Bel Bölgesi Yağlarından Kurtulmanın Yolları

Bel çevresinde kötü görünüm ve sağlıksız bir vücut yapısına neden olan yağlardan kurtulmanın yollarını Diyetisyen Gülinaz Gürsoy anlattı.
Manşet Haberleri - 16 Kasım 2019 12:36 A A

Bel çevresinde kötü görünüm ve sağlıksız bir vücut yapısına neden olan yağlardan kurtulmanın yollarını Diyetisyen Gülinaz Gürsoy anlattı.

Bel bölgesindeki yağların sadece kötü görünüme değil sağlıksız bir vücuda da işaret ettiğini belirten Gürsoy, konu hakkında bilinmeyenleri ve çözüm yollarını şöyle anlattı;Bel bölgesinde biriken fazla yağ organlarımıza zarar veriyor.Organların etrafını yağların sarmasıyla çalışmasını engelliyor ve karaciğer yağlanması gibi ciddi hastalıklara zemin hazırlıyor.Bu yüzden görsellikten ziyade sağlığınız için de bu yağlardan kurtulmalısınız.

Sabah uyandığınız andan itibaren elimize minimum bir damacana tutuşturulsa ve bu damacanayla bütün gün birlikte hareket etmeniz gerekse günlük hareket kabiliyetiniz ne kadar olur?

Dünyada çoğu kişi, karın bölgesinde, bir adet damacanın ağırlığı kadar bir yağ kütlesiyle hayatını sürdürüyor. Kişi bu fazla ağırlığı taşıdığının farkına bile varmıyor. Durumun ciddiyetine varmayan kişinin herhangi bir önlem alması da çok gecikiyor. Karın bölgesi yağlanması; metaboliksendromun, insülin direnci, hipoglisemi, koroner damar hastalığı, kalp krizi, diyabet, kolesterol, hatta kanser gibi risklerin de ana nedenlerinden biridir. Bu sebeple, fiziki kaygının ötesinde son derece ciddiye alınması gereken bir konudur.

KARIN BÖLGESİ NEDEN YAĞLANIR?

Karın bölgesi yağlanmasının ana nedeni; genetik faktörler, insülin direnci, triod, polikistikover gibi rahatsızlıklardan kaynaklı nedenlerin yanında menopoz ve andropozdur. Cinsel hormonların azalması en büyük etkendir. Cinsel hormonların en büyük görevi aynı zamanda yağ yakmasıdır. Kişiler yaş aldıkça göbek çevresi yağlanması da bir o kadar artar. Vücudun bel çevresi ve karın bölgesindeki yağ dokusu, aynı zamanda vücudun organları korumak amaçlı sürekli besleyerek oluşturduğu bir yağ tabakasıdır. Aslında baktığınız zaman sizi koruyan doku, sizi rahatsız eden hatta sağlığımızı tehlikeye atan doku haline gelir. Karın bölgenizdeki yağlanma üç kilo olsa bile hemen dikkate almalısınız. Maalesef bazen çok zaman kaybediliyor ve bekleniyor, sorun artınca çözüm aranıyor.
Öncelikle küçük bir hatırlatma yapalım. Sağlığınızı ve risk faktörlerine yakın olup olmadığınızı siz de küçük bir testle ölçebilirseniz.Bir mezura alıp ayaktayken ve dik şekilde durarak belinizin ve kalçanızın ölçülerinizi alın.İdeal bel ölçümü göbek deliği altından yapılmalıdır.Kadınlarda bel ölçüsü 80 cm, erkeklerde ise 94 cm ve altında olmalıdır, eğer kaduınlarda 88 cm, erkeklerde 102 cm’den fazla ise kiloya bağlı olarak sağlık sorunları yaşama olasığı belirgin şekilde artmaktadır. Belinizin ve kalçanızın ölçüsünü alıp bel ölçümünüzü kalça ölçümünüze bölebilirsiniz. Çıkan sonuç kadınlar için 0.8’den az, erkekler için ise 1’den az ise sonuç normal değere işarettir. Yüksek ise önlem anlamanızda fayda vardır.

NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ ?

Bel bölgesindeki yağ oranını yönetmenin dört önemli noktası var.

Egzersiz, ilk basamaktır. Hareket olmaz ise olmaz. Göbek bölgesi yağlanmanız siz spor yapsanız dahi gitmeyecektir. Ama sizin daha fazla kilo almanızı engelleyecektir. Hücrelerimizin sağlıklı besinlerin emilimini gerçekleştirebilmesi için yaşamımız her daim hareketli olmalı.
Yani karın bölgesi yağ birikimini yavaşlatmada egzersiz oldukça önemlidir.Yapılan araştırmalar sonucunda haftanın 4 günü 30 dakikalık yürüyüş gibi dinamik spor yapmak vücut yağ oranını dengelemekte yeterli oluyor.

Beslenme, bir diğer önemli noktadır.Doğru beslenme olmaması durumunda ne yapılırsa yapılsın, yağ oluşumu engellenemez. Türkiyede yaşayan kilolu ve obez kişilerin diyetisyene gittiklerinde ilk yakındıkları ve çözüm aradıkları konu karın bölgesi yağlanmasıdır.İyi tarafı ise diyet sırasında kilo verilmeye başlanılan ve ilk yağ kaybının görüldüğü yerlerden biri karın bölgesidir.Diyet yaparken ilk basamakta bahsettiğimiz gibi egzersizle beraber bu işi ele almak karın bölgesi yağlarını eritmenin en güzel yoludur. Yaşınıza ve kilonuza göre protein ağırlıklı beslenmeniz ve basit karbonhidratları hayatınızdan komple çıkarmanız, sağlıklı ve kompleks karbonhidratlar ile beslenmeniz ve yoğun lif ağırlıklı beslenme şeklini benimsenmeniz ve bunu bir yaşam tarzı haline getirmeniz gerekir .

Uyku
nuzun düzenli olması da yağlanmanın azalmasınısağlar.Yapılan çalışmalarda gecelik uykunun 6-7 saat düzeyinde olması kişilerde 5 yıl içerisinde viseral yağ oranını düşürdüğü görülmüştür.Bu araştırmada 5 saat ve altı,8 saat ve üstünde uyuyanlarda bu oran artmıştır.Uyku bizim için en önemli koşul olmayabilir ancak bu resmin bir parçasıdır

Stres ise hayatımızda en çok yaşadığımız sorunlardan biridir.Genelde stresli dönemlerimizde pasta, çikolata gibi karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek  besinlere yöneliriz.Özellikle kronik strese maruz isek bu çok daha büyük bir problem demektir.En güzel çözümlerden biri egzersizdir.Egzersiz ile stresinizi kontrol ettiğiniz gibi tokluk hissi de verdiğinden iştah kontrolünüzü de sağlayabilirsiniz.

Son olarak karın yağlarından kurtulmak ve sağlıklı yaşamak için mucizevi yöntemler denemek yerine sağlıklı yaşam için bir adım atmalısınız.

Diyetisyen Gülinaz Gürsoy

Beslenme ve Diyet Kliniği

 

Comments

comments

Bu haber 7670 kez okundu.
Manşet Haberleri - 12:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.