BİTER BİTERDE ERASMUS UN GÜLLERİ BİTER

Türkiye, Romanya, Litvanya, İtalya, Letonya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’dan toplam 48 genç Erasmus Plus Gençlik Değişimi Projesi kapsamında ilimiz Kırşehir’de bulunmaktalar. Proje kapsamın da halkla kaynaşmak için yaptıkları KÜLTÜR Fuarında Kırşehir halkının gönüllerine girdiler.     Proje temsilcisi – iletişim koordinatörü GÖZDENUR TİLKİ ile kirsehiraktuel.com haber portalı olarak yaptığımız kısa röportaj da proje detaylarını paylaştı. […]
Genel - 27 Ağustos 2017 23:47 A A

Türkiye, Romanya, Litvanya, İtalya, Letonya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’dan toplam 48 genç Erasmus Plus Gençlik Değişimi Projesi kapsamında ilimiz Kırşehir’de bulunmaktalar.

Proje kapsamın da halkla kaynaşmak için yaptıkları KÜLTÜR Fuarında Kırşehir halkının gönüllerine girdiler.

 

 

Proje temsilcisi – iletişim koordinatörü GÖZDENUR TİLKİ ile kirsehiraktuel.com haber portalı olarak yaptığımız kısa röportaj da proje detaylarını paylaştı.

-SİZİ KISACA TANIYABİLİRMİYİZ?

-1996 körfez doğumluyum, İstanbul Aydın üniversitesi Endüstri mühendisliği okuyorum.

-NEDEN KIRŞEHİR?

-Projenin çıkış noktası Bisiklet. Kırşehir deki bisiklet tutkusunu hissettiğimiz için geldik.

KIRŞEHİR’İ NASIL BULDUNUZ?

Şirin ve samimi bir yer, ne zaman bir yardıma ihtiyacımız olsa ikiletmeden destek verdiler. Hem yöneticiler hem de halk. Sıcakkanlı ve yardımsever bulduk kısacası.

-YABANCI ÖĞRENCİLERİN TUTUMU NASIL?

– Kültür farklılığından dolayı ilk gün tutuk başladılar, ikinci gün atlattılar bu durumu. Onlar içinde harika bir deneyim oldu.

– ERASMUS + (PLUS) I ANLATIRMISINIZ.

– Gençlik değişim programı, Türkiye de AB bakanlığı tarafından onaylanıyor, öğrenciler davet ediliyor. Yurt dışında da organizasyonlar var Zift United Project Groups sosyal medyasından takip edilebilir.

-TÜRK ÖĞRENCİLER İÇİN PROJELERE KATILIM ŞARTLARI NELERDİR?

-Zift United Project Groups sosyal medya adreslerinden yapılan çağrıları takip edip, ilgi alanlarına göre kısa CV bırakmaları yeterli.

– BU PROJELERE KATILMAK İÇİN ÜCRET ÖDÜYORMU GENÇLERİMİZ?

– Projenin mali kısmını AB bakanlığı yükleniyor, konaklama, yemek dâhil karşılamayı proje yapıyor. Öğrenciden ücret alınmıyor.

– PROJE GENÇLERE NELER KATIYOR?

– Özgüven den başlıyorum, muazzam kültür zenginliği için çok geniş bir alan hazırlıyor. İngilizcesini geliştirmek isteyenler için bulunmaz ortam oluşturuyor. Eğlenceli aktiviteler var, toplumlar arasındaki duvarları kaldırmak için adım atmamızı sağlıyor.

– AVRUPALI GENÇLERİN TÜRKLER HAKKINDAKİ FİKİRLERİ NELERDİR?

– ASLA anlatıldığı gibi değilsiniz, harika bir toplumunuz var, dost canlısı insanlarsınız, misafirperversiniz diyorlar. İnanılmaz mutlu ayrılıyorlar.

– ZİFT’İN PROJE GEÇMİŞİ NEDİR?

– Bu proje 91. Proje, bu alanda ulaşılması zor bir başarı, ilk olarak bunu söyleyeyim, projeler toplumsal sorunlarla baş etmek üzere, sosyal toplum geliştirmek için sanata yönelmeyi domine etmek için hareket ediyor. Örnek verecek olursak, engellilerle, kadına karşı şiddetle, dansla, mülteci sorunlarıyla, sağlık, doğa kavramı gibi her türlü projeye imza atıyoruz.

– KIRŞEHİR’DEN AKLINIZDA NE GÖTÜRECEKSİNİZ?

Neşet Ertaş’ın namelerini, buradaki Neşet Ertaş aşkını, emniyetli ve güvenli şehir olmasını, güler yüzlü insanlarını.

Bunlar için Kırşehir halkına çok teşekkür ediyoruz.

– KIRŞEHİR DE NELER YAPTINIZ?

Kısa film çektik (bisiklet kazaları ile ilgili ), bisiklet turu yaptık, bisiklet tamir etkinliği yaptık,  bisiklet kazaların da ilk yardım etkinliği yaptık, her akşam farklı ülkelerin kültür gecelerini gerçekleştirdik, kültür fuarı yaptık, kaynaştırma yaptık, Kırşehir ve Kapadokya turu ile son vereceğiz.

– SON OLARAK KATILIMCILARIN EN BÜYÜK KAZANIMI NEDİR?

– youthpass sertifikası veriliyor.

Neşeleri ile şehrimize ışıltı bıraktıkları için, kültürler arası mesafeleri kısalttıkları için bizde kirsehiraktuel.com ailesi olarak Zift United Project Groups ve tüm emek verenlere teşekkür ediyoruz.

 

Comments

comments

Bu haber 9493 kez okundu.
Genel - 23:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

  • demir alp 7 Eylül 2017 01:16

    çok iyi olmuş bu emeği geçenlere teşekkür ederiz güzel reklam