Ahi Evran Gençlik Kampı, Kapılarını Gençler İçin Açıyor

  Gençlik ve Spor Bakanlığı Tarafından Her Yıl Düzenlenen Ahi Evran Gençlik Kampı ve Türkiye Genelindeki Gençlik Kampları Yaz Döneminde Kapılarını Gençlere Açıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı, her yıl olduğu gibi 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde de gençlere yönelik olarak Gençlik Kampları düzenliyor. Kendi inancı ve deneyimleri doğrultusunda topluma değer katacak bir gençlik için, Gençlik ve Spor […]
Spor - 8 Mayıs 2017 16:02 A A

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Tarafından Her Yıl Düzenlenen Ahi Evran Gençlik Kampı ve Türkiye Genelindeki Gençlik Kampları Yaz Döneminde Kapılarını Gençlere Açıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, her yıl olduğu gibi 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde de gençlere yönelik olarak Gençlik Kampları düzenliyor. Kendi inancı ve deneyimleri doğrultusunda topluma değer katacak bir gençlik için, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Türkiye genelinde düzenlenen kamp etkinliklerinde gençler; çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ile unutamayacakları bir kamp dönemi yaşayacak.

Kırşehir, Bolu, Kastamonu, Trabzon, Antalya, Manisa, Çanakkale, İzmir, Aydın, Mersin, Samsun, Hatay ve Osmaniye’ de gerçekleştirilecek mavi ve yeşil kamplarda birbirinden farklı etkinlikler ve kültürel faaliyetler yer alacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen birbirinden farklı etkinliklerin ve kültürel faaliyetlerin yer aldığı ‘Yaz Gençlik Kampı’ başvuruları 1 Mayıs’ ta başladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Yaz Gençlik Kampları, 13 dönemde gerçekleştirilecek. Başvurusu kabul edilen gençler; yeşil (doğa) kampları kapsamında Bolu Aladağ, Kastamonu Yolkonak, Trabzon Düzköy, Osmaniye Aslantaş, Antalya Duacı, Kırşehir Kaman, Manisa Kırkağaç, Çanakkale Ecdada Saygı (çadır) kamplarında bir araya gelecek. Mavi (deniz) kampları ise İzmir Çeşme, Aydın Kuşadası, Mersin Silifke DSİ, Mersin Silifke 23 Nisan, Mersin Silifke Ekonomi, Mersin Silifke İçişleri, Samsun 19 Mayıs, Hatay İskenderun Uluçınar’da düzenlenecek.

‘Gençlik Kampı’ kapılarını şanslı gençler için açıyor. Ahi Evran Gençlik Kampı ve Türkiye genelindeki gençlik kamplarında düzenlenecek ‘Gençlik Kampı’ için başvurular kampbasvuru.gsb.gov.tr/ adresinden yapılacak. Bir haftalık dönemler halinde gerçekleştirilecek kamplar için başvurular 10 Temmuz’ da sona erecek.

Gençlik kamplarında okçuluk, tırmanma duvarı, mini golf, kano, rafting, dağ bisikleti, flyfox, ip parkuru gibi birbirinden sportif faaliyetlerin yanı sıra sokak oyunlarına müzik, tiyatro, halk oyunları gibi zamanı değerli kılan etkinliklerden kültürel gezilere ve kişisel gelişim seminerlerine kadar pek çok aktivite olacak. 7 gün sürecek kamp dönemleri için online başvuru yapma imkânı bulunmayan gençlerin gençlik merkezlerine gitmesi halinde başvuruları görevlilerce aynı sistem üzerinden yapılabilecek. Kayıtlarda şehit ve gazi yakını (kardeş ve çocuk), aile geliri bin 300 liranın altında olan ve ortaöğretimde okuyup 2016-2017 eğitim-öğretim dönemi içerisinde takdir belgesi alan gençlere öncelik verilecek. Gençlik kamplarına katılacakların kamplara atamaları, Kamp Otomasyon Sistemi üzerinden gerçekleştirilecek.

Gençlerin tatil zamanlarını kültürel, sportif ve sosyal faaliyetlerle değerlendirmeleri amacıyla ücretsiz olarak düzenlenen Gençlik Kampları, yaz boyunca sürecek. İki farklı dönemde gerçekleştirilecek Gençlik Kamplarında ilk dönem kız öğrenciler, ikinci dönemde ise erkek öğrenciler misafir edilecek. Kamplara katılan gençlerin ulaşım, beslenme ve konaklama masraflarının tamamı Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından karşılanacak. Ayrıca bütün katılımcıların seyahat ve sağlık sigortaları da yapılacak.

YEŞİL (DOĞA) KAMP: KIRŞEHİR AHİ EVRAN GENÇLİK KAMPI

Kapasitesi 264 kişilik kamp bungalov evler ve 2 katlı misafirhaneden ve 78 odadan oluşuyor. Kampta etkinlik olarak; El Sanatları, Tiyatro, Müzik, Halk Oyunları, Yapay Tırmanış, Oryantring, Paintball, Doğa Yürüyüşü, Satranç, Kano, Badminton, Voleybol, Futbol, Tenis, Okçuluk gibi faaliyetler yapılıyor. Kampta gençlerin kişisel gelişimi için; zararlı alışkanlıklar konusunda bilgilendirme eğitimi, Sosyal sorumluluk ve gönüllü çalışmalar, Etik ve insani değerler eğitimi, önemli şahsiyetlerin hayatları ve eserlerinin tanıtımı konularında bilgilendirmeler yapılıyor. Gençlerden, kişisel giysileri (şapka, kazak, mont, eşofman, gözlük, şort, havlu, terlik v.b.) ile temizlik malzemelerini beraberinde getirmesi isteniyor. Gece ve gündüz ısı farklılığı çok olacağından (gündüz sıcak-gece serin) ikilim koşuluna ve yağmura uygun kıyafetlerin getirilmesi öneriliyor. Doğa yürüyüşleri ve diğer aktiviteler için küçük sırt çantası, el feneri getirilmesi talep ediliyor. Kampta gece-gündüz sıcaklık farkı yüksek oluyor. Ortalama sıcaklıklar; gündüz: 20- 25 gece: 5-10 derece.

Kırşehir’ in Kaman ilçesinde bulunan Hirfanlı Barajındaki  ‘Ahi Evran Gençlik Kampı’ alanında 2017 yılı Gençlik Kampları kapsamında, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile ‘Gençlik Kampları’ etkinliği düzenlenecek. Kamp boyunca, gençlere yönelik olarak paintball, okçuluk, halk oyunları, tiyatro gibi aktiviteler yapılarak kamp döneminin çok daha keyifli geçirilmesi sağlanacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokole istinaden Milli Eğitim Bakanlığı’na ait tesisler okul dışı zamanlarda Gençlik ve Spor Bakanlığı faaliyetlerinde kullanılıyor. Bunun yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı insan kaynağı ve tesisleri de Milli Eğitim Bakanlığı’ nın faaliyetlerinde kullanılıyor. Protokolle, öğrencilerin sportif, sosyal, kültürel ve sanatsal alanlarda bilgi, beceri ve yeteneklerinin ortaya çıkarılması ve desteklenmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda kendi inancı ve deneyimleri doğrultusunda topluma değer katacak bir gençlik için, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Türkiye genelinde düzenlenen gençlik kampı etkinliğinde gençler; çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ile unutamayacakları bir kamp dönemi yaşayacak.

Kampı Faaliyetleri

Kırşehir’ in Kaman ilçesinde Hirfanlı Barajı bölgesinde bulunan Ahi Evran Gençlik Kampı’nda; binicilik, futbol, voleybol, basketbol, matrak, ok atma, masa tenisi, langırt, bisiklet, paintbol, kano gibi sportif faaliyetleri yapma imkanı bulan gençler, çevre illere düzenlenen gezilere katılırken izci kampı

sayesinde doğa ile iç içe yaşıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilen personeller, düzenlenen kamplarda görev yapıyor. Birçok imkan sunulan Ahi Evran Gençlik Kampı’nda öğrenciler, Kuran-ı Kerim ve siyer dersleri ile hadis okuma saatlerinin yansıra farklı birçok branş da spor yapma fırsatı yakalıyor. Sosyal, kültürel ve sanatsal alanlarda birçok faaliyette bulunan gençlere Ahilik Araştırma Merkezi (AKAM) Müdürü Öğretim Üyesi Kazım Ceylan tarafından erkek gruplara Ahi Evran ve Ahilik hakkında kız gruplara ise Fatma Bacı ve Bacıyan-ı Rum teşkilatları hakkında bilgiler veriliyor.

Kampta eğlenceli aktiviteler, yeterli güvenlik önlemleri alındıktan sonra uzman eğitmenler tarafından kampa gelen gençlere sunuluyor. Kamp alanında Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü (GHSİM) tarafından açılan halkın gözünden ’15 Temmuz Demokrasi Bayramı Fotoğraf Sergisi’ de gençlerden büyük ilgi görüyor.

Kampın bulunduğu yöre kültürünü daha yakından görmeleri için Kırşehir’ in tarihi ve turistik mekanları gezdirilen gençlere izci kampında doğal hayatı yaşama olanağı sağlanıyor. Ayrıca kamp boyunca gerçekleştirilen sohbet programlarında öğrencilere sosyal bir ortam yaratılırken kitap okuma etkinliklerinde gençlerin bilgi birikiminin arttırılması amaçlanıyor. Birçok faaliyetle yaz tatilini güzel ve eğlenceli geçiren gençler mutlu bir şekilde evlerine dönüyor.

KAMPLARA KATILIM KOŞULLARI

Kamplara 18-25 yaş aralığındaki gençler başvurabilecek. Daha önce kampa katılmış gençler tekrar başvuru yapabilecek. Son başvuru 10 Temmuz Pazartesi olarak açıklandı. Kamp başvuru sonuçları Gençlik ve Spor Bakanlığı resmi web adresinden duyurulacak. Kampa katılmaya hak kazanan gençlerin kampa ulaşımları kendilerince gerçekleştirilecek. Yapmış oldukları yol masrafları kamp yerlerinde kendilerine ödenecek. Gençler uçak ulaşımı kullansa bile kendilerine otobüs ücreti üzerinden ödeme yapılacak.

PROJE HAKKINDA

Türkiye’nin dört bir yanından binlerce gence birbirleriyle tanışma, sportif, kültürel ve sosyal faaliyetlerde bulunma fırsatı vermek amacıyla uygulanan proje kapsamında ulaşım, konaklama ve yemek gibi tüm ihtiyaçlar Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından sağlanıyor. Ayrıca kamp etkinliğinde, katılımcı gençlerin tamamına, kamplarda geçirdikleri günler için ve yolculuklarında seyahat ve sağlık sigortası yapılarak teminatlar çerçevesinde sağlık hizmeti de veriliyor. Protokolle, öğrencilerin sportif, sosyal, kültürel ve sanatsal alanlarda bilgi, beceri ve yeteneklerinin ortaya çıkarılması ve desteklenmesi hedefleniyor.

Comments

comments

Bu haber 13652 kez okundu.
Spor - 16:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.