AHİ EVRAN-I VELİ HZ. FİLMİ ÇEKİLDİ

Anadolu Selçuklu Devleti’ni yıkmak için yola çıkan Moğollar ile devleti korumak için savaşan Celalettin Karatay ve Ahi Evran’ı konu alan “Direniş Karatay” filminin çekimleri tamamlandı. Yapımını Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesinin üstlendiği, Selçuklu döneminin yansıtıldığı, Türkiye’nin en büyük platolarından birinde gerçekleştirilen filmin çekimleri, yaklaşık 2 ay sürdü. Yapım ekibinden alınan bilgiye göre, KTO Fuar Merkezi’nde, […]
Genel - 28 Ağustos 2017 23:20 A A

Anadolu Selçuklu Devleti’ni yıkmak için yola çıkan Moğollar ile devleti korumak için savaşan Celalettin Karatay ve Ahi Evran’ı konu alan “Direniş Karatay” filminin çekimleri tamamlandı.

Yapımını Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesinin üstlendiği, Selçuklu döneminin yansıtıldığı, Türkiye’nin en büyük platolarından birinde gerçekleştirilen filmin çekimleri, yaklaşık 2 ay sürdü.

Yapım ekibinden alınan bilgiye göre, KTO Fuar Merkezi’nde, 66 bin metrekare kapalı, 20 bin metrekare açık alandan oluşan platoda, “Karatay Medresesi, Kılıçarslan Köşkü, Sultan Kapısı, Ertaş Kapısı” gibi tarihi yerlerin gerçeğe yakın prototipleri kullanıldı.

Kösedağ Savaşı’nın beyaz perdeye yansıtılacağı filmde, görkemli savaş sahneleri, alana kurulan Türkiye’nin en büyük bluebox stüdyosunda çekildi. Savaş sahnelerinde bine yakın özel tasarım ok, yay, kılıç, mızrak ve kalkan kullanıldı.

Savaş sahneleri için uluslararası standartta 45 kişilik dublör ekibi, özel kareografileri ile görev aldı. Ayrıca savaş sahneleri çekiminde sette aynı anda 500 kişi bulunduğu için de bir rekora imza atıldı.

Başrollerinde Mehmet Aslantuğ, Fikret Kuşkan, Yurdaer Okur ve Nefise Karatay gibi ünlü isimlerin yer aldığı, yapımcılığını Ertuğrul Fındık ve Selman Kayabaşı’nın üstlendiği, yönetmenliğini Selahattin Sancaklı’nın yaptığı filmin kostümleri de Game of Thrones oyuncularının “red carpet” kıyafetlerini hazırlayan ünlü tasarımcı Zeynep Kartal tarafından yapıldı.

Direniş Karatay filmi, 2018’in Şubat ayında vizyona girecek.

 

Comments

comments

Bu haber 14181 kez okundu.
Genel - 23:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

  • AHİ VATANDAŞ 6 Eylül 2017 21:26

    NASIL YANİ. AHİ EVRAN HAZRETLERİ NİN FİLMİ KIRŞEHİRDEMİ ÇEKİLDİ… HABERE GÖRE TİCARET ODASI FİNANSE ETMİŞ GİBİ GÖRÜNÜYOR BİZİM KİLER DAHA İYİSİNİ ÇEKER İNŞALLAH..NEŞET ERTAŞINDA FİLMİ OLMASI LAZIM KİMSE İLGİLENİYORMU ACABA