AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ ŞEHİR BULUŞMASI YOĞUN İLGİ İLE TAKİP EDİLİYOR

Ahi Evran Üniversitesi şehirle kaynaşmak ve bütünleşmek için geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve yıl 3 gün sürecek olan “2. Geleneksel Üniversite Şehir Buluşması” Cacabey meydanında etkinliklerle başladı. Bütün bölümleri ile aktif ve hazırlıklı bir şekilde sahaya inen Ahi Evran Üniversitesi, halkın yoğun ilgisi ile karşılaştı. Tarım ve hayvancılık dahil bir çok alanda meraklılarına hizmet veren stantlarda […]
Genel - 10 Mayıs 2018 21:47 A A

Ahi Evran Üniversitesi şehirle kaynaşmak ve bütünleşmek için geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen ve yıl 3 gün sürecek olan “2. Geleneksel Üniversite Şehir Buluşması” Cacabey meydanında etkinliklerle başladı.

Bütün bölümleri ile aktif ve hazırlıklı bir şekilde sahaya inen Ahi Evran Üniversitesi, halkın yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Tarım ve hayvancılık dahil bir çok alanda meraklılarına hizmet veren stantlarda hocalar ve öğrenciler hem yıl boyunca ortaya koydukları eserlerinin sunumunu yaptı hemde vatandaşlarla beraber eğlendi.

Açılış konuşmalarının ardından hünerlerini sergileyen halk oyunları ekipleri kalabalık izleyici grubundan büyük beğeni topladı

Üniversite bünyesinde bulunan Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi standında çiftçi ve meraklılarına bilgiler sunulurken  Adnan Göçmen ve ilgililer taşep edenlere teknik destek sunulması için çalışmalar yapıyor.

KIRŞEHİR’İN MİLYONLARCA SENE ÖNCE DENİZ OLDUĞUNUN DELİLLERİ COĞRAFYA BÖLÜMÜ STANDINDA 

Coğrafya bölümü standında Kırşehir’de yapılan çalışmalar ve Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Lütfi Nazik’in 30 yıllık çalışmalarının birikimi olan mineral ve kayaçlar sergilenirken ilgililerine bilgiler verildi.

Araştırma Görevlisi Şakir Fural, Bölüm Öğrencisi Emrah Özer ve Dilara Akbal, Kırşehir’in Kaman bölgesindeki araştırmalarda elde edilen ve milyonlarca yıl öncesine ışık tutan kayaç ve fosilleri ilgilere tanıtırken “yaklaşık 3 milyon yıl öncesinde deniz ortamında olduğu kanıtlanan deniz canlıları fosili mevcut, ayrıca Kırşehir’in deniz ortamı olduğunu destekleyici olarak tropikal ağaç fosilleri mevcut” ifadelerini kullanarak fosillerin tanıtımını yapıyorlar.

 

TÜRKİYE’NİN  EN İYİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ OLMAYA ADAY NEŞET ERTAŞ GÜZEL SANATLAR  FAKÜLTESİ 

Öğrenci kabulü yapan ve eğitim-öğretim görülen Müzik bölümü ve Geleneksel Türk El Sanatları olmak üzere iki  bölümü olduğunu kaydeden  Prof. Dr. Sema Etiken, Şehirle buluşmalarının  özellikle Geleneksel Türk El sanatları ile aktif bir şekilde mevcut olduğunu dile getirdi.

Köy köy dolaşıp yaşantıyı fotoğrafladıklarını belirten Etiken, Anadolu Halk sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi çalışmaları sayesinde Özbağ, Mucur ve Dalakçı halılarının şehir genelinde yastık ve minder halıların belirleme ve belgelendirme çalışmaları yapıldığını gidilmedik köy bırakmayarak kuvvetli bir envanter çıkaracaklarını söyledi.

 

Geleneksel Türk El Sanatları öğrencilerinin uygulamalı derslerde yapmış olduğu eserlerin sergilendiği stant içerisinde ilgililere Ebru çalışması yaptırıldı.

 

SATRANÇ BOKSU DİYE BİR SPOR DALINI DUYDUNUZ MU ?

Beden Eğitimi Yüksek Okulu öğrencileri genel faaliyetler içerisinde Dans, Folklor, jimnastik, Tekvando gösterileri,yaparak en aktif bölümler arasında yer alırken kendilerine ayrılmış tanıtım alanında Bu zamana kadar aldıkları spor faaliyetleri kupaları ile beraber çok enteresan bir ekran  ile ziyaretçilerine sunumlar yapıyor.

Dr. Öğretim Üyesi Ebru Olcay Karabulut, Cumartesi günü yapılacak saat 13.00- 15.00 arası tekwando gösterilerine tüm halkı davet etti.

Dünya da bulunan ama ülkemizde yapılmayan ve bilinmeyen spor dallarını halka tanıtıyor, özellikle satranç  Boksu olarak bilinen spor dalına yoğun ilgi olduğu gözlendi.

 

ATAK HELİKOPTERİ SİLAH SİSTEMİNİN PROTOTİPİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEK OKULU STANDINDA 

Bilgisayar Teknolojisi Programları öğrencilerinin yapmış olduğu prototip Baş hareketli kameralı lazerli silah sistemi ilgi çeken çalışmalardan bir tanesi olarak meydandaki yerini aldı.

 

DÜN TANK BUGÜN İNSANSI ROBOT YARIN YILAN

Mucur Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin küçük ama etkili standı içerisinde TANAP ile yürütülen güneş ve rüzgar enerjisi örneklemeleri anlatımlı şekilde sunulurken, 614  parçadan oluşan insansı robotun çoklu ve değişken kullanımı izleyenlere anlatılıyor.

Geçen hafta Tank halindeki telefonla komuta ettirilen robotu gelecek hafta yılan haline sokacaklarını belirten öğrenciler ilgilileri kendi yaptıkları mini dron ile hayran bıraktılar.

 

ŞEKER VE TANSİYON KONTROL ALTINDA 

En geniş ve en kalabalık alanlardan bir tanesi de Sağlık Yüksek Okulu çadırı oldu, alana giren bir çok kişinin tansiyon ve şekerini ölçerek hastalıklar ve korunma yollarını anlatan hemşire adayları bebek maketleri ile anne ve anne adaylarına detaylı bilgiler sunuyorlar.

ETKİNLİK ALANININ ÇOCUK MİSAFİRLERİ ÇOCUK GELİŞİMİ ÖĞRENCİLERİNE EMANET

Yüz boyamadan tutunda su dolu şırıngalı kalp bulunan vücutta organ bulmaca oyununa kadar yaş gruplarına göre etkinlik düzenleyip çocuklarla ilgilenen öğrenciler, zeka oyunları ile çocuklarla hem oynuyor hemde ailelere çocuk gelişimi hakkında bilgi ve detaylar veriyorlar.

 

2 YIL 120 ESER 

İnşaat Bölümü öğrencileri projeleri ile göz doldurdu. Alanın geniş bir kısmında yer alan 120 adet eser öğrencilerin vizyon projesi olarak sunuldu. alana ziyarette bulunan mimarların yoğun ilgisini çeken mimari projeler ve maketler beğeni yopladı.

Ada alanına inşa edilen otel ve eğlence merkezlerinden oluşan kompleks maketi ve projesi en çok ziyaret edilen alanlardan birisi oldu.

Eğlencenin dozunun yüksek olduğu ilk günde öğrenciler bolca halay çekip stres atarken, halkın katılımı geçen seneye göre yüksek olduğu gözlemlendi.

 

Rektör Karakaya: “Pilot Üniversite Projelerimiz ile Kırşehir’in Markalaşmış Değerlerini Ulusal ve Uluslararası Ortama Taşımaya Devam Ediyoruz”

2. Geleneksel Üniversite Şehir Buluşması etkinliğinin açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya yaptı. Rektör Karakaya konuşmasında, geleneksel hale getirdikleri Üniversite Şehir Buluşmaları etkinliğinin ikincisini düzenlediklerini belirterek üniversitelerin içinde doğdukları şehirlerle birlikte olmak, onunla birlikte hissetmek ve onu ileriye götürecek çalışma ve gayreti sarf etmekle yükümlü olduğunu vurguladı.

Başkan Bahçeci: “Ahi Evran Üniversitesi Şehir ile Bütünleşiyor”

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın ardından Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci yaptığı konuşmada, Kırşehir’in en büyük hayalinin bir üniversiteye sahip olmak olduğunu söyleyerek Ahi Evran Üniversitesi’nin Kırşehir’in bu hayalini gerçekleştirdiğini kaydetti. Üniversitelerin gelişmesi şehrin ve ülke insanına katkı sağlaması açısından önemli olduğunu belirten Başkan Bahçeci, şehir ve üniversitelerin bütünleşmesinin önemine vurgu yaptı. “Ahi Evran Üniversitesi şehri ile bütünleşiyor” diyen Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, şehirden kopuk bir üniversitenin şehre zarar vereceğini söyledi. 2. Geleneksel Üniversite Şehir Buluşması etkinliğinin oldukça önemli olduğunu belirten Başkan Bahçeci, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya ve emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

 

 

 

Stant alanında konuşan Ahi Evran Üniversitesi Genel Sekreteri Mehmet Zeki Küçük, AEÜ’sinin jeotermal, tarım ile birlikte öğrenci halk buluşmasını önemsediklerini söyledi.

Küçük  yaptığı açıklamasında, “Üniversitelerin dört duvar arasında kendi faaliyetlerini yapan şehir ve sosyal hayatla kopuk oluşum içerisinde olmasını istemiyoruz. Üniversite içerisinde cereyan eden ve akademik çalışmalar ve sosyal hayatın iyileştirilmesi faaliyetlerini halkımızla paylaşalım istiyoruz”dedi.

Ahi Evran Üniversitesinin öğrenci şehir buluşmasının 2.’sini gerçekleştirildiğini anlatan Küçük, “Kırşehir halkının üniversite projelerine gösterdiği teveccüh bizleri mutlu etti. Kırşehirlilere akademik çalışmaları ve yeni çalışmalarımızı da sunuyoruz. Öğrencilerin hayatlarını kolaylaştırmak ve şehre verdiğimiz katma değeri ortaya çıkarma çalışmalarını anlatıyoruz. Pilot üniversite çerçevesinde yapmış olduğumuz çalışmalar belirli noktaya geldi. Bu çalışmaların halkın hayatına nasıl değeceği noktasını da birinci ağızdan insanımıza anlatıyoruz”diye konuştu.

“Tarım şehri Kırşehir için hazırlanan projeler anlatılıyor”

AEÜ’sinin tarım şehri Kırşehir için hazırladığı projeleri de halka anlattıklarını ifade eden Küçük konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tarımla birlikte termal suyumuzu özellikle yeni yapılmakta olan Fizik Tedavi Rehabilitasyon hastanemizde tamamlayıcı tıp hastanemizle nasıl kullanacağımızı düşünüyoruz. Termal suyun seracılıkta nasıl kullanımı noktasında halka da bilgilendirmeler yapıyoruz. Yapılmış projelerin çiftçiye nasıl katma değer sunacağını anlatmaktayız. Özellikle yurt dışından gelen öğrencilerin eğitimlerini başarı ile tamamlaması da bizler için olduğu kadar halk için de önemli, AEÜ’si çok uluslu bir üniversite olma yolunda. Üniversite şehir arasındaki köprüyü yıkılmamak üzere tesis etme gayreti içerisindeyiz”

 

 

Comments

comments

Bu haber 15182 kez okundu.
Genel - 21:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • Arzu 12 Mayıs 2018 13:02

  Üzerimizde büyük emeği olan başta Mimar Çiğdem hocamız olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum

 • Ebru Atala 12 Mayıs 2018 13:14

  Yarım dönem boyunca yaptığımız projelerimizi makete dönüştürüp sergilememiz için her adımda bize yardımcı olan başarının asıl MİMARI öğretim görevlisi hocamız Çiğdem ÇETİNTÜRK’e teşekkür ederken arkadaşlarımızın da ellerine ve emeklerine sağlık diyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.

 • Buse ALTINÖZ 12 Mayıs 2018 13:15

  Yaklaşık 2 senedir sadece teknik bilgi ile kalmayıp bizleri hayata hazırlayan her anlamda yanımızda olan, destekçimiz olan emeklerimizin asıl temeli olan saygı değer öğretim görevlimiz olan MİMAR Çiğdem ÇETİNTÜRK’E teşekkürlerimi borç bilirim. Sonrasında emeklerimizi görmezden gelmeyen, bizleri gururlandıran ve onure eden Kırşehir Aktüel gazetesinin haber muhabiri olan Erdem YEŞER’e de teşekkürlerimi sunarım.

 • Ebru Atala 12 Mayıs 2018 13:19

  İki yıl boyunca yaptığımız projelerimizi makete dönüştürüp sergilememiz için her adımda bize yardımcı olan başarının asıl MİMARI öğretim görevlisi hocamız Çiğdem ÇETİNTÜRK’e teşekkür ederken arkadaşlarımızın da ellerine ve emeklerine sağlık diyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.

  Ayrıca Emeğimizin farkına varıp haber bülteninde bize yer veren Erdem YEŞER’e teşekkür ediyoruz.