ACİL SERVİSTE FARKEDİLDİ BİR İLK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 10 gün önce bacak şişliği şikayeti ile başvuran hastada yapılan tetkikler sonucunda sağ bacağından başlayıp karın içinde büyük damarlara uzanan damar tıkanıklığı tespit edildi. Hastanın acilde başlayan bu şikayeti Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Birimi’nin bir ilki gerçekleştirmesine sebep oldu. Ahi Evran […]
Genel - 6 Kasım 2017 14:09 A A

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 10 gün önce bacak şişliği şikayeti ile başvuran hastada yapılan tetkikler sonucunda sağ bacağından başlayıp karın içinde büyük damarlara uzanan damar tıkanıklığı tespit edildi.

Hastanın acilde başlayan bu şikayeti Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Birimi’nin bir ilki gerçekleştirmesine sebep oldu.

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Biriminde görevli Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sami Karacan tarafından genç hastaya uygulanan “Damardan Pıhtı Çıkarma” Ameliyatı başarıyla gerçekleştirilerek hasta sağlığına kavuştu.

Konuyla ilgili Yrd. Doç. Dr. İbrahim Sami Karacan yapmış olduğu açıklamada;

“Hastamız 10 gün kadar önce bacak şişliği şikayeti ile acile başvurmuş, yapılan tetkikler de  sağ bacağından başlayıp karın içinde büyük damarlara uzanan damar tıkanıklığı tespit edildi. Kliniğimize yönlendirilen hastamız yatırıldı.  Damar açıcı ilaçlara kısmı cevap alınması üzerine “Venöz Trombektomi”  işlemi yapıldı.  Damar içindeki pıhtının akciğer ve diğer hayati organlara ilerlememesi için önce damar içine koruyucu kafes filtre yerleştirdik,  sonra pıhtı eritilir ilaç ve mekanik pıhtı parçalayıcı cihaz ile damar içindeki pıhtının parçalanıp çıkarılmasını sağladık daralan damara da balon ile genişletme uygulayarak açıklık sağladık. Ertesi gün filtreyi çıkardık. Damarı pıhtıdan temizlenen genç hastamız sağlığına kavuştu. Gençlerde çok nadir gözüken daha çok varisi olan kişilerde veya büyük ameliyat geçiren hastalarda olabilen bu tür damar tıkanıklığında yapılan bu tedavi yöntemi Kırşehir’imizde yeni uygulanmaya başlanan bir tedavi işlemidir. Ekibimizle birlikte bir süredir bu tür tedaviyi yapmamıza rağmen hastamızın çok genç olması ve gençlerde çok nadir görülmesi nedeni ile yaptığımız bu Anjiyo ile damar içinden pıhtı temizleme işlemi  Kırşehir de genç hastada  ilk defa uygulanan bir tedavi yöntemi olmuştur. ” ifadelerine yer verdi.

Comments

comments

Bu haber 11314 kez okundu.
Genel - 14:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.