BU SEÇİMDEKİ VAATLER HIZLI TRENDEN AÇILDI

Cumhurbaşkanı adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kırşehir’de gerçekleştireceği miting öncesi Kırşehirlilere mesaj gönderdi, ‘Hızlı Tren Projesi’nin de İYİ Parti iktidarıyla biteceğini aktaran Akşener, “Hangi şehrimize gitsem bir ulaşım sorunu yaşanıyor. Kimine hızlı tren sözü vermişler, kimine metro, kimine yol.  Ama seçimi kazandıktan sonra “ihalesi yapılıyor” diye oyalamışlar. Güçlü bir ulaşım sisteminin ticari […]
Genel - 23 Mayıs 2018 19:39 A A

Cumhurbaşkanı adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kırşehir’de gerçekleştireceği miting öncesi Kırşehirlilere mesaj gönderdi, ‘Hızlı Tren Projesi’nin de İYİ Parti iktidarıyla biteceğini aktaran Akşener, “Hangi şehrimize gitsem bir ulaşım sorunu yaşanıyor. Kimine hızlı tren sözü vermişler, kimine metro, kimine yol.  Ama seçimi kazandıktan sonra “ihalesi yapılıyor” diye oyalamışlar. Güçlü bir ulaşım sisteminin ticari ve ekonomik getirilerinin olduğunu bilerek Kırşehir’in Hızlı Tren Projesini bizim çözeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.”Bu mesajın basında yer almasından sonra Kırşehir Ak Parti Milletvekili Mikail Arslan bir açıklama yaparak ihalesi yapılmış olan hızlı tren’in yatırımının tamam olduğunu bildirdi. Açıklamanın Siyasi Saiklere dayalı olduğu düşüncesiyle kamuoyunu bilgilendirmek adına daha önce yapılan açıklamalara ilave olarak tekrar açıklama yapmak zarureti hâsıl olmuştur.
Kırşehir TCDD tren hattı tarafımızca gündeme getirilmiş olup, bilahare TCDD etüt ve proje ve mühendislik kapsamı içerisinde proje yatırım programına teklifinin yapılarak, proje ve etüt programına alınmıştır. Yapılan etüt ve proje çalışmalarından sonra demiryolu aksı Kırşehir’den hareketle Özbag Çiçekdağ yol ayrımı-Alimpınar varyantı doğusundan hareketle YERKÖY istasyonuna bağlantısı planlanmıştır ifadelerini kullanan Arslan, uzun bir açıklama yaptı.

Açıklamalar şu şekilde;

MERAL AKŞENER

“ŞEKER FABRİKAMIZI GERİ ALACAĞIZ”

 

Cumhurbaşkanı adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener,  AKP’nin Kırşehir’e yatırım yapmadığı gibi devlete ait şeker fabrikasını yok pahasına sattığını ifade eden Akşener, Kırşehirlilere satılan şeker fabrikasını yeniden devlete kazandırma sözü verdi. Akşener, “Kırşehirli hemşerilerim hiç merak etmesin. 24 Haziran’dan sonra sattıkları şeker fabrikalarını geri alacağız” dedi.

HIZLI TREN SORUNU BİTECEK

Kırşehir’de yıllardır her seçim dönemi vaat edilen ancak yapımı yılan hikayesine dönen ‘Hızlı Tren Projesi’nin de İYİ Parti iktidarıyla biteceğini aktaran Akşener, “Hangi şehrimize gitsem bir ulaşım sorunu yaşanıyor. Kimine hızlı tren sözü vermişler, kimine metro, kimine yol.  Ama seçimi kazandıktan sonra “ihalesi yapılıyor” diye oyalamışlar. Güçlü bir ulaşım sisteminin ticari ve ekonomik getirilerinin olduğunu bilerek Kırşehir’in Hızlı Tren Projesini bizim çözeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.” şeklinde konuştu.

BESİCİLERİMİZ ÜZÜLMESİN

Kırşehir’i yakından takip ettiğini ve tıpkı Ankara gibi yanlış altyapı çalışmaları yüzünden yağmur sularının sele dönüştüğünü üzülerek izlediğini belirten Akşener, “Ciddi borçlanmaya giderek sizlere sunulan 50 yıllık projelerinin, bir yağmurluk ömrü olduğunu görüyoruz. 15 dakika yağan bir yağmurun esnafı büyük zarara sokması kabul edilemez. Marka şehirlerimizden biri olan Kırşehir’in hak ettiği değeri görmesi için yeni yatırımlar yapılmalı, tarım ve hayvancılık teşvik edilmeli, dışa bağımlılık sona ermelidir. İşsizliği ve yoksulluğu çözmek için iç potansiyeli kullanmak varken bugün Kırşehirli besicilerimizden dolar üzerine para aldıklarını biliyorum. 5 aydır ithal hayvan bekleyen besicilerimiz de üzülmesin, bu aldıkları son ithal hayvan olacak. İYİ Parti iktidarıyla hayvanımızı da mahsulümüzü de biz dışarı satacağız” dedi.

MİKAİL ARSLAN

İYİ Parti genel başkanı Sn. Meral Akşener bugün yaptığı açıklamada “Hangi şehrimize gitsem bir ulaşım sorunu yaşanıyor. Kimine hızlı tren sözü vermişler, kimine metro, kimine yol. Ama seçimi kazandıktan sonra “ihalesi yapılıyor” diye oyalamışlar. Güçlü bir ulaşım sisteminin ticari ve ekonomik getirilerinin olduğunu bilerek Kırşehir’in Hızlı Tren Projesini bizim çözeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.” Şeklinde açıklamada bulunmuştur.
Açıklamanın Siyasi Saiklere dayalı olduğu düşüncesiyle kamuoyunu bilgilendirmek adına daha önce yapılan açıklamalara ilave olarak tekrar açıklama yapmak zarureti hâsıl olmuştur.
Kırşehir TCDD tren hattı tarafımızca gündeme getirilmiş olup, bilahare TCDD etüt ve proje ve mühendislik kapsamı içerisinde proje yatırım programına teklifinin yapılarak, proje ve etüt programına alınmıştır. Yapılan etüt ve proje çalışmalarından sonra demiryolu aksı Kırşehir’den hareketle Özbag Çiçekdağ yol ayrımı-Alimpınar varyantı doğusundan hareketle YERKÖY istasyonuna bağlantısı planlanmıştır.
Bu kez hattın Ankara—Kırıkkale-Yozgat-Sivas hattına Kırşehir’den kör bir nokta olarak bağlantılı olarak çalışmasının verimli olmayacağı anlaşıldığından, hattın Yerköy-Aksaray-Ulukışla halinde olmasının daha doğru olacağı hususundan hareketle, Aksaray milletvekilleri ve TCDD Genel Müdürlüğü ile görüşülerek hattın Yerköy-Kırşehir-Ulukışla hattının dönüştürülmesi sağlanmıştır.
Bunun üzerine Kırşehir-Aksaray-Ulukışla hattı da etüt ve proje kapsamında proje ihalesi yapılmıştır.
Proje hattının belli olmasını müteakip hızlı tren hattına entegre olmasının, Ankara-Delice- samsun hızlı tren hattının ve otoyolunun planlanması, hattın Samsun-Mersin hattı olarak kuzey-güney TCDD demiryolu koridoru olacağı ve bu hatta en uygun bağlantı noktasının Delice istasyonu olması gerektiği 1 Kasım 2015 seçimleri arkasından yine tarafımızca gündeme getirilmiştir. TCDD Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerden sonra hattın Kırşehir-delice hattı şeklinde olması uygun görülmüştür. Bunun üzerine yapılan proje ihalesinde hattın Kırşehir-Özbağ-(Akpınar-Kaman) arasından Akçakent ilçesi batısı düzlüğünden Delice ilçesine bağlanması uygun görülmüştür. Hat değişikliğinden dolayı tekrar ihale yapılan koridor projesinin, bu yıl sonlarında idareye teslim edilecektir.
Özetle;
İç Anadolu Bölgesini, Karadeniz (Samsun Limanı) ve Akdeniz (Mersin Limanı) Bölgesine bağlayacak, Ülkemizin en önemli kuzey – güney aksı olacak yaklaşık 315 km güzergâh uzunluğuna sahip Kırıkkale (Delice) – Kırşehir – Aksaray – Niğde (Ulukışla) hızlı tren projesi; 200 km/saat hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak planlanmıştır. Bu hatta hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılacaktır. Üç bölümden oluşan güzergâhın; Birinci bölümünü Aksaray-Ulukışla, ikinci bölümünü Delice-Kırşehir üçüncü bölümünü ise Kırşehir-Aksaray hatları teşkil etmektedir.
Aksaray-Ulukışla Hattı: BİRİNCİ ETAP
Aksaray-Ulukışla Hızlı Tren Projesinin hat uzunluğu yaklaşık 86 km’dir. Etüt, plan, proje bedeli yaklaşık dört milyon TL ‘dir. 1/2000 ölçekli çalışmalar devam etmektedir. Sondaj çalışmaları tamamlanmıştır. 2018 yılı yatırım programına alınmıştır. Proje eksiklikleri ve revizyonları tamamlanarak, Kalkınma Bakanlığınca onaylanmasından sonra yıl içerisinde ihalesi yapılacaktır. Yaklaşık bir milyar yüz otuz milyon TL ödenek ayrılmıştır
Delice- Kırşehir Hattı: İKİNCİ ETAP
Yapılan çalışmalar doğrultusunda;
Delice-Kırşehir Hızlı Tren Projesinin Hat uzunluğu yaklaşık 100 km’dir. 1/25000 ölçekli güzergâh planı onaylanmıştır. 1/5000 ölçekli plan ile ön proje çalışmaları devam etmektedir. Etüt, plan, proje bedeli yaklaşık yedi buçuk milyon TL ‘dir.
Etüt ve proje hattının çalışmalarının yıl içerisinde bitirilmesi planlanmaktadır. Müteakiben 2019 yılı Devlet Yatırım Programına alınması için teklif yapılacaktır.
Kırşehir-Aksaray Proje Hattı: ÜÇÜNCÜ ETAP
Kırşehir-Aksaray Hızlı Tren Projesinin hat uzunluğu yaklaşık 130 km’dir. Etüt-Proje ihalesi kapsamında 08.12.2017 tarihinde teknik ve mali teklifler alınmış olup 22 Ocak 2018 tarihinde herhangi bir itirazın olmaması durumunda etüt-proje ihalesi kesinleşerek ihaleyi kazanan firma belli olacaktır. Böylece bu hattın da etüt-proje çalışmalarına başlanmış olacaktır.
.
Böylece 3 etaplı Kırıkkale (Delice) – Kırşehir – Aksaray – Niğde (Ulukışla) hızlı tren projesinin birinci etabı yatırım programına alınmasının ardından tamamlanmış olacaktır.
Yukarıda bahsedildiği gibi Aksaray Niğde(Ulukışla) hattının projesinin bitirilmesinden dolayı yatırım programına alınmıştır.
Delice-Kırşehir hattının da projesinin bitirilip idareye teslim edilmesi ile 2019 yılı devlet yatırım programına alınması beklenmektedir.
Takriben bir milyar dolar civarında yatırım bedeli olan projenin etaplar halinde projelendirilmesi ve yatırım programına alınması haliyle zaman almaktadır.
Ak Parti hükümetlerinin bütün sektörlerde olmak üzere ülkemize kazandırdığı çok büyük projeler bulunmaktadır. Ulaşım sektöründe Kırşehir’imizde bu projelerden istifade edecektir.
Ulaşım sektöründe yapılan birçok proje bulunmaktadır.
Bunlardan bazıları ise şunlardır;
1-Niğde-Ankara otoluna yapılan 32 km uzunluğundaki Kırşehir bağlantısı,(YİD metoduyla ihalesi yapıldı)
2-Kırşehir Çevre yolu, (2018 yılı devlet yatırım programına alındı.(9 adet katlı kavşak be BSK ile yapılacak)
3-Kırşehir-Toklumen-Savcılı-kaman yolu, (ihalesi yapıldı)
4-BSK kaplamalı olarak yapılacak olan Kırşehir-Ortaköy yolu bölünmüş yolu,(ihalesi yapıldı)
5-Kesikköprü-havalimanı yolu, 6 km kısmın ihalesi yapıldı, geri kalan kısım, etaplar halinde bağlantı gerçekleştirilecek.
6-Kesikköprü üzerine yapılan yeni köprü inşaatı,(ihalesi yapıldı)
7-Kırşehir Boztepe yolu iyileştirme çalışmaları,(yol bu yıl hizmete açılacak)
8-Kırşehir Kaman yol ayırımı-Kaman-Bala-Ankara yolu BSK’lı olarak ve 6 adet köprülü kavşak. Etaplar halinde ihaleleri yapılıyor.
9-kaman-kızıközü-benzer-ikizler-kızılırmak köprü ile-Konya yolu bağlantısı(ihalesi yapıldı)
10-kırıkkale-kırşehir-kayseri devlet karayolunun bölünmüş yol olarak yapılması, iyileştirilmesi ve BSK ihaleleri.(çalışmalar devam ediyor)
11-hacıbektaş-nevşehir yolu bölünmüş yol kapsamına alınması. BY bitirilerek hizmete alındı.
12-mucur-karahasanlı yolu yıl içinde yatırım programına alınması hedeflenmektedir.
13-kırşehir ikizagıl uçuş şeridi. Pistin proje çalışmaları devam etmektedir.
Görüldüğü gibi birbirinden önemli projeleri gerçekleştiren Ak parti hükümetleri, yeni dönemde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi döneminde,TCDD hızlı tren projesini de gerçekleştirecektir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Comments

comments

Bu haber 16242 kez okundu.
Genel - 19:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.