BİR DÖNEM DÜNYA’NIN KONUŞTUĞU KIRŞEHİRLİ AJAN

Kırşehirli Hüseyin Yıldırım’ın hikayesi herkesi şaşırttı
Genel - 23 Kasım 2018 18:25 A A

Kırşehir’de doğan bir oto tamircisiydi Hüseyin Yıldırım… Ama hayat onu uluslararası bir casusa çevirdi.

Hüseyin Yıldırım 1928 yılında Kırşehir’de doğdu. 1960’lı yılların başında ailesiyle beraber Almanya’ya göç etti.

Bir oto tamircide çalışmaya başlıyor. O dönem Doğu Berlin’de bir Stasi ajanıyla tanışıyor. Casus olmak için onun peşinde koşturuyor, önce kabul etmiyorlar Yıldırım’ı.

Yıldırım onlarla beraber çalışabilmek için oto tamirciye gelen insanlardan bilgi sızdırabileceğini söylüyor. Sözünü tutmakla kalmıyor, Amerikan askeri istihbaratına, askeri araç tamircisi olarak giriyor.

ABD’ye nasıl yerleşiyor peki? Karısından boşanıp, ABD’li bir kadınla evlenerek. Yıldırım, yedi yıl boyunca Amerikalılardan sızdırdığı her belgenin fotokopisini çekiyor. Fakat 1989 yılında ABD’de FBI tarafından yakalanıyor.

Amerikan devletine casusluk faaliyeti nedeniyle 2,5 milyar dolar zarar verdiği gerekçesiyle idamla yargılanıyor. Daha sonra cezası müebbete çevriliyor. Türkiye’ye mektuplar yazan Yıldırım, “Beni Türkiye’de yargılayın” diyor.

ABD, Yıldırım’ı Türkiye’ye gönderiyor. ABD’de 15 yıl cezaevinde kaldığı için yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliye ediliyor. ABD’de evlendiği karısı onu yıllarca beklemiş olsa da Yıldırım eski ailesine geri dönüyor.

Yıldırım verdiği bir röportajda, “Dünyaya bir daha gelsem yine ajan olurum ama bu sefer daha dikkatli olurum” diye konuştu. Hüseyin Yıldırım, Berlin’de ailesiyle beraber yaşamaya devam ediyor.

BERLİN’de faaliyet gösteren Amerikan istihbaratında (US. Army Field Station Berlin) uzun yıllar bir Amerikan ajanı görüntüsüyle çalışan Hüseyin Yıldırım, aslında Doğu Alman Milli İstihbarat bakanlığındaki en yüksek kademede görevli ajan olarak 1980’da ABD istihbaratı içine sızdırılmıştı. Kırşehir, Kamanlı Yıldırım, 1988’de ABD’deki bir STASİ ajanıyla görüşmeye gittiğinde, ajanın FBI tarafından keşfedilip konuşturulmasından sonra tutuklanmıştı. ABD’de soğuk savaş esiri olarak yargılandığında Amerikan basını kendisini “Soğuk savaşın en tehlikeli en çok tahribat yapan (2.5 milyar dolar) casusu” olarak nitelemişti.

 

Comments

comments

Bu haber 11715 kez okundu.
Genel - 18:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.