BAĞBAŞINDA  “TOKİKONDU” GÖRÜNTÜSÜ

Kırşehir Bağbaşı mahallesi toki konutlarındaki çevresel manzara içler acısı bir görünüm arz ediyor. Peyzaj işlerini yürütmek ve bakmakla yükümlü TOKİ 1 ve 2. Etap  Emlak Yönetimi her bir daireden 96 ytl ye  varan aidat almasına karşılık yeşil dokudan eser olmadığı gibi var olan çimler tümüyle kurudu. Toki emlak yönetiminin satın aldığı çim biçme makineleri çimlerin […]
Genel - 12 Eylül 2018 00:10 A A

Kırşehir Bağbaşı mahallesi toki konutlarındaki çevresel manzara içler acısı bir görünüm arz ediyor.

Peyzaj işlerini yürütmek ve bakmakla yükümlü TOKİ 1 ve 2. Etap  Emlak Yönetimi her bir daireden 96 ytl ye  varan aidat almasına karşılık yeşil dokudan eser olmadığı gibi var olan çimler tümüyle kurudu. Toki emlak yönetiminin satın aldığı çim biçme makineleri çimlerin olmaması nedeniyle baharda çıkan otları ve dikenleri biçmekten gayri işlev yapmıyor. Bir çok şehirde Toki ve Emlak Konut Bahçe Bakım Eğitimi  verilirken  Kırşehir’de işlerden eser yok. Bağbaşı toki’nin adeta “tokikondu” görüntüsü şehrin imajını da olumsuz etkiliyor.

VATANDAŞLAR  ŞİKAYET ETTİ AMA ..

Bağbaşı toki’de oturan vatandaşlar çimlerin ağaçların ve güllerin kuruması üzerine  gerek dönemin   başbakanlık toki idaresine gerek toki  emlak yönetimine defalarca şikayette bulunduklarının  altını çizerken, vaktiyle müteahhit firmanın yeşil alanlara da çim ve ağaç diktiği toprağın eski kistli toprak ve inşaat molozlarının düzlenerek ekim dikim yapıldığı ve toprak yapısı üzerinde yeşilliğin kalıcı olamayacağına dair raporlar düzenlendiği, buna rağmen toprağı değiştiriyoruz denilerek kuru gübre şaçtırıldığı bu işlemi de 15-20 cm yüzey toprağı atıldı şeklinde raporlatarak Bağbaşı emlak yönetimince  hakkıyla yapılmamış bir işin teslim alındığı da iddia ediliyor.

 

80 DAİREYE BİR KAPICI, AİDAT 96 TL

Binalarının bodrum katlarının birçoğuna nem ve rutubetten girilemediğini belirten sakinler “yeşil alanımız kayboldu binalarımız bakımsız buna karşılık yaklaşık 80 daireye bir kapıcı görevlendiriliyor karşılığında da daire başına metre kare hesabına göre 96 TL ye kadar varan aidat  alındığını peyzaj bakımı olmayan konutlar için bu rakamın çok yüksek olduğundan” şikayet ediyorlar.

 

BELEDİYENİN TAKİP ETMEYİP GERİDEN İZLEDİĞİ, SUSUZ  BOZKIRIN ORTASINDA “TOKİKONDU” GÖRÜNTÜSÜ

Kentin yeşil dokusunu özendirmesi teşvik etmesi gereken Kırşehir belediyesinin toki konutlarında yeşilin korunması ve peyzaj takibini yapmamasına da sitem ediyorlar.

Bağbaşı toki alanının üniversiteye  açılan ana arter üzerinde bulunuyor olmasına rağmen konutların  sanki kurak bozkırın ortasında tokikondu görüntüsü verdiğini ve bu durumun şehrin belediyesini rahatsız etmesi gerektiğini ama belediyenin bu sürece müdahil olması gerektiğini belirtiyorlar.

 

EV SAHİPLERİ ATAMA YÖNETİM YERİNE  KENDİ SİTELERİNİ KENDİLERİ YÖNETMEK İSTİYOR. 

 

 

   toki konutlarında  gelir ve gider cetvellerini sakinlere bilgi verilmemesinden  , sitelerin peyzaj düzenlemelerin korunamamasından    dolayısıyla yeşil dokunun  bakımsızlık nedeniyle kurumasından  çayırların,güllerin ve hatta ağaçların zarar görmesinden buna karşılık her konuttan 96 tlye varan aidat toplanmasından büyük rahatsızlık duyan toki sakinleri kendi sitelerinde yönetimin kendilerine devri durumunda şeçtikleri yöneticiler eliyle profosyonel apartman yöneticileri şirketleri aracılığıyla hem daha ucuza hemde  daha şeffaf  iyi bir  hizmet üretebileceklerini ısrarla belirtiyorlar.

Bağbaşı tokide bulunan vatandaşlar;  “TOKİ konutlarında borç bitene kadar tapu verilmediğini, bu nedenle TOKİ’nin kişileri kat maliki olarak görmediğini bu nedenle de  kendilerine tokide yöneticiliği mevcut emlak yönetimi yapar” şeklinde görüşler beyan edilerek  girişimlerine engel olunmaya çalışıldığını da ileri sürerek şöyle dediler:

“TOKİ buna dayanarak ‘Oturduğunuz binalardaki yönetimi ben seçerim’ diyorsa yanlış bir iş yapıyor..   Yöneticiler dışardan atandığı için yönetimle oturanlar arasında alt- üst ilişkisi oluşuyor. Yönetim bir iş yapacaksa masrafını sakinlerden topluyor, ancak hesabını sakinlere vermiyor. Çünkü bizleri  muhatap görmüyorlar.
‘DAYATMA VAR’
“Bırakın insanlar kendileri yönetsin şayet sözleşmede bizler vatandaşlar matbu bir belgeye imza atmak zorunda kaldıysak ki öyle diyenler var   bu  Bir dayatmadır ve  haksız sözleşmedir. Biz Konut sahipleri   bu duruma itiraz edeceğiz ve varsa böyle bir sözleşmenin .   iptalini isteyeceğiz biz  bu yönetim firmasıyla çalışmak istemiyoruz niye diyemeyelim.’

Tanımadığımız kişiler atamayla sitelerimizi yönetiyor. Bağbaşı tokide sadece birinci ve ikinci etapta 1500e yakın konut var.
TOKİ tarafından sürekli idari ve mali açıdan denetlendi söyleniyor ama bizlerin hiçbir şeyden haberi yok. Bu atanmış yönetimleri denetlendiği söyleniyorsa yeşilimizin kurumasını gören duyan yok mu?

İLK BİR YIL BELKİ GEREKLİYDİ

“ Belki  komşuluk ilişkileri oluşmamış, aidat ödeme kültürü oturmamış, ortak alan abonelik işlemleri gerçekleştirilmemiş 1 iki yıl sitelerde  bu avantajlı oluyor. Diyelim ama artık bağbaşı birinci ve ikinci etap bu süreci aştı”

 

 

 

 

 

Comments

comments

Bu haber 15833 kez okundu.
Genel - 00:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.