ANALİZ YAPTIRAN ÜRETİYİCİYE DESTEKLERİ YATTI

KIRŞEHİR İLİ DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ’NİN İLİMİZDE İLK DEFA UYGULAMIŞ OLDUĞU SÜT KALİTE ANALİZİ DESTEĞİ ÜRETİCİLERİN HESABINA GEÇTİ Kırşehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyeleri hayvancılıkta aradığı desteğe ve kaliteye ulaşsın diye tüm destekleri sunmak görevimizdir diyen Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ozan Kırşehirli üreticiye verilen desteği rakamlarla özetledi. Yönetim kurulunun başına geçmesiyle girişimleri ve uyguladığı […]
Genel - 2 Temmuz 2018 18:31 A A

KIRŞEHİR İLİ DAMIZLIK SIĞIR YETİŞTİRİCİLERİ BİRLİĞİ’NİN İLİMİZDE İLK DEFA UYGULAMIŞ OLDUĞU SÜT KALİTE ANALİZİ DESTEĞİ ÜRETİCİLERİN HESABINA GEÇTİ

Kırşehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği üyeleri hayvancılıkta aradığı desteğe ve kaliteye ulaşsın diye tüm destekleri sunmak görevimizdir diyen Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ozan Kırşehirli üreticiye verilen desteği rakamlarla özetledi.

Yönetim kurulunun başına geçmesiyle girişimleri ve uyguladığı hizmetlerle adından bahsettiren Bülent Ozan ilimizde ilk defa süt kalite analizi yaptırarak üyelerin ek destek almasını sağlayarak bir çok girdiyle sıkıntı çeken üreticiye nefes aldırdı.

2017 yılında 10 baş saf ırk anaç sahibi olan ve sütünü birlik üzerinden pazarlayan işletmelerin sahip olduğu her anaçtan alınan süt örneği birlik tarafından Aksaray Üniversitesi onaylı süt kalite laboratuvarında ulaştırılarak analize tabi tutulmuştur. Analiz sonucunda yağ, protein ve somatik hücre oranı belirlenen süt örneklerinden kalite ortalaması uygun olan işletmelere ek destek ödenmiştir. Kırşehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin 2017 yılında satmış olduğu 7,149,422.00 litre süt için üyelerin hesabına 142.982,00 lira süt kalite destek akışı sağlanmıştır. Ayrıca 2017 yılı içerisinde desteklemeye tabi olarak üyeler 23.316.344 litre süt satışını gerçekleştirmiş; bu sütten 27.792.313,83 TL gelir gelmiş olup bu gelirin 14.283.929,44 liralık kısmı Kırşehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından pazarlanan sütten elde edilmiştir. 2017 yılı ilimize giren toplam süt destek miktarı ise 1.196.690,77 liradır.

Geniş kapsamlı çalışmalara yönelen Kırşehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği süt kalite analizinde somatik hücre sayısını incelemeye alarak verim ve kaliteyi düşüren mastitis hastalığını taşıyan anaçları belirleyerek verim artışına yönelik koruyucu önlemeler almıştır ifadelerini kullanan  Yönetim kurulu başkanı Bülent Ozan konu hakkında ” Birlik bünyesinde kurduğumuz ve kurulum sürecinde olan süt toplama merkezlerimiz ile her geçen gün pazara sunmuş olduğumuz süt miktarı artmakta ve üreticilerin sütünü değerinde piyasaya satışı sağlanmaktadır. 2017 yılında ilimizde ilk defa Süt Kalite Analizi uygulamasını gerçekleştirerek belirlediğimiz işletmelere yönelik çalışmaları yürüttük ve üyelerimizin hesabına bu destekler 30.06.2018 aktarıldı. 2017 yılı bizin için bir tespit aşamasıydı ve uygulanabilirlik konusunda olumlu sonuçlar elde ettik. Bu yıl destekleme işlemini yürüteceğimiz işletme sayısını ve alanı geniş tutmaya karar verdik. Kazanmak için alternatif kaynaklar oluşturuyoruz. Çalışmalarımız alternatif desteklerin sayısını arttırma yönünde ilerliyor.” açıklamasında bulundu.

Comments

comments

Bu haber 8595 kez okundu.
Genel - 18:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.