ÇEKİRDEK ÇİTLEME GAYRETİ

Şimdi hep birlikte mülahazaya dalalım. Bütün derdimizi bir çözüm gayretine bağlayalım ve hepimizin müptelası olma ihtimali olan hepimizin en üstün gayret ile yaptığı bazılarımızın ciddiyetten yarıldığı bir iş olan ÇEKİRDEK ÇİTLEME faaliyetiyle işlerimizi yoluna koymaya çalışalım. Hangimiz elimize alıp da dudaklarımıza götürdüğümüz o ilk çekirdek tanesinin esiri olup peşinden sürüklenmiyoruz, saatler su gibi akıp geçse […]
Genel - 21 Ağustos 2017 17:14 A A

Şimdi hep birlikte mülahazaya dalalım.

Bütün derdimizi bir çözüm gayretine bağlayalım ve hepimizin müptelası olma ihtimali olan hepimizin en üstün gayret ile yaptığı bazılarımızın ciddiyetten yarıldığı bir iş olan ÇEKİRDEK ÇİTLEME faaliyetiyle işlerimizi yoluna koymaya çalışalım.

Hangimiz elimize alıp da dudaklarımıza götürdüğümüz o ilk çekirdek tanesinin esiri olup peşinden sürüklenmiyoruz, saatler su gibi akıp geçse kimin umurunda, yeter ki o dudaklarımızda ki çıtırtı eksilmesin.

Şimdi toplumumuzun hangi meslek dalında faaliyet gösteren memur, işçi, esnaf, öğrenci eline aldığı işi bu gayretle yapıyor. Bankalarda kuyruk mu kalırdı, şimdiye yapılmamış yol kaldırım mı kalırdı, mandıralardan kötü kokumu gelirdi.

Avuç avuç tükenen çekirdek gibi ömrümüz de içi boşalmış olarak seyrine devam ederken, o çekirdek parçaları yüzümüze nasılda bi ciddiyet katıyor hiç dikkat ettik mi, sanki Kıbrıs barış müzakerelerinin yükü bizim sırtımızda

Aynı ciddiyet ile işlerimize yoğunlaşsak hastayı kovan doktor olur mu hastanemizde, bugün git yarın gel memurculuğu olur mu, sattığı ürünün özelliğini bilmeyen esnaf olur mu ?

İlk etapta önüne konulan tabağın içine atma hassasiyeti kaçıncı çekirdekte kayboluyor acaba, kimse saymamıştır, ama tabak dolduğunda mutlaka temizleriz etrafını. NEDEN ? çünkü, evdeki çevremizi temiz tutmalıyız… Eğer aynı çekirdek kabuğu toplama hassasiyetini tüm çevremize yansıtsak o gariban temizlik işçileri bu kadar yorulur muydu, sen binanın 4 katından çöpünü atar mıydın hiç pencereden, park da gezinirken çekirdek kabuğunu, içeceğinin kabını yere atar mıydın, içtiğin suyun paketini yola fırlatır mıydın.

En ideal ikramlardan bi tanesidir aynı zamanda memleketimizde bolca yetişen ay çekirdeği, misafirin ikram tabaklarının hem süsü hem gıdasıdır

Aynı ikramı, hoş görüde, güler yüzde de sunabilsek etrafımıza, kırmasak incitmesek, yormasak, anlamaya çalışsak birbirimizi, desek ki mesela; SENİN GİBİ DÜŞÜNMÜYORUM AMA DÜŞÜNCENİ SÖYLEYEBİLMEN İÇİN MÜCADELE ETMELİYİM. Çok mu zor? Sadece çekirdek işlemek kadar kolay aslında bu işler.

Farklı söylemlere tahammülümüz de de çekirdek tercihi gibi olabilir, tombulu var uzunu var, siyahı var alası var, birini seviyoruz ama hepsini yiyoruz ..

Gelin toplum olarak BİR ÇEKİRDEK ÇİTLEME GAYRETİNE BÜRÜNELİM. Gerçekten çok daha güzel bir yaşam bizleri bekleyecek.

 

Comments

comments

Bu haber 6861 kez okundu.
Genel - 17:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

  • kemal sevimli 6 Eylül 2017 23:24

    hakikaten çok doğru. müthiş bi tesbit… katılıyorum size.. adam olmak için yaptığımız basit işlere bakmak lazım..