Boztepe Çamalak Gölet’i Su tutmaya Başladı

Su tutma işlemleri başlanılan Kırşehir Boztepe Çamalak Gölet’inde depolanacak su ile 1.670 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kırşehir iline yaptığı Çamalak barajı ile ilgili bir açıklama yaparak şu ifadeleri kullandı; Kırşehir ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam […]
Genel - 31 Ocak 2019 22:58 A A

Su tutma işlemleri başlanılan Kırşehir Boztepe Çamalak Gölet’inde depolanacak su ile 1.670 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kırşehir iline yaptığı Çamalak barajı ile ilgili bir açıklama yaparak şu ifadeleri kullandı;

Kırşehir ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

 

Bu kapsamda Kırşehirli çiftçilerinin yüzünü güldürecek ve ilçenin ekonomisine büyük katkı sağlayacakKırşehir Boztepe Çamalak Gölet’inde su tutuldu.

Su tutma işlemleri başlanılan Kırşehir Boztepe Çamalak Gölet’inde depolanacak su ile 1.670 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacak.  Çamalak Gölet’inin temelden yüksekliği 17,5 metre ve 1,620 milyon m3su biriktirme kapasitesine sahiptir.

Bölgenin ekonomik potansiyelini hayvancılık ve tarım ürünlerine dayalı etkinlikler oluşturuyor. Bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte tarımsal üretimin arttırılması halinde, tarıma dayalı sanayinin de gelişerek bölge ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı öngörüyoruz.

Bu nedenlerle tarımsal sulama imkânlarının arttırılması bölge için büyük önem arz etmektedir. Çamalak Gölet’inin Sulama şebekesinin de tamamlaması ile 2018 fiyatları ile yıllık 5 257 000 TL gelir artışı elde edilmesi hedefleniyor.

Comments

comments

Bu haber 10971 kez okundu.
Genel - 22:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.