ALİ ŞAHİN’DEN DEVLET BAHÇELİ’YE DÜNYA BİRİNCİLİĞİ ZİYARETİ

Polonya’nın Zakopane Şehrinde 50.Düzenlenen Uluslararası Halk Dansları Yarışmasında Mucur Belediyesi Anadolu Folklor Vakfı Halk Oyunları Topluluğu Dünya Birincisi olarak Kırşehir’e bu ödülü getirmeyi başarmıştı. Mucur Belediye Başkanı Ali Şahin Dünya birincisi takımı ile MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’yi ve parti yöneticilerini ziyaret ederek yarışma ve kazanılan başarı hakkında bilgi verdi. Ali Şahin yaptığı açıklamada; “Dünya […]
Genel - 3 Aralık 2018 23:13 A A

Polonya’nın Zakopane Şehrinde 50.Düzenlenen Uluslararası Halk Dansları Yarışmasında Mucur Belediyesi Anadolu Folklor Vakfı Halk Oyunları Topluluğu Dünya Birincisi olarak Kırşehir’e bu ödülü getirmeyi başarmıştı.

Mucur Belediye Başkanı Ali Şahin Dünya birincisi takımı ile MHP genel başkanı Devlet Bahçeli’yi ve parti yöneticilerini ziyaret ederek yarışma ve kazanılan başarı hakkında bilgi verdi.

Ali Şahin yaptığı açıklamada;

Dünya birincisi Mucur belediyesi folklor ekibini temsilen şahsım genel başbakanımız Sayın Devlet Bahçeli beyi ziyaret ettim.Genel başkanımıza yarışmalar ilgili bilgi sunumu yaptım.Türkmen beyimiz yaptığı konuşmada başarılarımın devamını dilemiştir.Partim ve Mucur halkı adına genel başkanımıza teşekkürlerimi iletir saygılar sunarım. ” ifadelerini kullandı.

 

Mucur belediye Başkanı Ali Şahin folklor klübü ve başarısı hakkında yaptığı açıklamada şunları belirtti;

“37 yıl önce Ankara’da kurulan Anadolu Folklor Vakfı bugüne değin 4 kıta ve 39 ülkede 146 kez Türkiye’yi temsil ederek bayrağımızı dalgalandırmıştır. Bu faaliyetlerin içerisinde uluslararası yarışmalarda 9 dünya birinciliği elde etmiştir.

04.03.2014 Tarihinde imzalanan protokol ile bu tarihten itibaren  Mucur Belediyesi Anadolu Folklor Vakfı Halk Oyunları Topluluğu olarak Belediyemiz adına gösteriler yapmakta ve temsiller düzenlemektedir.

Bu kez de Belediyemiz Halk Oyunları Topluluğu 16-26 Ağustos 2018 tarihleri arasında Polonya’nın Zakopane kentinde her kıtadan ülkelerin katılımıyla gerçekleşen ve bu yıl 50. si düzenlenen uluslararası yarışmada 10 gün süren büyük mücadele ve performansları sonucunda uluslararası jürinin puanları ile dünya birinciliğini elde ederek Altın Balta ödülünü kazanmıştır.

Mucur Belediyesi Anadolu Folklor Vakfı Halk Oyunları Topluluğu  bu yarışmada Bursa Kılıç-Kalkan, Denizli Zeybek, Tokat Halayları, Burdur Teke Oyunları, Edirne Karşılamaları ve Kırşehir Yöresi halk danslarımızı bir konsept dahilinde sunmuşlardır.

Yine aynı yarışmanın müzik dalında ise sipsi halk çalgımız ile (Akdeniz Üniversitesi Konservatuarı Öğretim Görevlisi Ali Bedel’in sunumu ve icrasıyla) yine dünya birinciliğini elde etmiştir.
Bu birinciliklerin üzerine organizasyon komitesi Türk Milli Günü ilan etmiştir. Bu milli günde Türk mutfağından Kayseri mantısı, yaprak sarması, etli bulgur pilavı ve baklava binlerce izleyiciye ve yetkililere sunulmuştur.

Bu yarışmada 16 kadın ve 16 erkek olmak üzere toplam 32 dansçı, 7 müzisyen ve iki yönetici görev almıştır.

Türk halk dansları ülkemizin yurt dışındaki kültürel tanıtımında önemli bir rol üstlenmektedir. Halk danslarımızla Türk gençliği, milli kültürümüzü tanıtmada, yaşatmada önemli görev üstlenmekte ve gayret göstermektedir.

Comments

comments

Bu haber 6501 kez okundu.
Genel - 23:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.