Araç Sahiplerine Muayene Müjdesi!

LPG’li ve LPG Dönüşümü Yeni Yapılacak Araçlar İçin Araç Muayenesi Öncesinde Gaz Sızdırmazlık ve Montaj Raporu Almak İçin Makina Mühendisleri Odasına veya Türk Standartları Enstitüsüne (TSE) Başvurulması Gerekmeyecek. Kırşehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, “Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. […]
Genel - 29 Haziran 2017 13:06 A A

LPG’li ve LPG Dönüşümü Yeni Yapılacak Araçlar İçin Araç Muayenesi Öncesinde Gaz Sızdırmazlık ve Montaj Raporu Almak İçin Makina Mühendisleri Odasına veya Türk Standartları Enstitüsüne (TSE) Başvurulması Gerekmeyecek.

Kırşehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, “Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) dönüşümü yapılan araçlar için bürokratik işlemleri ortadan kaldıran ve araç sahiplerinin maliyetlerini azaltan düzenlemeler yapıldı.

Bu kapsamda LPG’li ve LPG dönüşümü yeni yapılacak araçlar için araç muayenesi öncesinde gaz sızdırmazlık ve montaj raporu almak adına Makine Mühendisleri Odasına veya TSE’ye başvurulmasına ve ek ücret ödenmesine gerek kalmayacak. Yakıt sistemi montaj belgesi dahil tüm işlemler, LPG dönüşümünü gerçekleştiren yetkili firmalarca yapılacak. LPG’li araçlar muayenesi yapılmak üzere doğrudan araç muayene istasyonlarına gidecek. Düzenleme 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren zorunlu olacak.

Düzenleme kapsamında yeni üretilecek LPG tanklarının üzerinde tankın kullanım ömrünün yazılması zorunlu olacak. Yönetmelik değişikliği çerçevesinde münferit araç imalatı ve tadilatı yapan iş yerleri için TSE’den hizmet yeterlilik belgesi alınması şartı kaldırıldı. Ürettiği veya ithal ettiği ürünler için onay alan cam filmi imalat ve ithalatçıları ile bunlarla sözleşmesi bulunan firmalar doğrudan cam filmi montajı yapabilecek. Araç yetkili servisleri ile cam filmi imalat ve ithalatçılarından onaylı cam filmi temin edebilen firmalar da montaj yapabilecek.

Comments

comments

Bu haber 7783 kez okundu.
Genel - 13:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.