere bir şeyler söyleyen ya da bir şeyler yapmanızı isteyenlere karşı öncelikle düşünün, değerlendirin, araştırın ve en sonunda karar verin. Aklınıza yatmayan, sizlere uymayan, hoşunuza gitmeyen her şeye ise ‘hayır’ deyin. Eğer siz terör, kötü alışkanlıklar ya da bağımlılık konularında ‘hayır’ diyemezseniz, bu terör örgütleri ya da bağımlılıklar sizin yakanızı bırakmaz ve sizleri daima üzer, zarara uğratır. Özellikle bu konularda öğrencilerimizden düşünmelerini, değerlendirmelerini, araştırmalarını ve en sonunda karar vermelerini istiyoruz.”

Akyüz, terör örgütlerine karşı eğitim faaliyetleri kapsamında kent merkezi ve Mucur, Kaman, Çiçekdağı ilçe yerleşkelerinde 13 farklı eğitim programı gerçekleştirildiğini ifade ederek, yaklaşık 5 bin öğrenciye bu eğitimlerin verildiğini aktardı.

Konuşmaların ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü personeli, öğrencilere terör örgütlerinin özellikleri, faaliyetleri, eleman kazanma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan görevliler, terör örgütlerinin şiddet eylemlerine bağlı olarak, siyasi, ekonomik kazanımlar ve toplum bütünlüğünü bozmaya yönelik hedeflerini anlattı.

Programa AEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Muharrem Özyazıcı, Terörle Mücadele Şube Müdürü Barış Macit, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Comments

comments

Bu haber 5040 kez okundu.
Genel - 12:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.